18F452 pic e sinus dalga üretdirmek

Başlatan knight, 20 Aralık 2011, 19:41:38

knight

18F452 pic ile sinüs dalga üretme ile ilgili yardımcı olabilir misiniz lütfen?

Tagli

Sen ne durumdasın? Yani bir deneme yaptın mı? Veya ne gibi bir sorunla karşılaştın?

Ayrıca neden PIC ile sinüs dalgası üretmek istiyorsun? Belki sorunun daha farklı bir yöntemle çözülebilir.
Gökçe Tağlıoğlu

knight

İlk aklıma mikroişlemci ile yapmak geldi ve pic 18f452 i popüler bir hal aldı gibi. Ama pic yerine op-amp devresi ile de kurulabilir.

Ben bir kaç deneme yaptım ama hep kesilmiş sinüs dalgaları elde ettim( kare dalgadan).

Op-amp ile de yapılabilir dediğim gibi fark etmez, boş durmak yerine bir uğraş için yapıyorum bunu:) Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

K46

iyi bir sinüs elde etmek istiyorsanız, bu iş için özel entegreler var DDS, 8038 vb. entegreler bir opamptan yada bir picten çok daha iyi sonuç verir.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

knight

Peki bununla ilgili yardımcı olabilir misiniz? Yani sizde isis tarzı deneyebileceğim birşeyler var mı?

Teşekkür ederim.

skara1214

eğer sinüs üretmekse amacın hocaların dediği  gibi 8038 gibi entegreler kullan yok ben pic öğrenmek istiyorum dersen  pic + i2c paralel yada spi dac ile bu işi yapabilirsin.Hemde i2c spi vs hakkında deneyimin olur
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

K46

Alıntı yapılan: knight - 20 Aralık 2011, 22:07:43
Peki bununla ilgili yardımcı olabilir misiniz? Yani sizde isis tarzı deneyebileceğim birşeyler var mı?

Teşekkür ederim.

İsiste simulasyonu yok galiba ama, datasheet içerisinde çeşitli uygulama örnekleri var, breadboard vb. birşeyler üzerine kurup, sinyalleri osilaskopla inceleyebilirsiniz.
Ayrıca bunun gibi dalga şeklinin çok çok önemli olduğu hassas analog uygulamalarda, simulasyon tam olarak gerçeği yansıtamaz. Bu tip devrelerde gerçek devre ile çalışmak daha sağlıklı olur.

http://www.intersil.com/data/fn/fn2864.pdf
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

askuzucu

Frekansı yüksek olmamak kaydı ile üretilebilir, ama frekans bandı çok geniş değil ise kare dalga üretin, peşine bir kaç kat alçakgeçiren filtre koyun, sinüs alırsınız.