Gsm ve uzaktan kontrol... !

Başlatan Veli B., 06 Temmuz 2004, 00:44:46

Veli B.

Gsm konusunda çok acemiyim fakat şöyle bir konu var aklımda şu an.Telefonumdan başka bir cep telefonunu arayacağım,atıyorum 3. çalıştan sonra açılacak ve 8 röleden istediğim bir tanesini açacak ve ya kapayacak daha sonra( yada aynı anda) ise bana açık mı kapalı mı olduğunu bildirecek.Nasıl bir yol önerebilirsiniz.Mcu kullanabilirim Pc olmaz.
Şöyle bir yol düşündüm, gönderdiğim dtmf kodu 8870 benzeri bir entegre ile çözdükten sonra pic te işleme tabi tutacağım ama sonucu bana tekrar nasıl bildirecek.Benim telefonumun ekranında rölelerin durumunu, 1/0 yada on/off olarak nasıl görebilirim.
Bu bahsettiğiniz komut setleri ile dtmf decoder kullanmadan yapılabilir mi?
Teşekkürler.

axanc

geri dönüşüm için kendi telefonuna Java tabanlı bir yazılım yazılabilir diyecem ama nasıl olur ben de bilmiyor, Java ile yeni menu'ler yazılabiliniyor, aynı şekilde bir sistem belki yapılabiliniyordur...
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

fsan

Bir ISD chip icerisine:
Röle, bir,iki,üc..sekiz, acik, kapali - ses kayidi yap daha sonra senin gönderdigin her komuttan sonra sana durumu bildirsin

yada benim yaptigim gibi bir
SMS - Controller yap sana SMS göndersin :)

Veli B.

Fsan Üstat nerelerdesin!
Sesin soluğun yoktu.Özlettin kendini :D
Axanc Üstat, java beni aşar.
Sms ise pahalıya malolur gibi geliyor.Günde 100 defa kontrol etsem 10-15 milyon, hoş bir durum değil. Fakat aklımın bir köşesine yazdım.Bu arada sms için nasıl bir yol izlemeliyim.Biraz açabilirmisin. :?:
Ses kaydı daha etkili ve ekonomik bir çözüm gibi geldi.
Bu arada teşekkürlerimi sunarım :D  :D  :D

fsan

kis uykusundaydim katana  :P

SMS olayina son noktayi koymamismiydik biz? ;) ama istersen bir Search yap.. mutlaka sms ile ilgili yazdigimiz konulari bulursun

argeci

:idea: selam acizene fikir beyan etmek isterim kusura bakmayin ben bi konuyu galiba anlamadim sonucta madem yüz defa kontrol söz konusu bunu seslede yapsan mesajlada yapsan  ayni sorun söz konusu değilmi sadece belki mesaj iki kontur ve senin telefon edip check istemen eger 2.konturun olusmasina sebep vermiyecek kadar kisaysa sadece yari yariya ucret odersin ama onun yerine eger senin istedigin bi sekilde senin set ettigin degerin degisip degismeyecegini test etmekse sen bu aleti  ariyosan bu alette seni arayabilir ve senin icin onemli olan durum degistirmeleri ise alet sadece durum degisiklerinde seni arasin bunu sensorlerle test edebilirisin sen niye ona devamli sorma ihtiyaci duyuyosun sonucta sen sorsanda sormasan da durum degismemisse degismemistir eger bunu bi yerde gosterme ihtiyaci yoksa olsada durum degismez eger fikir kafaniza yatarsa ve nasil yaacaginiz konusunda sorununuz olursa gene yard1mci olmak dilegiyle iyi calismalar.
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

DumrulBey

Merhaba,

Arkadaşlar bence bu tür denetim uygulamaları için GPRS kullanın. Sonuçta ödeceğiniz miktar transfer edilen veri ile doğru orantılı. GPRS destekli GSM modülleri var; Kibrit kutusu gibi ufak ve metal kılıf içinde. Gerekirse kamera da bağlıyabiliyorsunuz. Kamera da ufacık bir şey! Görüntü GPRS üzerinden aktarılıyor ve çözünürlük ise çok iyi.

Mevzuya tekrar gelirsek GPRS üzerinden istediğiniz birimi gerçek zamanlı izleyebilirsiniz. Aslında gerektiğinde SMS göndermek de akıllıca bir çözüm. Ama uygulama ayrıntılarını bilmediğim için hangisi daha iyi netice veriri bilemiyorum. Buna tasarımı yapan karar verebilir.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

Veli B.

sms ile ilgili olarak 9 adet başlık çıkıyor ve Prometheus' verdiği iki link var ama mantığı anlama tam olarak yetmedi.Birde Digitech kendi sitesini vermiş link olarak ama ulaşamıyorum.
Sms için sanırım hazır değilim ve ses olayı daha kolay geldi.
@Argeci mesele şu ki kontrolü aslında ben değil 3. şahıslar yapacak.Eğer modül tekrar geribesleme için arama yapar ise yada sms gönderir ise bu fatura 2. şahıslara yansıyacak.Takdir edersinki hoş bir durum değil. 3. şahıslar içinse, hizmeti taleb eden bedelini öder.Bilgi almak istiyorsa fatura bedelini bilgiyi veren değil talep eden ödemeli diye düşünüyorum.
Sanırım olayı biraz daha açsam daha iyi olacak.
-1 yönetici
-8 kanal
-20 grup üyesi var.
talebe göre yönetici istenilen kanalı açacak yada kapatacak ama kullanıcı kanal açık mı değil mi öğrenmeli ki değil ise o kanalın açılması talebinde bulunabilmeli?  Yada hosting işi bittiğinde bilgiyi yayınlayan kişinin talebi üzerine kanal kapatılıp başka bir tahsis için beklemeli.

DumrulBey

Alıntı yapılan: "katana"...
Sanırım olayı biraz daha açsam daha iyi olacak.
-1 yönetici
-8 kanal
-20 grup üyesi var....
Acaba yapmak istediğin uygulama telsiz rölesi falan mı? Ayrıca SMS şart mı? Yani denetleyenlerin kullandıkları cep telefonları MMS veya GPRS gibi özellikleri desteklemeyebilir mi? Ne kadar çok şey bilirsek o kadar çok faydalı olabiliriz. Bunu biliyorsun...:)

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

cozturk

Arkadaşlar Caller ID iletiminde tel. çalmadan önce  numara bilgisi gidiyor. tabi bu santral tarafından oluyor.  Fakat sadce böyle olması gerekmiyormuş. tel. no yanında başka bilgiler de gidebilirmiş. Bu durumda telefon hiç açılmadan sadce 2 kere çaldırarak bizim makineden enformasyonu belki iletebiliriz. Sabit telefona kısa mesaj atmak gibi birşey. Fakat Telekom böyle bir şeyi farkederse para isteyebilir.
PTT'nin T'si özelleştirildiğinde bazı güzel hizmetlerin geleceğine inanmıştım. Bunlardan en önemlisi özellikle Amerika'daki özel telefon şirketlerinin verdiği "Caller ID" yani "Arayan Numara Kimliği" hizmetidir. Bildiğiniz gibi bu hizmet ülkemizde sadece cep telefonlarına veriliyor. Eğer siz herhangi bir sayısal santrale bağlı bir telefondan bir cep telefonunu ararsanız sizin telefon numaranız cep telefonuna gönderilir. Gönderilen sadece telefon numarası da olabilir aranan tarih,saat,arayan kişi adı ve soyadı ve telefon numarası gibi bir kompleks bilgi de olabilir. Bu telefon hizmeti veren firmaya bağlıdır. Şu an İzmir'de pilot bölge olarak bu sistemin denendiği ve 2000 yılında tüm sayısal santrallerde
uygulamaya geçeceği söylentiler arasında zira Türk Telekom'un herhangi bir sitesinde bu tip bilgiye ulaşmak imkansız. Türk Telekom'un Caller ID çözücülü telefon üretiminde olduğu ve telefonlar abonelere verilmek üzere hazır olduğunda bu sistemi devreye sokacağı söylentisi de bir diğeri. Ancak şu an bir çok telefon satıcısında bu sisteme sahip telefonlar satışta. Ama bu yazıyı okuyan birçok kişinin zaten bu sisteme sahip bir modemi olduğunu söyleyebiliriz. Evet, sonuçta Caller ID bir modem vasıtasıyla çözülüyor ve internete bağlanmak için kullandığımız pek çok modem üzerinde yazmasa de bu sistemi desteklemektedir. 

Arayan numara bilgisi, Bell202 protokolü sonrası ITU V.23 1200 bps FSK A-Senkron (8 bit,1 stop bit,no parity,no start bit) standardında gönderilir. Bu standarda göre iki kısa çalma sinyali arasında arayan numara bilgisi aranan telefona gönderilir. Format aşağıdaki gibidir:

Potansiyel                         Gerçek
1. Çalma                          1. Çalma                                                                    2. Çalma
---------- (500ms ara) ------------ (500ms ara ve Arayan Numara Bilgisi) ------------

Arayan numaranın gönderimi en az 3 saniye sürer. Arayan kişi kısa aralıklı iki zil sesi duyar. Yani Dıııııııııt yerine bu sistem devreye girdiğinde Dıııt Dıııt şeklinde iki kısa zil sesi duyacağız.

56k modemlerin hemen hemen hepsi bu sistemi destekliyor. Test etmek için aşağıdaki komutları modeme göndermemiz gerekecek. Bunu için herhangi bir terminal programı kullanılabilir ama ben Windows 95 ile gelen HyperTerminal programını örnek verdim:

-HYPER TERMINAL'i çalıştırın (HYPERTRM.EXE)
-Herhangi bir bağlantı ismi verin
-Arama menüsünde direkt com portuna bağlantıyı seçin (modemin bulunduğu com portu)

ATZ yazıp Enterleyin (OK mesajı almalısınız)

-Aşağıdaki komutları "OK" mesajı gelene dek uygulayın (komut sonrası ENTER)

AT#CID=1 
AT+VCID=1
AT#CC1
AT*ID1
AT%CCID=1
AT#CLS=8#CID=1 

Muhtemelen ilk iki komuttan birinde "OK" mesajı alacaksınız. Eğer yukarıdaki komutlardan herhangi birinden "OK" mesajı aldıysanız modeminizin "Caller ID" çözücü yeteneği var demektir. Şimdi modeminizin windows kayıtlarına bakarak bu yeteneğini Windows'a bildirip bildirmediğini kontrol edelim. Bunun için Terminalden çıkıp windows
kayıt editörünü (REGEDIT.EXE) çalıştırın.

Şimdi aşağıdaki kayıt bölgesini bulun:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Class\Modem

-000X
          Answer
          Hangup
          Init
          EnableCallerID
          Monitor
          Responces
          Settings
          ........
          ........

Eğer yukarıdaki anahtarlardan biri "EnableCallerID" ise mesele yok. Windows modeminizin yeteneğinden haberdar. Ama değilse 000X köküne bir anahtar daha açın ve adını "EnableCallerID" verin. EnableCallerID anahtarı içine ise yeni bir dize değeri açın ve adını "1", değerini ise yukarıda "OK" mesajı aldığınız komut satırını yazın ve sonuna <cr> yazın. 
Yani "AT+VCID=1" komutuna "OK" mesajı aldığınızı varsayarsak bu dize değeri "AT+VCID=1<cr>" şeklinde olacaktır. Bu satırı eklemekle sonradan yükleyeceğiniz herhangibir ShareWare yada FreeWare Caller ID programına modemin hangi komutu kullandığını öğretmiş olduk.

Sistem devreye girdiğinde sadece HyperTerminal gibi bir terminal programıyla bile arayan numara görüntülenebilir. Yukarıda verdiğiniz "AT+VCID=1" komutuna "OK" mesajı aldığımızı varsayalım:

-HyperTerminal'i çalıştırın. (Donatılar\HyperTrm.Exe)
-Herhangi bir bağlantı adı verin.
-Bağlanılacak telefon numarası istendiğinde bağlanırken kullanılacak menüsünden modeminizin bağlı olduğu com portunu seçin.
-Bağlantı noktası ayarlarında hızı 1200 bps ve akış denetimini yok olarak ayarlayın.
-"ATZ" yazıp ENTER'e basın. "OK" mesajı alınacaktır.
-"AT+VCID=1" yazıp ENTER'e basın. "OK" mesajı alınacaktır.
-Şimdi birinin sizi aramasını bekleyin. Sistem devrede olduğunda aşağıdaki gibi bir bilgi görüntülenecektir.

ATZ
OK
AT+VCID=1
OK

RING

DATE=2505
TIME=0450
NAME=BILL CLINTON
NMBR=9015551345

RING

RING

Elbetteki ülkemizdeki format farklı da olabilir. Yani sadece numara da gönderilebilir. Ama kısaca sistem bu şekilde çalışmaktadır.

Komutların anlamları:

AT+VCID=0 - Caller ID çözücü Pasif
AT+VCID=1 - Caller ID çözücü Aktif ve Formatlı
AT+VCID=2 - Caller ID çözücü Aktif ve Formatsız (Bilgiler HEX olarak görüntülenir)
[/size]

Veli B.

Evet röleler için.3 röle ve değişen sayıda (Max 8) cross link sistemim var.Belirli bir yöne gider iken ben veya arkadaşlarım bazı linkleri kapatıp bazılarını açacak.Gereksiz linklerin açık olması birbirlerini tetikleyerek doyuma gitmelerine ve sistemi çökertmelerine sebep oluyor.Riski minimuma indirmek niyetim.
Dağın başında GPRS olmadığı için bu ihtimali unutuyorum.MMS konusuna gelince benim telefonum dahi desteklemiyor.Bu yüzden de telefonumu değiştirmek istemiyorum :oops: .Şaka bir yana en basit telefon bile kullanılabilmeli.Bir ara feedbackide dtmf ile yapmayı ve alıcı tarafa küçük birer decoder koymayı bile düşündüm.Aslında hala da düşünmüyor değilim :!: .Eğer ses entegrelerinden temin edemezisem. :?

DumrulBey

Merhaba,

Dostum bildiğim kadarıyla bu tür uygulamalar için her zaman DTMF kullanılır. Üstelik cep telefonuna pek ihtiyaç duymazlar. Zira modern el telsizlerinde tuş takımı mevcuttur. O yüzden DTMF yoğunlaşman kolay ve mantıklı olacaktır. Antrak'taki ustalar sana yardımcı olurlar.

GPRS'e gelince; Sanırım bu teknoloji yanlış anlaşılıyor. Yoksa benmi yanlış biliyorum! Bildiğim kadarıyla donanımınız GPRS'i desteklediği sürece ve GSM operatörünün kapsama alanı içinde kaldığınız müddetçe her türlü GPRS uygulamasının üstesinden gelebilirsiniz.

Yani dağ başı veya şehiriçi farketmez. Diyelim ki GSM kapsama alanı içine giren bir tarlayı şehirden görüntülü izlemek istiyorsunuz. Bir direğe GPRS destekli bir GSM modül takıyorsunuz. Bu modüle de bir kamera ve denetleme için de basit bir mikrodenetleyici. Alın sizi uzaktan kapalı sistem video hattı! Batarya haricinde unuttuğum bir şey var mı?

Başarılar...

Veli B.

Aycell kullanıyorum. Diyarbakırdayım ve şebeke daima varolmasına rağmen GPRS ile nadiren selamlaşıyoruz.Kanaatimce GSM ve GPRS ayrı modüller üzerinden ve farklı taşıyıcılar ile çalışıyor, kaynağı aynı olsada.

axanc

Alıntı yapılan: "katana"Fsan Üstat nerelerdesin!
Sesin soluğun yoktu.Özlettin kendini :D
Axanc Üstat, java beni aşar.
Sms ise pahalıya malolur gibi geliyor.Günde 100 defa kontrol etsem 10-15 milyon, hoş bir durum değil. Fakat aklımın bir köşesine yazdım.Bu arada sms için nasıl bir yol izlemeliyim.Biraz açabilirmisin. :?:
Ses kaydı daha etkili ve ekonomik bir çözüm gibi geldi.
Bu arada teşekkürlerimi sunarım :D  :D  :D

sms olayı bana daha kolay geliyor, ancak senin istediğin gibi geri besleme olayı için aramak daha ideal tabi.. bu arada java olayı beni de aşıyo ama güzel olur ;) ...

fsan uyandı kış uykusundan, şimdi ben yaz uykusuna yatıyorum.. ağustosun ortasında görüşürüz.. :)
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

Veli B.

Tatile gidiyon dimi     :evil:   :evil:   :evil: