Mikroişlemci Projesi

Başlatan keiko, 16 Aralık 2011, 22:17:27

keiko

Mrb arkadaşlar benm bi projem var.projede kullnacağım ürünler gelecek hafta pazartesi elime geçecek siparişim yolda.ürünlerin tamamını dersi veren hocamızın onayıyla aldım fakat okuduğum okulda uygulama adına hiçbir aktivitemiz olmadığından dolayı kendi çabalarımızla bişeyler öğrenmeye çalışıyoruz.proje hakkında bildiğim tek şey 4 tane 7sd ı bi boarda bağlayıp assembly kodu yardımı ile 0 dan 9999 a kadar durmaksızın saymasını sağlayacaz fakat dediğim gibi bize henüz kod yazmayı bile öğretmeyen hocamız gelecek ay içerisinde bu projeyi bizden istiyor sizden bana bu projenin kodlarını yollayın asla demiyorum sadece yol gösterip yardım ederseniz sevinirim.teşekkürler.

Seckin ALAN

tarama mantığı araştır istersen
mesela 4985 segmentlerine ayıralım
binler basamağını bulmak için ne yaparsın
            int sayi = 5623, birler = 0, onlar = 0, yuzler = 0, binler = 0;
            binler = sayi / 1000;
            yuzler = (sayi - (binler * 1000)) / 100;
            onlar = (sayi - ((binler * 1000)+(yuzler*100))) / 10;
            birler = (sayi - ((binler * 1000) + (yuzler * 100) + (onlar * 10)));

sonra segment değerlerini diziye atıp oradan çekersin
tarama  mantığı aşağıdaki gibidir
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

Kabil ATICI

kullandığın işlemci ve asm derleyiciyi de belirtirsen daha fazla yardımcı olalabiliriz.
kullanacağın işlemciyi çalıştırmak için gereken ön ayarlar. (bu işlemciden işlemciye fark gösterebilir)

işlemciye derlediğin programı nasıl göndereceksin

Sinyal girişin ne olacak  (dışarıdan bir bacak mı, yoksa entegrenin içindeki bir zamanlayıcı mı?) Dışarıdan  Önce hangi giriş bacağı kullanacaksın bunu okumak için ne yapıyacaksın? Bacak oku/yaz ve atama işlerini bak.
işlemci içindeki zamanlayıcı kullanacaksan, bu zamanlayıcı nasıl kullanılır.

7 parçalı ekran nasıl sürülür. gerekli bacak atamları.
(belki büyük kısmını zaten teorik eğitimden biliyorsundur ama işlemciler arasında  farklar vardır. bunun için işlemci veri kağıtlarına dikkatli okuman gerekebilir.)

http://elektronikvelemciler.blogspot.com/2008/11/avr-ile-led-ekranl-sayc.html sayfasında bu konuda fikir verebilecek bir proje var. (altı haneli olarak)

assembly alt seviye dili olarak neredeyse her şeyin senin yapmanı gerektiren bir yapıya sahiptir. Ama yerine göre hızlı ve az yer kaplayan bir yapıdadır.
kolay gelsin...

ambar7

keiko

bu son yolladığınız link baya bi işime yaricak hiç olmazsa bordu kurmamda büyük faydası olacak tşk ederim devre elemanları henüz elime geçmediler geçtikleri zaman detaylı bilgi paylaşıcam sizinle tekrar teşekkürler ilginize

ilker_32

Hocanız size asm öğretmetmeden asm kod istemesi normal mi? Size hiçbirşey öğretmeden karşılığında birşey istiyorsa, sizinde bazı haklara sahip olmanız gerekiyor. Şu durumda siz araştırma yapıyorsunuz. Kodlar; asm, c yada herhangi bir programlama dili ile yazılmış olabilir bence.  :) Bu durumda öğreneceksiniz ama sizde hazıra konacaksınız. Benim hdd içinde pic ile yapılmış istediğin devre var, kodlarıda var. Hocanız kabul edecekse yollayayım.

keiko

size şöyle söyleyim sadece elimizde word belgesi halinde basit kodlar var o kadar..kendisine devrenin bağlantıları hakkında danıştığımız zaman bile afallayıp kalıyor hazıra konmak istemiyrum hiç..ama yapabileceğim bişey yok öğretilmeyen bir programda kod yazamam nasıl yapabilirim ki :) yukarıda belirtmiş olduğum projeye uygun herhangi bi kodlamanız varsa asm dilinde alabilirim....eğer elinizde varsa işime yarayacak kodlar alabilirim hiç olmazsa uyarlamaya çalışırım..bu arada ürünler bu gün elime geçti 82c55 ppi kullanacaz..devre kurulumunu bi şeklde hallederim ama durum cidden içler acısı :)teşekkürler yardımlarınız için..

Kabil ATICI

Yalnız 82c55 PIO. İşlemcin ne? Ve hangi derleyiciyi kullanmayı planlıyorsun. Derleyici ve işlemcine göre asm dil farklılık gösterebilir.
ambar7