pıc programlamama yardım

Başlatan kukuliyimkukuli, 13 Aralık 2011, 11:55:56

kukuliyimkukuli

arkadaşlar mekatronik öğrencisiyim ve proje yapmam gerekiyor . aldığım projeyi size tarif etmeye çalişiyim .. yuvarlak bir baskı devre düşünün (360 derece) her 10 dereceyi gorebilecek şekilde 36 adet temezsız ısı sengörü kullanmayı düşünüyorum .. devrenin tam ortasınada dikey bir selvi yada adım motor koycam..  çalişmasıda 36 sensörden hangisi ısıyı algılıyosa motorun ustundeki ok o tarafa dencek .. projenin yarımı şubat dan sonra gerçekleşcek ama aralık sonuna kadar pıc programını yazmam lazım . bana bu konuda yardımcı olacak birini arıyorum..... yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

mufitsozen

Alıntı yapılan: kukuliyimkukuli - 13 Aralık 2011, 11:55:56
arkadaşlar mekatronik öğrencisiyim ve proje yapmam gerekiyor . aldığım projeyi size tarif etmeye çalişiyim .. yuvarlak bir baskı devre düşünün (360 derece) her 10 dereceyi gorebilecek şekilde 36 adet temezsız ısı sengörü kullanmayı düşünüyorum .. devrenin tam ortasınada dikey bir selvi yada adım motor koycam..  çalişmasıda 36 sensörden hangisi ısıyı algılıyosa motorun ustundeki ok o tarafa dencek .. projenin yarımı şubat dan sonra gerçekleşcek ama aralık sonuna kadar pıc programını yazmam lazım . bana bu konuda yardımcı olacak birini arıyorum..... yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

temezsiz isi sengoru, dikey selvi, okun denmesi nedir?

projenizi, biraz daha ayrintili ve standard terimlerle anlatirsaniz yanlis anlamalar olmadan size yardimci oluruz.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

subram

açıklamandaki yazım hatalarını düzeltirsen daha iyi yardımc olabiliriz. ama onun dışında DS18b20 sensörünü araştırmanı öneririm.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

Kabil ATICI

temassız ısı sensörü ile ...
Önce donanımını belirle. Yani hangi sensörü hangi bacağa bağlayacaksın. Adım motor çıkışların hangisi olacak.
36 tane sensörü bağlamak, için tek bir işlecimi kullanacaksın yoksa yarısını bir işlemci diğer yarısın başka bir işlemci mi kullanacaksın? karar ver.Bu proje hareketli bir sistem. Bu nedenle besleme sorununu rnasıl çözeceğini düşün. Bu arada motor sürücünü de.

Hatta ilk önce bir tek sensörü okutmaya çalış. Bu ısı sensörün analog çıkışmı veriyor dijital çıkışmı veriyor yoksa lojik 1 veya lojik0 mı veriyor bunlara göre sistemini belirlemen gerekebilir.

Önce birkaç adım at.
Hatta program yazmaya bir başla. Birileri yardımı olmaya çalışır.

kolay gelsin.

ambar7

tyildizak

Alıntı yapılan: kukuliyimkukuli - 13 Aralık 2011, 11:55:56
devrenin tam ortasınada dikey bir selvi yada adım motor koycam.. 

Selvi, servo galiba :)