18f4550 negatif voltaj ölçümü

Başlatan macroasm, 13 Aralık 2011, 01:38:42

macroasm

slm. devremde 1 adet 18f4550 kullandım ve usb üzerinden AN0 ve AN1 den giren pozitif voltajı okuyup pc ye gönderiyorum. AN0 ve AN1 den giren negatif voltajı okumak içinde VREF- ile VREF+ ya -2.5  +2.5 volt girdim. amacım pic ile negatif ve pozitif voltajı okumak. sorun bu noktada pice referans voltajı olan -2.5 voltu bağladığımda yüksek akım çekmesi. pic ısınıyor ama çalışmaya devam ediyor.

negatif voltaj üretmek için bir trafo 7805 ve 7905 kullandım. bu sorunu daha önce yaşayıp çözen varmı?

JKramer

VREF- demek negatif gerilim verebileceğiniz anlamına gelmiyor, katalogda ELECTRICAL CHARACTERISTICS  bölümüne göz atabilirsiniz.

burak_82

PIC'in referans ucuna Vss ucundan 0.5V daha küçük bir gerilim bağlanamaz. Vss ye -2.5, Vdd'ye 2.5 Volt verip çalıştırabilirsin. Bu durumda -2.5 +2.5 ölçüm yapabilirsin.

Ya da Vss ye -5V, Vdd' ye GND verebilirsin. Bu durumda -5V - 0V aralığını ölçer.

askuzucu

Opamp ile voltaj kaydıracaksınız. -2.5, +2,5 volt aralığını 0-5volt aralığına kaydıracaksınız. Başka çözümü yok.

Hattusa

s.a.
en iyi çözüm -v olan kısmı opampla +v a çevireceksiniz ve öyle okuyacaksınız.
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Seckin ALAN

invertler iseniz rahatlıkla okuyabilirsiniz
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana