RS 422 üzerinden birden çok cihaz haberleştirmek

Başlatan armsistem, 07 Aralık 2011, 16:58:47

armsistem

Arkadaşlar merhaba , RS422 üzerinden birden çok cihaz haberleştirebildiğimiz yazıyor ,bu işin mantığı nedir bu durumda işin içine yazılım mı giriyor ?

Kabil ATICI

RS 232 biliyoruz. gönderme için bir hat ve alma için bir hat. (toprakda sayarsak bunlara birer tane eklenir)

RS485'de sadece iki tane hat hem alma ve hem gönderme için kullanılır. Tüm RS485 aletleri bu hatta bağlıdır.

Şimdik rs485 hattındaki alma bölümlerine ve gönderme bölümlerini ayıralım.

al - gönder - gönder .... .gönder- gönder (2 hat)
ve
gönder - al - al .... al - al (2 hat)

şeklinde olacak şekilde 4 hatta ayırırsak. İşte bu rs422 oluyor. Nasıl iletişim kuracağı sistemin programına kalmış.
Örneğin kırmızı ile belirtilen master olarak tanımlanan alettir ve iletişim trafiğini yönetir. (her bir düğümdeki alete bir adres atanır ve master bu adreslere göre işlemler yürütülür)
Bu sistemin bir ortamdaki sıcaklık okuyucusu olduğunu düşünürsek master hangi aletin okuyacağını belirten mesajı gönderir, o alet okur ve ölçümü master alete gönderir.
ambar7

armsistem

yanit icin tesekkurler ,diyeliki master ve iki cihaz bagladim master dedimki 1degerini gonder cihaz dediki 1 benim nem degerini dondu 2 gonderirse diger cihaz benim dedi o da sicaklik degerini gonderdi

Kabil ATICI

Aynen öyle. bu tür konula ilgili olarak yazılmış bir kitap vardı. rs232 ve türevleri üzerine "her yönüyle seri port" adı altında yayınlamış bir kitap. Bu tür çalışmaları fikir vermesi açısından incelenebilecek bir kitap. zaman ayırabilirseniz.
ambar7

KABO

Burada onemli bir nokta daha var,eger birden cok cihaz haberlestirilecek ise bir protokol yazmak sart. bu protokolde genelede soyle oluyor; ilk giden veri adres bilgisi ikinci giden veri gonderilecek data sayısını içrir,daha sonrada datalar gonderilir.bu genel bir protokoldur.
BILGI PAYLASTIKCA COGALIR...

Maceraperest

Tavsiye etmem çünki sorun çıkarıyor masamın üzerinde bir baskül var RS422 ile haberleşiyor belli bir süre sonre bağlantı kopuyor sorunlu yani bilgisayarın iletişim portları