Şu anda basic ile yolun sonunda mıyım? (Öneri)

Başlatan BAHAR, 20 Aralık 2011, 03:49:32

BAHAR

Herkese merhabalar,

Pic'leri öğrenmeye asm ile başlamıştım. Asm kullanarak 16F84'ü kendi çabalarımla programladığımda, Ete Bye sayesinde Pic Basic ile tanıştım. Kolay bir programlama dili olduğundan asm'yi bırakıp şimdiye kadar basic ile  programladım. Bu sayede asm ile olan ilişkim iyice yok oldu. Şuan asm öğrenmeye kalksam öğrenmeye a'dan başlamam gerekiyor diyebilirim.

Pic basic ile şimdiye kadar, 12F, 16F, 18F, ... gibi birçok denetleyiciye kod yazdım. Ama artık yolun sonuna geldim gibi görünüyor. Daha farklı denetleyici yada işlemcilerle tanışmam gerekiyor. Bu yüzden aşağıda soracağım sorular hakkında görüşlerinizi bekliyorum.

1) Şu anda basic ile yolun sonunda mıyım? Proton basic kullanan arkadaşlar 24F, 30F(dsPic) gibi denetleyicileri programlayabiliyor musunuz, yada işlemcileri? Ama zannetmiyorum... :)

2) Sizce, 24F yada 30F(dsPic) serisi ile mi yoksa, Atmel tabanlı işlemciler ile mi devam edeyim? Yada sizce,

3) Peki 3. aşamada eğer yeni bir programlama dili ile devam edeceksem Asm mi yoksa C ile mi devam etmeliyim? neden,

zamzam23

bence c.

1-asm neden değil?  : asm den daha kolay ogrenılıyor ve bununla,asm ile yazacagından daha kısa sürede kod yazabılırsın.
2-zaten basic neden değil?: ilerde baska ıslemcılere gecmek ıstedıgın zman kı zaten bugunden istemıssın. o işlemcinin basic derleyicisini bulamayabılırsın ama c dili evrensel bir dil ve cogu işlemcinin c dili derleyicileri mevcut.keske basta c öğrenseydin.

bir sonraki işlemci önerim de arm.