18f4550 ve 2550 ile ilgili

Başlatan xxlxxl, 11 Aralık 2011, 00:50:42

xxlxxl

selam herkese 18f4550 ve 2550 entegresini seri port veya rs232 de nasıl kullanırız 16f877 gibi led yakıp söndürmek usb olan bu entegreyi 18f877 gibi nasıl kullanırız teşekkür ederim  pc de rs232 den data göndermek ve led yakmak istiyorum veya bu entegreye led kodu ekleyim harici ortamdan nasıl usb olmadan rs232 den data göndererek şed yakmak ??

justice_for_all

madem seri port kullanacaksin nede 4550 veya 2550 anlamadim yoksa usb kullanarakmi seri port yapmak istiyosunuz?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

xxlxxl

hıcam 4550 ve 2550 ile ilgiliiörnek arıyorum ama usb değil 18f877 gibi seri porttan data gönderip led yakmak pc den basiti olarak mantık kapmak için 4550 ve 2550 yi usb harici de kullanmak mümkünmüş 18f877 gibi

justice_for_all

hangi derleyici ile ilgili ariyosun peki
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

xxlxxl

derleyici değil sorunum css ile ilgili örnek 4550 ve 2550 seri port uygulaması ben anlatamıyorum sanırım sorunumu

justice_for_all

hocam simdi eger 4550 veya 2550 entegresinin tx ve rx pinlerinden bahsediyosaniz 877 ile bi farki yok ccs de ayni sekilde yapabilirsiniz ama yok usb data pinlerini kullanarak seri port haberlesmesi yapmak istiyorum derseniz anahtar kelime usb CDC  olarak aratabilirsiniz..

xxlxxl

hocam şimdi 18f877 de led yakıyoruz ya bu kodu 4550 ye atsam olurmu 2550 ye veyaa...
farklı bir kodmu yazmak gerek istediğim sadece 4550 veya 2550 ye kod atıp rx tx olarak data göndermek
pc den data göndermek ve led yakmak söndürmek örnek bir kod istiyorum arıyorum css

justice_for_all

simdi 16f877 de devre icin 877 yi at ayni pinlere 4550 veya 2550 bagla yazdigin programdada degisiklik yapman gerekir tabiki ilk olarak entegreyi degistirmelisin ama ccsde proje olustumak kolay kullandigin entegreyi sec seri port ayarlarini yap sonra 877deki programdan kopyala yapistir yapabilirsin  ;)

xxlxxl

hocam yapabilsem zaten burdan yardım istemem yapamdım bir proje örnek yaparmısnız bende onu mantık alacağım 4550 ve 877 aynı kartım var sorun şu örnek kod css yapabilirmisnz bende uygulucam ??

justice_for_all

#include <18f4550.h>
#device adc=8

#FUSES NOWDT                    //No Watch Dog Timer
#FUSES HS                       //Resistor/Capacitor Osc with CLKOUT
#FUSES NOPUT                    //No Power Up Timer
#FUSES NOPROTECT                //Code not protected from reading
#FUSES NODEBUG                  //No Debug mode for ICD
#FUSES NOBROWNOUT               //No brownout reset
#FUSES NOLVP                    //No low voltage prgming, B3(PIC16) or B5(PIC18) used for I/O
#FUSES NOCPD                    //No EE protection
#FUSES NOWRT                    //Program memory not write protected

#use delay(clock=12000000)
#use rs232(baud=9600,parity=N,xmit=PIN_C6,rcv=PIN_C7,bits=8)
int rxdone=0;
char veri;

#include <ctype.h>
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>           

#INT_RDA  //defining THE SERIAL PORT INTERRUPT
void  seri() 
{
      rxDone=1;
      veri=getc(); 
      //set_timer1(25500);
}//end of INT_RDA
void main()
{

setup_adc_ports(NO_ANALOGS);
   setup_adc(ADC_OFF);
   setup_psp(PSP_DISABLED);
   setup_spi(SPI_SS_DISABLED);
   setup_timer_0(RTCC_INTERNAL|RTCC_DIV_8);
   setup_timer_1(T1_DISABLED);
   setup_timer_2(T2_DIV_BY_16,200,1);

setup_comparator(NC_NC_NC_NC);
   setup_vref(FALSE);
   enable_interrupts(GLOBAL);
   enable_interrupts(INT_RDA);
   output_c(0x00); 

while(1)
   {

if(rxDone)
      {
         switch(veri)
         {
            case  'Z':  
            case  'g':  
            default  :  
         }// end of switch
         delay_ms(20);
         rxDone=0;
      }//end of if rxDone check
   }//end of while 
}

buna biraz ekleme yaparsaniz calisacaktir..

xxlxxl

hocam sietdeki örneğe benziyor bu çalışan kodmu ?? led yakmak la ilgili bir ekleme yaaprmısnız orda ?? if deyimi var evet bi rarakdaş da yazmıi if diye led yaknmak eklermisniz örnek

justice_for_all

dostum orda switch var orda hangi karakter geldiyse ona gore istedgin bir pin yakar proteusda cizimi varsa deneyebilirsin simdi devreni bilmedigim icin nerde led olup olmadigini sana biraktim

kudretuzuner

Merhaba
18F4550 ile yapılan uygulamaları ben de çok aradım ama rastlamadım.Belki de doğru arama yapamadım.Ben size tamamen kendi çalışmam olan ve de asm yazılımı da bana ait olan bir video vereyim siz isiste kurup çalıştırın.Bu çalışmanın özelliği hem terminalden PIC'e data aktarabiliyorsunuz hem de PIC'ten PC'ye data gönderebiliyorsunuz.Bu çalışmanın devamı halen 16F628A ile devam etmektedir.Proje baskı devresi çizim aşamasındadır.Kolay gelsin.Not:18F4550 ile yapılan çalışma brotoborda kurulmamıştır.Bilirsiniz isiste çalışan bir şema pratikte aksama yapabilir.
https://rapidshare.com/files/2808214361/xxlxxl_4550.rar
Amatör

xxlxxl

teşekkür ederim inceliyorum  css olarak yapılan projeler ve c olanalr daha güzel anlaşılıyor asm den  hiç anlamam ki