Mosfet üstünde fazla voltaj tutuyor (devre bazında problem mi var) ???

Başlatan atansu, 19 Aralık 2011, 18:16:00

z

MOSu on yaptığında 1A akmaya başlıyor. Voltmetre ile Drain Source arasındaki voltajı ölçmeyi denedinmi?

Hep direnç uçlarındaki voltajı ölçüyorsun. Belkide güç kaynağın yüke binince voltajını 10v a düşürüyor ve direnç uçlarında 10v okuyorsun sonra da 2v MOSda kalıyor diyorsun olamaz mı?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

My75

Alıntı yapılan: bunalmis - 20 Aralık 2011, 10:22:29
Gate voltajini deneme amaciyla 18v yapmayi dene. Hala sorun devam edecekmi?

Mosu PWM kullanmak diye bir sart yok. Surekli on modunda kullanabilirsin.

Yüksek akımda düşükde olsa pwm ile kullanmak gerek,datasheet'lerde bu gösterilmiş,nette mosfet anahtarlama ile ilgili kaynak çok..Normal transistörler gibi düşünmeyelim...
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

z

Alıntı yapılan: My75 - 20 Aralık 2011, 11:47:53
Yüksek akımda düşükde olsa pwm ile kullanmak gerek,datasheet'lerde bu gösterilmiş,nette mosfet anahtarlama ile ilgili kaynak çok..Normal transistörler gibi düşünmeyelim...

PWM kullanılması şartı Datashhetlerde nerede yazıyor. Örnek verebilirmisin?

www.irf.com/product-info/datasheets/data/irf3205.pdf

1. Sayfada   ID @ TC = 100°C Continuous Drain Current, VGS @ 10V 80 A diyor. Hemen altında da

IDM Pulsed Drain Current 390A   Bunların ne anlama geldiğini söylermisin?

Bu moslarla lineer amplifikatör yapılıyormu? Yapılıyor. On-Off çalışıyormu? Çalışıyor. Peki;

Mosu normal transistör gibi düşünmemizi engelleyen durum nedir?

atansu

Alıntı yapılan: bunalmis - 20 Aralık 2011, 11:42:18
MOSu on yaptığında 1A akmaya başlıyor. Voltmetre ile Drain Source arasındaki voltajı ölçmeyi denedinmi?

Hep direnç uçlarındaki voltajı ölçüyorsun. Belkide güç kaynağın yüke binince voltajını 10v a düşürüyor ve direnç uçlarında 10v okuyorsun sonra da 2v MOSda kalıyor diyorsun olamaz mı?

Az once olcumu yaptim yine, Vds beklendigi gibi 0 volt ve Vgs de sorun yok fakat !!!

en onemli tecrubelerden biri oldu benim icin, 4 A gibi sarj devrelerinde verimli olmasi acisindan 12V altinda toplam yuk direnciniz 3 ohm mertebesinde oluyor , bu durumlarda arada breadboarda goturdugum krokodillerde kalitesiz ve kalin kablodan dolayi 1-2ohm mertebesinde direnc olusuyormus arkadaslar, daha dogrusu olusmasi dogal ama acikcasi benim tecrubbem bunu gormeye yetmedi, mosfetin dusuk yuklerde kullaniminda ara baglantilarinizin direnclerini mutlaka goz onunde bulundurmaliymisiz. !!

simdiye kadar sorunumda ortak olup dusunen herkese cok tesekkurler,, yonlendirmeleriniz icin de cok tesekkur ederim,

Asil sorum simdi basliyor, peki benim 12V besleme kaynagim bir kuru aku ise ve tukendikce gerilimi bir miktar dusmekte 11V degerlerine ulasirsa, benim minimum 10.3V ile calisan sarj devremi maksimum voltaj dusumu ile nasil kullanirim, kablo direncini nasil azaltirim ?? yolu varmidir, paralel direncler yollar vs yontemi var mi ? bu sekilde dusuk yuklerde nasil saglikli voltaj dusumu elde edilir ??

tesekkurler

Not: Mosfetler her daim Vgs istenilen voltaj dusurulurse catir catir istenilen akimi akitiyor, isinma kablo sorunu halloldugu surece istenildigi gibi anahtar devresi olarak kullaniabilir !!

My75

Hocam şart demiyorum,yüksek akımlarda pwm ile kullanılması gerekir diyorum,böyle olmasa mosfet sürücü entegreleri v.s olmazdı,bu entegreler sadece switch mode kaynaklarda kullanılmıyorlar..Yanlış anlaşılmayalım..

z

PWM kullanmamızdaki amaç, akımı sanki analog devrelerle çalışıyormuşcasına lineer olarak değiştirme ihtiyacımızdan.

Olaya termal açıdan bakarsak;

Mosdan sürekli 10A akım akıtmak ile darbeli 100A akıtıp ortalamayı 10A yapmak arasında hiç fark yok.

Her ikisi de MOSu ısıtır ve sogutucudaki sıcaklı artışıda aynı olur. Hatta PWM de kayıplar biraz daha fazla olacaktır.

atansu

Alıntı yapılan: My75 - 20 Aralık 2011, 12:32:13
Hocam şart demiyorum,yüksek akımlarda pwm ile kullanılması gerekir diyorum,böyle olmasa mosfet sürücü entegreleri v.s olmazdı,bu entegreler sadece switch mode kaynaklarda kullanılmıyorlar..Yanlış anlaşılmayalım..

Hocam, eger sen yanit olarak "Siz bence önce mosfet nasıl kullanılır bir öğrenin bence,pwm kullanmak istemiyorum demeyle olmaz bu işler.." bu sekilde bi yaklasimda bulunursan, usluptan oturu, duygulari pek yansitamadigin yazi dilinda yanlis anlasilirsin ki ben biraz yanlis anladim.

Ayrica bunalmis hocamin yorumuna katiliyorum, eger yuksek ise frekansiniz anahtarlama kayiplariniz dahi olur pwm de.

My75

Belkide bugüne kadarki en sert yorumum olmuştur kusura kalma ama ben sana olması gerekeni söyledim sen ben öyle değil böyle yapmak istiyorum dedin bende biraz gergindim >:( ama şimdi değilim :)..

Pwm derken %50 duty bahsetmiyorum,%90 civarı pwm olsa hem ısı kaybın olur hemde nefes aldırırsın..Normal transistörlerden farkı ise mosfet bir röle gibi anahtarlama yapar..O yüzden çok yüksek akımlarda pwm ile kullanılmaları uygundur(şart demiyorum)

atansu

Alıntı yapılan: My75 - 20 Aralık 2011, 13:05:10
Belkide bugüne kadarki en sert yorumum olmuştur kusura kalma ama ben sana olması gerekeni söyledim sen ben öyle değil böyle yapmak istiyorum dedin bende biraz gergindim >:( ama şimdi değilim :)..

Pwm derken %50 duty bahsetmiyorum,%90 civarı pwm olsa hem ısı kaybın olur hemde nefes aldırırsın..Normal transistörlerden farkı ise mosfet bir röle gibi anahtarlama yapar..O yüzden çok yüksek akımlarda pwm ile kullanılmaları uygundur(şart demiyorum)

:) tesekkurler tavsiye icin, simdi elimdeki yuk olarak kullanilan lipo sarj cihazi ve huyunu suyunu pek bilmiyorum ama DC besleme gibi kesmeden vermem sart o yuzden pwm veremiyorum, simdi ise bukdar kucuk omik yuklerde kablo marjini nasil egale edebilirim diye dusunurken 14 - 15awg gibi silikon kablo kullandim ve sorunum halloldu arkadaslar, kablo kayiplarindaki voltaj dusumum 0.05V mertebelerine geriledi,

degerli yorumlariniz icin cok tesekkurler.

K46

Kalın ve iletkenliği iyi olan kaliteli kablo kullanırsan kablo üzerindeki gerilim düşümü minimuma inecektir.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

atansu

Haklisiniz, dediginiz sekilde 14 agw silikon kablo kullandim ve sorun cozuldu. tesekkurler