Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Baud Hızı

Başlatan x-nomek, 09 Aralık 2011, 02:52:12

x-nomek

S.a

Arkdaşlar 16f628a nın En son çıkabildigi Baud hızı ne kadar örenklerde hep baud=9600 baud=300 aralıgında oluyor ben bunu en maksimum ne kadar yukseltebilirm osilatör hızınamı baglı eger oyleyse dahili osilatör ile ne kadar maksimum baud degeri yazabilirm

GreeN

Terörü Lanetliyoruz.

camby

74. sayfada RCSTA registerının bit açıklamaları var.

Datasheet'in USART bölümünde max asenkron hızı hakkında birşey göremedim ben , tablo değerleri var sadece. Tabloda yazdığı üzere 625K Baud , 1.25 M Baud mümkün mü ?

jackal183

sayfa 73 e bakarsan baud rate in nasıl ayarlandığının formulü var

camby

@jackal183

- konuyu açan arkadaş max baud hızı ne olabilir diye sormuş.

- Ben de onu sordum..

Tabloları ve nasıl hesaplandığını gördüm datasheet'te.

Kabil ATICI

Teorikte evet. Pratikte o kadar yüksek hızlar sorun olabilir. (yolların endüktif ve kapasitif etkileri) Dolayısı ile işlemci o kadar yüksek hızlarda iletişim yapsa bile donanımdan kaynaklanan yapılardan dolayı iletişim mümkün olmayabilir.

Örnegin max232 entegresi 120K iletişim hızına kadar hizmet veriyor
bilgisayarın hyper terminal prıgramı kendi ayarlarında maksimum 900k gibi görünüyor (küsüratı var)

işlemci hesap hatalarıda var, onun için kristal seçimi önemli olabiliyor. Örneğin bilgisayarda iletişim için 4MHZ yerine 3,6864MHz  kristal kullanımı baud hatalarını azaltıyor.

Gerçi kendi kullandığım en yüksek hız 19200 idi.(bilgisayar ve seri port kamera ile) Daha yüksek hızlarda iletişim kuranlarda vardır.
ambar7

GreeN

Alıntı yapılan: camby - 14 Ocak 2012, 02:29:24
@jackal183

- konuyu açan arkadaş max baud hızı ne olabilir diye sormuş.

- Ben de onu sordum..

Tabloları ve nasıl hesaplandığını gördüm datasheet'te.

Tabloyu gördüysen (74. sayfada) orada High Ve low değerleri mevcuttur. Bu değerler 16F628a 'nın belirtilen frekansta usart çevre biriminin çalışabileceği en düşük baud değeri ve en yüksek baud değeridir.
Ayrıca standart baud değerleri içinde değerlendirme yapmış. hata ve brg değerleride yer almış. Yani aradığın cevap tabloda var.

PC ile 192k ve üzeri haberleşmelerde (rs232 to usb)ft232 gibi arabirimler kullanmak gerek , sanal com port vs. araştır.
Terörü Lanetliyoruz.

camby

Green yani diyorsun , tabloda yazdığı üzere 1.25M Baud mümkün mü 16f628A ile.

skara1214

ben test ettim 1.25 le çalışıyor problemsiz ama ambar7 hocanın dediği gibi devreye çok bağımlı
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

GreeN

Alıntı yapılan: camby - 14 Ocak 2012, 17:22:19
Green yani diyorsun , tabloda yazdığı üzere 1.25M Baud mümkün mü 16f628A ile.

Ben tecrübe etmedim , max 232 ile olacak iş değil . TTL seviyesinden usb'ye dönüştürürsen olur.

http://www.ftdichip.com/Products/ICs/FT232BM.htm

Data transfer rate of 300 Baud => 3M Baud (TTL) ****
Data transfer rate of 300 Baud => 1M Baud (RS232)
Data transfer rate of 300 Baud => 3M Baud (RS422/RS485)

Edit:
Virtual COM Port Drivers
http://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm bu konuyada dikkat et.
Terörü Lanetliyoruz.

camby

FT232 kullanıyorum , denerim o zaman ben de bu hızı.

skara1214

söylemeyi unutmusum ftdi ile  kullanıyorum
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz