endüstriyel kullanımda sim900 gsm modem

Başlatan tekosis, 18 Aralık 2011, 13:59:05

tekosis

Selamün Aleyküm arkadalar. Endüstriyel  ortamda kullanılmak üzere bir gsm modem tasarlamam gerekiyor ve simcom sim900 modülünü kullanıyorum.  Evde geliştirme kiti üzerine gayet sağlıklı ve problemsiz çalışıyor ama endüstriyel ortamda hiç denemedim. Bu ortamladaki performansı hakkında şüphelerim var. Özellille manyetik alanın yoğun olduğu ortamlarda nasıl davranır? Ekranlama vs gerekli önlemleri alacağım ama yine de bilemiyorum.  Bu konu hakkında bilgilerinizi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. Herkese şimdiden teşekkür ederim...
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

OG

Her tarafı belirsizlik olan RF konusunda kim ne diyebilir. Bir ortamda cep telefonu ile ne kadar başarılı iseniz aynı sonucu alırsınız (alış ve gönderme hassasiyetlerini aynı kalitede varsayarak)

Ve o ortam her zaman aynı sonucu vermeyebilir.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

tekosis

Haklısınız. Benim de canımı sıkan bu belirsiz ortamdı. Acaba deneyimi olan varmıdır diye merak ettim. Artık ben paylaşırım deneyimlerimi. İlginize teşekkür ederim.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

OG

O noktada hangi operator yeterli iletişim hizmeti verebiliyorsa onun hattını kullanırsınız.

OG

Küçük bir anı,

Yedeksubay okulundayız, dersimiz (ders adını tam hatırlamıyorum) muhabere. Hoca (komutan) muhabere sınıfından yarbay rütbesinde birisi, yani tecrübe bir adam.

Şimdi ismini bile hatırlamadığım (EM8 gibi hatırlıyorum) manyetolu sahra telefonlarından bahsediliyor. Yok şu kadar kablo cekeceksin, yok şu kadar km de araya şu yükselticiyi koyacaksın vs. Yükseltici dedikleri de hat trafosu, yani hat empedansını uyumluyor.

Ben de bir telsizci olarak içimden diyorum ki "bu ne saçmalık, bas mandala yüzlerce km konuş". Çünkü zaten yaptığım iş. Yarbay olmuş bir adamdan bu gibi basit konuları duymak hepten tuhafıma gitti. Sonunda dayanamadım içimden geceni söyledim. Cevabı "RF en güvensiz iletişimdir" oldu ama ozaman tam idrak edememiştik.

Doğal veya suni etkenler (QRM/QRN) yönünden en kolay safdışı kalan iletişim RF dir, bugün buna eminiz.

Ali_54

endüstriyel ortamda manyetik alandan korumak, dış alan etkilerini süzmek için, metal kutular kullanıyorlar bilgin olsun. bu şekilde çözüyorlar.
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

rf

Ürünlerinizi EMC/EMI Testlerine uygun olarak tasarlarsanız endüstriyel ortamlardan çekinmenize gerek kalmayacaktır.

http://www3.dogus.edu.tr/lsevgi/LSevgi/SEMINER/emc.pdf

Örnek vermek gerekirse, özellikler power girişinizde gerekli önlemleri almalısınız. İşlemci ve modemin reset bağlantılarını PCB kurallarına göre çizmelisiniz.

Saygılarımla,

KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/