Mosfet ile ilgili soru

Başlatan justice_for_all, 10 Aralık 2011, 20:01:02

justice_for_all

Merhaba arkadaslar mosfet baglamasiyla ilgili bikac sor sormak istiyorum.Asagida iki ayri ornek yaptim bu mosfet baglantilarindan hangisi daha saglikli ben 1. devreyi kullaniyorum genellikle ama bazi surucu devrelerinin ic yapisinda 2. baglantidaki gibi yapmislar hangisi daha saglikli bide size sormak istiyorum.
ikinci sorum ise bipolar step motor surmek icin ben l297 nin cikisina bu mosfetleri baglamak istiyorum mosfetlere mos surucu gerekirmi acaba?

[IMG]http://img269.imageshack.us/img269/1689/92201159.th.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

pisayisi

Esasen 2 nolu devrede n kanallı eş fet kullanıldığından iç direnç ve akım performanslarında eş duru m vardır indüktif yüklerde bu topoloji daha sorunsuz çalışır.Genelde p kanallı fetlerin iç dirençleri rds on daha yüksektir. sürücü kullanmadan l297 çıkışına 1 nolu devre bağlanabilir. 2 nolu devre için ise  evirici özelikli sürücü yapı kullanmak gerekir.
Murat

justice_for_all

clock elemanini bagladigim yere direkt olarak baglayabilirim dimi l297 cikislarini.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay