Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

PIC18F4550/USB Bootloader/CCS C/C#

Başlatan jozzef, 16 Aralık 2011, 21:22:54

jozzef

Merhaba arkadaşlar,
PIC18F4550 kullanarak bilgisayar kontrollü uygulama geliştirmeye çalışıyorum. Sürekli programlayıcı kullanmamak için USB protokolü üzerinden çalışan bir USB Bootlader kullanmak istiyorum.
Forumda internet üzerinden birçok arama yaptım; fakat olay örgüsünü tam olarak çözemedim. Adımlarım şöyle oldu.

1.Uygun bir bootloader aradım, devreyi kurdum, programlayıcımı kullanarak PIC'e attım. USB bağlantısını kurduğumda cihaz bulunamadı diyor. Driver mı kurmam gerekiyor?
-Kullandığınız, önerebileceğiniz bir bootloader var mıdır?

2. C# örneklerini incelediğimde "UsbHidDevice my_hid = new UsbHidDevice();" şeklinde bir tanımlama ile başlıyor. Bu kütüphanenin işlevini tam olarak anlamadım. Bu kütüphanenin temel fonksiyonları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bunlar aklıma gelen ilk sorular oldu ve yukarıdaki bileşenleri tam olarak çözebilmek için uygun bir kaynak bulamadım. Yardımcı olursanız sevirim.

İyi akşamlar

justice_for_all

microchip application libraries var onu indir bootloader programlari var orda atmak icin programida var bi goz atin..

edit:http://s2.dosya.tc/server5/4bBmGd/HID.rar.html su dosyayi denermisiniz bide
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

jozzef

Verdiğiniz linkteki .hex dosyasını (Microchip Solutions v2011-10-18 aynı olsa gerek) yazdıktan sonra USB kablosunu bağlıyorum, bilgisayar hiçbir tepki vermiyor. Herhangi bir pini ground'lamam gerekiyor mu bağlanırken?

justice_for_all

devreniz dogru degilmi bide kristaliniz nekadar?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

jozzef

Devremin doğru olduğunu düşünüyorum, çünkü microchip dışında olan bir bootloaderı çalıştırdım. Fakat CCS C'ye destek vermiyor. Kristalim 20MHz.
Microchip'in daha eski bir bootloader'ını attığımda ise ise "Driver is not properly installed" hatası alıyorum. Bu bootloaderı kullanabilmek için RB4 pinin groundlanması lazım bağlanırken, microchipte böyle bir durum söz konusumu yoksa direk tanıması mı lazım?

justice_for_all

simdi proteusda denedim onda cok guzel tanidi hocam hid oldugu ucun driver filanda sormadi direkt yukledi hangi isletim sistemini kullaniyosunuz?

jozzef

Hocam, USB bağlantısını kurduktan sonra aygıtı tanımıyor. Tanıtmak için microchipin klasörünü gösterdiğimde "bu cihaz için en uygun sürücü yüklendi" diyor; fakat üzerinden ünlem bulunuyor.

Karahan

http://www.mediafire.com/?aur90275z3l6ws2

burda bootloader'in hex dosyası ve programı mevcut hex dosyasını herhangi bir yükleyici ile pic'e yükle sonra usb den programlayabilirsin "for 18F4550"

jozzef

Hocam anladim ki programlayicimda sorun var. K182 programlayicisini kullaniyorum; fuse konfigirasyonunu dogru yazmiyor. Baska bir programlayici ile deneyip bilgilendirecegim.
Tesekkurler herkese

mozkan87

K128 18f2550 yi sorunsuz programlarken 18f4550 yi programlayamıyor. Ama bir çözümü vardı galiba forumda bir arayın k128 18f4550 diye. Kolay gelsin.

jozzef

Sorunu maximus adında bir hid bootloader kullanarak çözdüm. Bootloader üzerinden dosya atıp, bu dosyanın işlendiğini onayladım.
Şimdi C# ile USB'yi kullanarak nasıl bilgi alışverişi yapabileceğimi açıklayan bir döküman websitesi var mıdır?
Örnek çok; açıklayıcı ingilizce/türkçe döküman çok daha faydalı olacaktır.
Teşekkürler.