Pic Basic Metin İşlemi

Başlatan delphix, 17 Aralık 2011, 13:05:25

delphix

Pic basic ile metin islemleri yapabiliyor muyum.. mesela

METIN = "DENEME"

gibi bir degiskenden

DENE

bölümünü seçip alabilecegim bir komut var mi

muhittin_kaplan

basic i bilmiyorum (ETE hoca Cevabını Verecektir) ama Protonda 18 serisi için String Değişken Tanımlanıp MID left, right gibi komutlarla işlem yapabiliyorsun.

ete

Hangi basicden bahsediyoruz bildirmemişsin. Bu istediğin bazı basiclerde mümkün ama benim kullandığım PBP da mümkün değil. Değil derken yolu farklı demek daha doğru olur sanırım. Hiç bir değişken kelimenin tamamını taşımaz. Çünki değişkenler ya Byte cinsinden yada Word (iki byte) cinsindendir. 18F serisinde ayrıca LONG denilen ve 32 bit yani 4 byte olan değişkenlerde vardır.

Biz kelimeyi Lookup tablosuna alırız oradan ne istiyorsak yapabiliriz.
Lookup Index,["DENEME"],AL  , şeklinde bir komut satıı ile Index değişkenine 0 ile kelime karekter sayısı bir eksiği kadar değer verip o kelime içinden istediğimiz bir harfi alıp AL değişkenine yerleştirmek mümkündür.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

delphix

teşekkür ederim aciklamalariniz icin. Hocam Ben Pic Basic Pro Kullaniyorum MicroCode Studio programi araciligiyla programlari yazip derliyorum.. söylediginizi uygulayip deneyecegim.. Proton da bu şekilde kolay olacak bir çözüm var mi hocam

Mucit23

Protonda Dizi değişkenlere direk yükleme yapabilirsin. Proton bu yönden birçok kolaylık sağlıyor.
Örnek
DIM STRING1[21] as BYTE
STR STRING1="MERHABA DUNYA"
yukarıdaki komutlarla harfler STRING1[0]=M, STRING1[1]=E, STRING1[2]=R, STRING1[3]=H, STRING1[4]=A, STRING1[5]=B, STRING1[6]=A şeklinde  sırasıyla diziye yerleştirilir.
Sonra PRINT STRING1 komutuyla lcdye "MERHABA DUNYA" yazabilirsin.

Protonun Help Dosyasında çok çeşitli örnekler mevcut.

muhittin_kaplan

dim MyString as String *20
Dim Sonuc as String *10
MyString="Muhittin"
Sonuc=Left$ (MyString,5) ;Sonuc=Muhit Olur