Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

UFM-A12 WPA

Başlatan eraygil, 19 Aralık 2011, 08:23:29

eraygil

merhaba arkadaşlar  udea UFM-A12 WPA 10 km modem  modül ile hiç uygulama yapan var mı acaba. benim bir havuzdaki  suyun doluluk oranını basınç transmiteri ile okuyup 6 km uzaktaki kontrol ünitesine göndermem gerekiyor modüller hem alıcı hem verici ancak bana tek yönlü iletişim yeterli olacak

Murat Mert

S.A.
Bence rf iletişim yada diğer iletişim sistemlerinde muhakkak alma verme rutinlerini geri dönüşümlü olarak kontrol et derim. Kolay gelsin.
mert07

OG

Alıntı Yap10 km modem  modül
gibi bir terim RF için doğru bir terim değil. Cihazların gönderme gücü ve alış hassasiyeti bildirilir, ulaşılabilecek mesafeyi belirleyen ise onlarca faktör var.

Açık alan ve antenler birbirini görüyorsa iş kolaylaşır, görmüyorsa araya giren engellerin yapısına bağlı.

Ortamdaki aynı frekansta başka sinyaller varmı ona bağlı.
Hava şartlarına bağlı.
Vs, birçok etken var.

Antenler birbirini görüyorsa bir de yönlü anten (yagi benzeri) kullanırsan problem çıkmaz sanıyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Murat Mert

Alıntı yapılan: OG - 19 Aralık 2011, 11:00:04
gibi bir terim RF için doğru bir terim değil. Cihazların gönderme gücü ve alış hassasiyeti bildirilir, ulaşılabilecek mesafeyi belirleyen ise onlarca faktör var.

Açık alan ve antenler birbirini görüyorsa iş kolaylaşır, görmüyorsa araya giren engellerin yapısına bağlı.

Ortamdaki aynı frekansta başka sinyaller varmı ona bağlı.
Hava şartlarına bağlı.
Vs, birçok etken var.

Antenler birbirini görüyorsa bir de yönlü anten (yagi benzeri) kullanırsan problem çıkmaz sanıyorum.

evet doğru hava alanına yakın olmayan fakat uçak istikameti olan uçakların alçak geçtiği bir yerde rf işi yapmıştım. Yazın uçağın bol geçiş noktası bana dedilerki iletişim kendi kendine 15-20 saniye düşüyor dediler. Şaşırdım bakmaya gittim tam uçak geçerken iletişim kopuyor. İniş sırasındaki telsiz iletişimi olayı bitiriyor bence. rf de bu tür ters etkenler çok.
mert07

eraygil

modül udeanın sitesinde çıkış gücü 500 mv olarak belirtilmiş ve açık alanda 10 km mesafeden bağlantı kurulabileceği belirtilmiş  benim kullandığım sistem açık alanda birbirini görüyor sinyal 1-2 dk kopabilir bu önemli değil sonuçta havuzun dolması 4-5 sat sürebilir. yani anlık sinyal düşümleri benim için sıkıntı değil. donanımsal sıkıntı olacağını düşünmüyorum ancak bu modüllerle nasıl iletişim sağlarım bu noktada yardımınızı istiyorum.  daha önce yine udea nın 50 metrelik(arx34 ) modüllerini kullandım herhengi sıkıntı da yaşamadım. acabaa bu modülüde  arx34 ün olduğu sisteme bağlasam yine iletişim sağlayabilirmiyim. yoksa programda değişiklikler yapmam lağzım mı. görünüşe göre de yapmam gerekiyor galibaa.  mert 07 arkadaşım önemli bir noktaya değinmişsin saolasın. zaten düşündüğüme göre vericim 8 bitlik bir değişkeni süreklitekrar tekrar karşı tarafa gönderecek

eraygil

galibaa bu modülü daha önce hiç kullanan olmamış

Murat Mert

Alıntı yapılan: eraygil - 26 Aralık 2011, 05:39:17
galibaa bu modülü daha önce hiç kullanan olmamış

S.A.
Sn. Arkadaşım aslında pdf dökümanında olay iyice anlatılmış.
http://www.udea.com.tr/dokumanlar/UFM-A12WPA%20KILAVUZ.PDF

unsigned int8 DATA1,DATA2,DATA3,DATA4;

DATA1=25;
DATA2=35;
DATA3=64;
DATA4=135;

"$","R","F",  DATA1,DATA2,DATA3,DATA4, "E","N","D","CR","LF",

burada ise her yollamadan sonra bekleteceğin süre:
Td = (300 + Data Boyu*4) msn.
mert07