2A 5V Regulator

Başlatan hazad, 21 Aralık 2011, 01:13:10

hazad

Merhaba Arkadaslar,

Devremın oldukça fazla akım çekiciğini düşündüğümden güçlü bir regulator yapmak istiyorum garanti olsun diye. Şuan schematicte 78M05 var 500mA sağlıyor paralel bağlayınca 1A ama pek profesyonelce durmuyor bu tarz bir regulator.

PIC 18f4620 - 1 adet (32 Mhz)
78HC4051 - 2 adet
LM2902 - 2 adet
Button - 560 OHM bağlı - 5 adet
LED - 560 OHM bağlı - 3 adet.
RELAY 5V - 8 Adet

PIC RTOS tarzı (CHART STATE) çalışan bir kontroller olucak. Ben bu sisteme lm2856 yada tam hatırlamıyorum bu tarz bir entegre var. 3A akım sağlıyor ancak 100uH bir bobin var ve ben bunu bulamıyorum zaten Regulatorun en hassas noktası Bobin. Isınma problemı olabiliyor dengsiz bir bobinden dolayı.

Nasıl  bir regulator kullanmalıyım?

Önerilerinizi beklıyorum arkadaşlar teşekkürler

CaFFeiNe

LM2576 işini görür

ama bu linke bir göz atmanı tavsiye ederim

https://www.picproje.org/index.php/topic,26633.0.html

K46

Devrede başka birşey yoksa 2575 çok rahat besler diye düşünüyorum. Röleler minik telekom tarzı ise, toplasan 150 ma çekmez, Diğerlerinin toplamı da 150 çekse 300ma eder. 2575-2576'ya yeterli akımı verebilecek kapasitede bobin ve diyot takılırsa katalog değerinin tamamına kadar akım verebilir. 78xx serileri gibi katalogda 1A yazıp girişe biraz yüksek voltaj verip te, 150-200mA çekince duman atmaya başlamaz. Hatta girişi yükselttikçe girişten daha az akım çeker. 2575in yetmediği durumlarda 3A'e kadar 2576..
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

Kabil ATICI

Besleme için mümkünse birden fazla regülatör kullan. Özellikle işlemcinin beslemesini ayrı tut. (böl parçala yönet)
ambar7

hazad

LM2576 bende düşündüm ama bazı başka yerlerdede arkadaşlar tartışmışlar. Bobin doğru seçilmemesinden dolayı entegre ısınabilir diyor. Beslemenin doğru çalışmaması benim için gerçekten facia olur size birde besleme schematic koyayım. sizce değişiklikler ne olabilir?

Aslında bu besleme tamamen hatalı. bas21 ler max 600mA geçirebiliyor. 2 Tane 78M05 Koymamın hiçbir anlamı yok onu kaldıracam zaten.
bir SMD malzeme olarak bir diyot bulamadım. yurt dışından alamıyorum çünkü oldukça malıyetli geliyor bana. birtek direnc.net var bildiğim başka siteler var mı? zengin SMD malzeme için.

hazad

LD1085 bunu Nerden bulabilirim. İnternetten Satan biryer Bulamadım. Bu Benim için uygun evet.

Teşekkürler Dostum.

hazad

Peki arkadaşlar aşağıda ki devre 7805T application ait bir devre. orda NPN transistor 65W oldukça yeterli bir akım sağlayabilir. ben Burda 7805T Yerine 78M05 Kullansam herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım?

Birde Bu LD1085 bulamadım.

high_current.jpg:[IMG]http://imageupload.org/thumb/thumb_152698.jpg[/img]

pisayisi

78m05 de transistorlu devre ile çalışır. Sonuçta akım ihtihacı arttığında üstteki transistoru iletime sokacak. Formullere göre iregmax yarı yarıya düşeceği için sorun çıkarsa bir ihtimal girişteki direnç 3 ohm 6 ohm arası değerlerde denenebilir.
Murat

ipek

LD1085 güzel bir regulator bu tip regulatörlere LD ,Low Drop Out regülator serisi deniyor amaç istenen voltajın 1 volt üstünde bir gerilim tatbik
edilip regulasyon garantileniyor ısı kayıbı düşük verim yüksek LT1085 kadıköy'de bulunabiliyor..

hazad

Yalnız ben antaldayım. ancak internetten alabiliyorum. birde her sitede her malzeme bulunmuyor. 0.56TL için 7 TL kargo parası ödemek açıkçası zoruma gidiyor. başka malzemelerde alıcağım zaman diğer malzemeler başka bir sitede oluyor. ona ayrı kargo buna ayrı kargo. pek hoş olmuyor.

direnc.net dısında bildiğiniz bir malzeme sitesi var mı?

Bilgileriniz için teşekürler arkadaşlar. Ama LD1085 Çok iyi olurdu benim için.

Kolay gelsin.

ipek

Karaköyde Dorukan store var LM1085 var görünüyor DataSheet'leri bir karşılatır.....

hazad

TEşekkürler hemen Bakıyorum