elektrikli oto bataryaları

Başlatan agora_meyhanesi42, 07 Aralık 2011, 19:49:06

z

Elektrigin yesil kabul edilmemesi durumunda hidrojeni yakmak lazim dedim.

Hidrojen uretince suyu tuketmis olmuyoruz. Hidrojeni tekrardan elektrige donusturunce su atigi cikiyor.

Dunyada sudan daha cok ne var? Hidrojen uretmek icin illaki cesme suyu mi lazim?

Fakat sudan hidrojen uretmek icin de enerji gerektigi icin gunes enerjisinden baska alternatif yok gibi.

Hidrojeni bu durumda bir yakit. BOR gibi cevherler bizi bir sure daha idare eder. 

----------------------------------------------------------

Elektrik uretmek bos alanlari gunes panelleri ya da isi donusum istasyonlarinin panelleri le donatirsak dunyanin isinmasi icin gerekli enerjiyi baska amacla kullandigi icin dunya buzul devrine dogru yol alirmi?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: bunalmis - 10 Aralık 2011, 16:07:21
Elektrik uretmek bos alanlari gunes panelleri ya da isi donusum istasyonlarinin panelleri le donatirsak dunyanin isinmasi icin gerekli enerjiyi baska amacla kullandigi icin dunya buzul devrine dogru yol alirmi?

zaten küresel ısınma var dengelenir işte daha iyi :)

fryrmnd

Alıntı yapılan: bunalmis - 10 Aralık 2011, 16:07:21

panallerin altında kalan toprağı ısıtması gereken enerji panellerde toplanıp bize ulaşana kadar sanırım bir kayıp olucak. bize ulaşınca kullandığımız ürünlerde bir kayıp olucak. yanılmıyorsam oluşan bu kayıplar ortamı ısıtıcak. bunun küresel ısınma denen olaya etkisi nedir bilmiyorum. küresel ısınma sadece ozon tabakasına zararlı gazların salınmasından mı kaynaklanıyor. eğer ürünlerdeki kayıplardan ısıya dönüşen enerji bu küresel ısınmaya katkı sağlıyorsa halimiz harap gibi.  :(

z

Alıntı YapElektrik uretmek bos alanlari gunes panelleri ya da isi donusum istasyonlarinin panelleri le donatirsak dunyanin isinmasi icin gerekli enerjiyi baska amacla kullandigi icin dunya buzul devrine dogru yol alirmi?

Yahu ben boyle cok harf hatasi yapan birisi değildim. Normalde klavyemde sorun yok foruma yazarken boyle oluyor. Acaba dtunneli kullandigim icin mi boyle oluyor.

Elektrik uretmek icin, bos alanlari gunes panelleri ya da isi donusum istasyonlarinin panelleriyle donatirsak, dunyanin isinmasi icin gerekli enerjiyi baska amacla kullanacagiz demektir bu durumda dunya, buzul devrine dogru yol alirmi?

Uretilen enerjiyi rezistanslarda isiya cevirmis olsak sorun olmaz. Fakat enerjiyi aydinlatmada, motor cevirmede, muzik dinlemede vs kullandigimiz takdirde dunya sicakligi ciddi ciddi dusecektir. Yanlis mi dusunuyorum?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

timpati

verimi artırmanın yollarını aramadan örneğin arabada ha benzin yakmışsınız ha sadece hidrojen, ne farkeder. ilkel mekanik araba motoru, yüzeylerine vura vura, sürte sürte bloğunu ısıtırken bizden 100 alıyor ama bize iş olarak ancak 40-45 kadarını veriyor.

rezistanlar, güç kaynakları, lambalar... bunlarda toplu olarak bir yenilenmeye gitmek gerek. kendimizi konfor içinde yaşatmaya çalışırken bir yandan dünyayı ısıtıyoruz (ve kirletiyoruz ve dengeleri bozuyoruz ve birbirimizi yiyoruz...amaan işte, kımıl zararlısının, bilgisayar virüslerinin adı çıkmış; asıl zararlı biziz)
why mr. anderson, why ?

MC_Skywalker

İlgilenen herkezin bildiği gibi yeni nesil arac gövdelerinde karbon alaşımları kullanılmaya başladı.

Geleceğin araçları olarak nitelendirilen araçlarda ise kullanılan karbon alaşımlı malzeme oranı arttırılıp araçlarının hafiliği daha da fazlalaştırıldı.

Litium Polimer piller üzerindeki çalışmalar sonucu giderek iyi piller ortaya çıkmakta. daha kısa sürede şarj ve daha çok depolama kapasitesi.

Reno :) benzin istasyonu gibi otomatik akü değişimi yapan istasyonlar üzerinde çalışıyor.  yani kullanıcı şarj ile uğraşmayacak. Normal 1 depo fosil yakıtın dolduğu sürede aracına aküsünü değiştirecek sitem hazırlıyorlar. Fuarda demosunu seyretmiştim.

http://www.bmw-i.com/en_ww/

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: bunalmis - 11 Aralık 2011, 00:55:20
Uretilen enerjiyi rezistanslarda isiya cevirmis olsak sorun olmaz. Fakat enerjiyi aydinlatmada, motor cevirmede, muzik dinlemede vs kullandigimiz takdirde dunya sicakligi ciddi ciddi dusecektir. Yanlis mi dusunuyorum?

nasıl şu anda küresel ısınma vs. diye enerjiyi verimli kullanmaya çalışıyorsak mesela normal ampül yerine floresan kullanmak gibi, herşeyin verimini yükseltmeye çalışmak gibi
bu seferde tersine döneriz, nasıl olsa enerji güneşten bedava diye aydınlanmak için dayarız 100 mumluk ampülleri, kışın ısınmak için açarız rezistanslı elektrik sobalarını ısıtırız dünyayı yine yeterki elektrik bedava olsun :)

edit:

şimdi kışın güneşten nasıl elektrik üreteceğiz? onuda şöyle hallederiz geçen bir haberde okudum, arkadaşlar güneş rüzgar gibi enerji kaynakları ile elde edilen elektrik ile hidroelektrik santrallarda kullanılmış suyu yine baraja geri pompalayarak hidroelektrik santralın verimini arttırmak gibi bir proje yapmışlar
yazın güneşten elde edilen elektriğin bir kısmı ile barajları doldururuz, kışında barajlardan elektrik üretiriz
ama ne yaparsak yapalım bedava olmayacaktır ayrı mesele :)