PIC ile dokunmatik ekranlı bir sistem (fikir yardımı)

Başlatan wishes, 06 Aralık 2011, 10:22:16

wishes

merhaba. pic kullanarak bir sistem tasarlamam gerekiyor.

giriş/çıkış:
+ 4 tane analog giriş (ısı, motor vs), 4 tane dijital giriş (switch, sigorta vs) olacak.
+ 13 tane çıkışı olacak.

alarm:
+ 8 farklı alarmı olacak (yüksek ısı, açık kapı vs.) ilgili alarm neyse ana panodaki kırmızı ledi yanacak ve ekranda hangi alarm olduğu görülecek, ya da sadece alarm ledi adı altında 1 led yanacak ama ekranda hangi alarm olduğu görülecek
+ her alarm için ayrı bir koşul olacak. mesela yüksek ısı alarmı set edilen değerden +1 fahrenheit yukarısında olduğunda verecek. değeri kullanıcı tayin edecek.

ekran, pano:
+ renkli, arka planda yüksek çözünürlüklü jpeg yüklü büyük dokunmatik ekran olacak. kullanıcı ne istiyorsa bu ekran üzerinden seçerek komut verecek.
+ ana panoda başka ledler de olacak. hangi işlem çalışıyorsa onun yeşil ledi yanacak.

özet:
daha bir dolu ayrıntı var ama ana hatlarıyla bu şekilde.
+ özetle siemens s700 plc ile yapılabilen bu işlemleri picle yapmam mümkün mü.
+ hangi pic'i tercih etmeliyim. 16f877a yeterli mi. yetmezse 2 tanesini seri bağlayabilir miyim. ya da 18 f serisinden 18f452 ya da bir başka pic'i mi tercih etmeliyim.
+ dokunmatik ekran meselesi oldukça önemli. bu meseleyi nasıl halledebilirim. nasıl bir ekran kullanmalıyım.
+ hangi dili kullanmalıyım. ccs c, mikroc, pic assembly? maalesef hiç birine hakim değilim, hangisiyle kısa sürede başarılı olabilirim.

not: motor servo motor bu arada.. step değil.

nasıl bir yol izlemeliyim? bütün cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Kabil ATICI

Hepsini kendin yapacaksan projeni gruplara ayır ve önce o gruplara gerçekleştir. Girdi ise girdi, çıktı ise çıktı.
Sıcaklık ölçümü, kontorulu vs. her bir konuyu önce kendi içinde çöz.

Ekrana önce görüntü gönder sonra bunun üzerindeki dokunmatik kısmı çöz.

LED'ler zaten sorun değil, sayısı fazlası ise gerekirse multiplekser (çoğullama) ile  kullandığın bacak sayısını azalt.

Herhangi bir kontrol birimi ile gerçekleştirilmiş bir proje  başka bir işlemci veya kontrol grubu ile gerçekleştirilebilir.

Kullanacağın işlemci için ne yapmak istediğine bağlı olarak önce projedeki  girdi çıktı durumuna bağlı olarak belirlenir.

Tek güçlü bir işlemci kullanabileceğin gibi her bir grubun kendi içinde kontrolu sağlar ve bir ana kontrol işlemcisi ile hepsini denetleyebilirsin. (örneğin otomobillerde olduğu gibi)

ambar7

tayyar

Modüler yapı kullanılarak guruplamak bence daha mantıklı. İleride oluşabilecek arızalar sadece modül değiştirilerek kısa bir sürede çözülebilir.

Bu arada evet bütün bu dediklerin pic ile yapılabilir. Tek aklıma takılan yüksek çözünürlüklü jpeg olayı.
Dil olarak ben ccs c kullanırdım.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

wishes

ben de ccs c'de karar kıldım sanırım. en kotarabileceğim dil o gibi geldi. mikroc'den pek bir şey anlamadım, ulaşabildiğim kaynaklar kısıtlıydı. assembly desen düşük seviyeli bir dil oldugundan bu projeyi gerçekleştirecek birikimi kendimde göremedim.

şöyle bir ekran kullansam dışardan usb bellek ya da benzeri bi hafıza kartı ile resmi yükleyebilir miyim. picin hafızasını kullanmamış olurum ama o zaman ikisini nasıl haberleştirebilirim.
http://www.fastltd.net/dop-a_serisi-414_tr_cd.html

Kabil ATICI

bunun için ürünün veri kitaplarına incelemen gerekir. işlemci üzerinden veri yedekleme  için sd kart kullanman daha kolaydır.  İşlemcilerle usb bellek kullanman bazı sorunları var. bunun için USB yapısın incelemen gerekiyor. (iletişimi seri port gibi iki yönlü yapılamıyor.)
İşlemci ile en kolay iletişim yöntemi seri porttur rs232 ve türevleri olarak görebileceğin RS485 ve rs422'dir.)
ambar7

ayhani

Alıntı yapılan: wishes - 06 Aralık 2011, 10:22:16
+ özetle siemens s700 plc ile yapılabilen bu işlemleri picle yapmam mümkün mü.
+ hangi dili kullanmalıyım. ccs c, mikroc, pic assembly? maalesef hiç birine hakim değilim, hangisiyle kısa sürede başarılı olabilirim.

nasıl bir yol izlemeliyim? bütün cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Hocam siz picle demişsiniz ama eğer hiçbir dile hakim değilseniz bunları yapmanız çok uzun süre alır. Eğer zaman önemli ve ürünü hemen ortaya çıkarmanız gerekse bence plc ile devam edin. Yazınızdan çıkardığım kadarıyla S7 200 ile çalışan böyle bir sistem var ve muhtemelen fiyattan dolayı sorunu picle çözmeye çalışıyorsunuz. Size bu durumda plc programlamayı bildiğiniz varsayarak Delta plc'ler tavsiye ederim kullanışlı ve hesaplı plc'leri var ayrıca kendine özel forumunda takıldığınız yerleri sorabilirsiniz.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Karahan

gönderdiğiniz dokunmatik ürün için ARM9 önerilmiş tam incelemedim ama ekran için ARM9 ayarında bir pic kullanman gerek sanırım "32 seri" 16F877 ile halledilebilecek gibi gözükmüyor

wishes

Alıntı yapılan: ayhani - 06 Aralık 2011, 12:09:25
Hocam siz picle demişsiniz ama eğer hiçbir dile hakim değilseniz bunları yapmanız çok uzun süre alır. Eğer zaman önemli ve ürünü hemen ortaya çıkarmanız gerekse bence plc ile devam edin. Yazınızdan çıkardığım kadarıyla S7 200 ile çalışan böyle bir sistem var ve muhtemelen fiyattan dolayı sorunu picle çözmeye çalışıyorsunuz. Size bu durumda plc programlamayı bildiğiniz varsayarak Delta plc'ler tavsiye ederim kullanışlı ve hesaplı plc'leri var ayrıca kendine özel forumunda takıldığınız yerleri sorabilirsiniz.

evet yüksek maliyet dolayısıyla çalışan bir sistemde siemens s7 200'ün yerine pic koymam, sıfırdan bir sistem tasarlamam gerekiyor. konuya da cok hakim değilim ama elimden ne kadarı gelir diye epey bir uğraşa gireceğim.

Seckin ALAN

LCD işin içine girecekse işlemcinin yüksek hızlarda koşması gerekiyor. 16F serisi yetersiz. Karahanın dediği gibi 32 serisi oalbilir. Nette kaynak var mı bilmiyorum. Ben daha önce uğraşmadım ama yüksek hızlarda koşması gerektiğini hatırlıyorum.
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

madpic

f877 veya f452 ile o ekranı süremezsin
hız yetersiz bellek yetersiz vs vs ..
ekran için arm kullanımı daha uygun
ama 128x64 240x128 veya 320x240 pic ile ccsc'de sürülebilir
dokunmatik olayınıda picin dahili adc si ile halledebilirsin
veya piyasadaki harici touchscreen entegrelerini kullanabilirsin.
ekranı ve kontrol kartını ayrı ayrı yapıp 485 ile haberleştirmeni öneririm.

Maxim

yukarıda link verilen operatör panel neden pic ile sürülemez diyorsunuz ?
50 tane girişi var panelin
rs232-rs485-usb
bu kadar giriş yetmiyormu ?

seriden bilgi gönderilemezmi ?
panelin kendi işletim sistemi ve pc programı var
arka plan resmi falan hikaye kalır

ekran bilgilerinide seriden yollarsın olmazmı ?

Klein

Alıntı yapılan: wishes - 06 Aralık 2011, 11:49:59
ben de ccs c'de karar kıldım sanırım. en kotarabileceğim dil o gibi geldi. mikroc'den pek bir şey anlamadım, ulaşabildiğim kaynaklar kısıtlıydı. assembly desen düşük seviyeli bir dil oldugundan bu projeyi gerçekleştirecek birikimi kendimde göremedim.

şöyle bir ekran kullansam dışardan usb bellek ya da benzeri bi hafıza kartı ile resmi yükleyebilir miyim. picin hafızasını kullanmamış olurum ama o zaman ikisini nasıl haberleştirebilirim.
http://www.fastltd.net/dop-a_serisi-414_tr_cd.html
1- Haberleştirme işi kolay. Operatör panellerinin çoğu modbus destekler. Bu konuda çokça kod bulursun. Bulamazsan ben yardımcı olurum.
2- Operatör panellerine resimler genellikle tasarım sürecinde yüklenir. Genellikle son kullanıcı resim yüklemez.  Resimleri neden tasarım esnasında değil de  harici bir aygıttan çalışma anında yüklemek istiyorsunuz.
3- 3.5" ekran işini görüyorsa sorun yok. Eğer görmüyorsa 7" DOp-B serisi en rahat bulunan ve en çok kullanılan model. Bu yüzden fiyatları uygun.

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: wishes - 06 Aralık 2011, 12:56:19
evet yüksek maliyet dolayısıyla çalışan bir sistemde siemens s7 200'ün yerine pic koymam, sıfırdan bir sistem tasarlamam gerekiyor. konuya da cok hakim değilim ama elimden ne kadarı gelir diye epey bir uğraşa gireceğim.

hocam bir delta plc 140TL+KDV yapacağın picli devre ile ne kadar kazanç sağlayacaksınki, siemens plc'ler pahalı o ayrı

madpic

pardon hocam ekranı derken o displeyi bu piclerle süremezsiniz manasında
yoksa tabiiki picle dop haberleştirilebilir.
forumda birkaç arkadaş bu konu ile ilgilenmişti yanlış hatırlamıyorsam.

wishes

Alıntı yapılan: Klein - 06 Aralık 2011, 19:19:04
1- Haberleştirme işi kolay. Operatör panellerinin çoğu modbus destekler. Bu konuda çokça kod bulursun. Bulamazsan ben yardımcı olurum.
2- Operatör panellerine resimler genellikle tasarım sürecinde yüklenir. Genellikle son kullanıcı resim yüklemez.  Resimleri neden tasarım esnasında değil de  harici bir aygıttan çalışma anında yüklemek istiyorsunuz.
3- 3.5" ekran işini görüyorsa sorun yok. Eğer görmüyorsa 7" DOp-B serisi en rahat bulunan ve en çok kullanılan model. Bu yüzden fiyatları uygun.

teşekkür ederim. resimleri tasarımdan önce arka plan resmi olarak demek istemiştim zaten, çalışma anında resim yüklemeyi kastetmedim.

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 06 Aralık 2011, 20:21:09
hocam bir delta plc 140TL+KDV yapacağın picli devre ile ne kadar kazanç sağlayacaksınki, siemens plc'ler pahalı o ayrı

maliyet da önemli ama asıl amaç bütünüylü işe başladıgım firmaya ait bir ürün oluşturmak için plc'yi devre dışı bırakmayı düşünüyoruz. konuyla ilgilenmek için daha zamanım var.

modbus konusuyla ilgileneceğim. cevap veren herkese çok teşekkür ederim.