LCD Problem EXPkits

Başlatan hazad, 09 Aralık 2011, 04:41:28

hazad

merhaba arkadaşlar,

Şuan elimde bir proje var. Projeyi board üzerinde gerçekleştirdim. Her şey yolunda. LCD, PIC vs.. herşey çalışıyor.

Sonra devresini Kurdum. Ama LCD den tık yok. PIC Kontrol ediyorum. 500 ms bir LED yakıp sönduruyorum. PIC gayet düzgün çalışıor. Ancak LCD Ekran Tamamen siyah duruyor. Butun karakterler yanmıs vazıyette. Butun Bağlantıları tek tek defalarca kontrol ettim. Ancak sonuc yok. Tek diikatımı çeken şey. Butun Proje 30 mA çekiyor. Sizce bu Normal mi? LCD ile birlikte daha fazla çekmesi gerekmiyor mu?
Birde LCD ye giden yolda transfer kablosu var. Ama onu kontrol ettim. Tüm kısa devre testleri tamam. Ayrıca LCD Ye Data da geliyor. Bunu LCD nın pinlerini LEDlerle kontrol ettim.

Sizce Sorun ne Olabilir? Daha öncede buna benzer projeler yapmıştım ama böyle birşey başıma gelmemişti.

Teşşekürler iyi günler.

hazad

Bu arada LCD ile PIC arasında en az 30 cm Yol var.

tayyar

LCD kontrast potunu kontrol ettin mi?
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

powarm

Expkits ile alakası nedir?
LCD potunu kontrol. LCD bozulmuş olabilir.

hazad

LCD de kontrast POTu var. Butun bağlantılar. Devreyi ilk Çalıştırdığımda ilk satır yanıyor. Bir sure sonra sönük bir şekilde butun hepsi yanmaya başlıyor. LCD Salam bozuk değil çünlü expkits taktıgım zaman çalışıyor. PIC sağlam, PORTları yakıp söndüeüyorum.

Yani lcd sağlam, pic sağlam, program çalışıyor.(LCD pinlerini ledlerle kontrol ettim.) Ancak lcd ekran bir turlu birsey yazdıramıyorum.

birde elimde üzerinde HY-1602F6 yazan iki tane daha ayrı lcd var. bu lcd lerde bir ara bir tanesi expkits de çalıştı ondan sonra yani hiç hareket yok lcdlerde. bişey yapmadan lcdler bozulabilir mi?

powarm

Expkitsten aldığın kitin modeli nedir?
LCD kitte çalışıyor kendi yaptıgın devrede calısmıyorsa senin devrende sorun vardır. Kitte düzgün çalışıyor bir süre sonra gidiyorsa lcd bozulmaya başlamış olabilir. 2x16 lcdleri enerji varken soketinden söküp çıkarmak yada sokette yanlışlıkla 1 pin kayık takmak gibi durumlarda rahatlıkla bozulabilirler.

hazad

evet arkadas cok ilginç  birşey daha yazıcam. 18f452 çıkartıp yerine 16f877 koydum aynı yazılımı içine tekrar attım LCD Çalıştı. 18F452 mi bir problem var anlamadım.nasıl bir iş bu :(?

powarm

877 nin kodu 452 de calısmaz. 452 koduda 877 de calısmaz. O kitin manuallerini iyice okuyun. Ve bulabildiğiniz her kaynaktan pic programlama üzerine bilgileri okuyup ögrenin.

hazad

DOSTUM, tabiki derlemeden önce işlemci modelini ve register değişkenlerini tekrar ayarladım. elimde ki expkits modeli EXBIG - B Modeli. Bu Kit çok güzel herkese tavsiye ederim. Kitte bir de içinde etherneti gömülü olan bir işlemci daha olsaymış süper bir geliştirme kartı olurmuş. Neyse sorunu buldum ama çözümünü bilmiyorum.

18F452 nin PORTB1 be PORTBB0 pinleri sürekli 5V duruyor.başka bi 18F452 taktım çalıştı. Ancak bozuk dediğim PIC'i Board üzerinde test ettiğim de Bütün pinler doğru çalışıyor. LCD komutlarını kullandığımda yine aynı sorun oluyor.sorun lcd kütüphanesinden olabilir diyecem ama başka bir işlemcide de çalışmaması gerekir.
Garip bi durum.

Birde artık PIC dışında bir işlemci öğrenmek istiyorum bunun Yine kit almam gerekli. Aklımda suanda ARM var. NE tavsiye edersiniz. Direk Mini2440 Başlamam sizce doğru olur mu? Bu PIC ten Çok farklı Linux falan giriyor buna.

Amacım Otomasyon devrelerinde PIC Ne kadar güvenli olur? Bu karşılaştırmaları diğer işlemcileri bilmediğim için yapamıyorum. Birde Microchip dökumantasyon disiplini kenara kesinlikle atmamak gerekli.
Tavsiyeleriniz benim için çok önemli.
Teşekkürler herkese.