pic ile selenoid valf kontrolü?

Başlatan ferdi0435, 14 Aralık 2011, 04:30:11

ferdi0435

iyi günler

çamaşır makinasından çıkma elimde selenoid valf var bunu pic ile kontrol etmek istiyorum röle ile mi sürmem gerekli veya başka yöntemler varmı ???
röle ile sürdüğümde devredeki kod kısmını en başa alıor veya reset attırıor galiba ...... bazende  akıtma süresi bittikten sonra en başa alıor ?????? röle kontak değiştirme kısımlarında sorun veriyor yazdığım komut basit zaten programsal bir sorun yok sadece tetikleme veriyorum röleye....

(değişik röleler ve valfler denenmiştir)

LukeSkywalker

şema?
Röleyi nasıl sürdünüz? Transistör kullandınız mı? Ters diyot bağladınız mı röle uçlarına?

Kabil ATICI

Devren galiba parazit alıyor. Yüksek güçlü çalışan sistemler özellikle elektriksel parazitlere duyarlı oluyor.

İşlemci besleme bacakları yakınına 100nf civarında kondansatör koyma,

besleme için kullandığın regülatörün giriş ve çıkışına 10uF ve 100nF kondansatör koymak

devren üzerinde birden fazla röle varsa yada işlemcinin beslemesini paylaşan başka  güç çeken elemanlar varsa işlemcinin beslemesini ayırmak (en azından regülatör entegresini),

işlemcinin resetleme ucunu uygun lojik seviyeye çekmek

rölenin üzerine ters diyot ekleme (yapılmadı ise)

röle sürücülerini uygun şekilde kullanmak (uygun gerekirse mosfet veya transistör kullanmak)

rölenin işlemciden uzağa yerleştirmek.

devre üzerinde buton varsa pull up dirençleri kullanmak.

sürülen bobin sistemlerine sönümleyici kullanmak.

röle ile kullanılan sistemi gerekirse optokuplör yalıcı kullanarak pic üzerinden triak veya tristör benzeri yarı iletken güç elemanları ile sürülebilir. Ama bu konu biraz özel teknik bilgi gerektirebilir.

bunlar olduğu halde bazen yine devre çalışmayabilir. O zaman pic'in endüstriyel sürümünü kullanmak gerekebilir. Çünkü bunlar daha dayanıklı ve  daha az hassas olabiliyor.

Hatta işlemcinin saat frekansı düşürülebilir. Böylece işlemci daha yavaş ama kararlı çalışabilir.

kolay gelsin.
ambar7

ferdi0435

@ maytere ters diyot ve transistör kullandım

CaFFeiNe

hocam süreceğin valfin özelliklerini yazabilirmisin? kaç volt, kaç VA veya W
valf bobinleri ile zamanında bazı sıkıntılar yaşadım, yardımcı olabilirim sanırım

ferdi0435

220 volt  6va 50/60 hz  valfin özellikleri

CaFFeiNe

valfi röle yerine triyak ile sürmeni tavsiye ederim, triyağıda opto ile

böyle bir şansın yoksa valf uçlarına paralel varistör bağla onuda yapma şansın yoksa röle kontak uçlarına paralel varistör bağla

http://s2.dosya.tc/server5/SmrcVJ/7d560kvarist_r35v.pdf.html

mesela 7d391k gibi bişiy