Elektroşok tabancasına maruz kalana dokunma.....

Başlatan Andromeda, 09 Aralık 2011, 20:44:59

LukeSkywalker

Askerdeyken kaçak bulunan bir çay makinasına, ayağımda lastik tabanlı ayakkabı bulunmasına rağmen ve asfalt üzerinde iken dokunduğumda azıcık titretiyordu. Bunun sebebi ne olabilir peki?

The Gariban

Bunalmış Hocam
Peki sizce kurban 15 joule enerjini nin 5 joule unu yeyince 0,2 saniyesinde ahşap bir yere düşse (çevik bir kurban olduğunu varsayalım) düştüğü yerde 10 joule kadar enerji üzerinde kalmış olmazmı ,bu kurbanı tutan biri (ayakları tahtada değilken) bu kişide çarpılmazmı?

z

Sistemlerde enerji ya harcanir ya da depolanir. Ancak insan vucuduna iki elektrod uzerinden elektrik uygulandiginda vucudun bunu depolamasi diye bir durum olamaz. Sonucta vucud, iletken bir nesne sayilir ve uygulanan enerji isiya ve hucrelerdeki su molekullerini iyonlastirmada kullanilir.

Vucudumuzda enerji depolamak icin vucudu topraktan izole edip topraga gore elektrik yuklemek lazim. Bu da zaten yunlu elbiseler ve tamemen kuru terlik giymisken surekli basimiza gelen bir olay. Metal bir nesneye dokkundugumuzda caaattt diye parmagimizdan kivilcim atiyor.

Sonucta sok tabancasi sinir sistemimizi aniden felc eden yani sok yapan bir tabanca. Bunun otesinde bir sey yok.

Eger sok tabancasinin enerjisini depolamak istiyorsan delinme voltaji cok yuksek kondansatoru bacaklarindan vurmalisin. Bu durumda tabacanin enerjisinin bir kismi kondansatore aktarilmis olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Okan AKÇA

insan vucudundan 30ma üstü akım gecmesi olümle sonuclanır

The Gariban

Bunalmış hocam sağolun açıklamalarınız için
Yani bildiklerinizi çok sağlam biliyorsunuz ;D

H@S@N

ustalarım googleye şok tabancası yapımı yazınca bir sürü kaynak çıkıyor ama adam akıllı bir devre göremedim :) tahmin etdeceğiniz gibi ufak ve etkili bir şok tabancası yapmak istiyorum uygulamış olduğunuz yada uygulanabilir bir devre şeması yada kaynak gösterirseniz çok makbule geçer...
satılık STM32F4-Discovery kit...

t2

Cihazın trafosunu elde yapmanız imkansız gibi. Teli çok ince ve sarım sayısı çok yüksek olsa gerek.

Ben bu aletten aldım, içini açtım. yeteri kadar kaliteli görünüyor. Yüksek gerilim kısmı kapalı, ayrı bir modül halinde.  Şarjı şebekeden seri kondansatörle halledilmiş.  Beyaz led feneri  var. Henüz insan veya hayvan üzerinde denemedim. çat çat yapıyor. çalışacak , iş görecek gibi...

45 TL
Alıntı Yapmin 15 max 30 dk etkisiz hale getirir.  Pile ihtiyaç olmadan şehir ceyranı ile şarz edebileceğiniz elektroşok savunma cihazı. Ayrıca emniyet kilidi de mevcuttur. 500.000 VOLT Savunma