74HC4051 ADC'ye gelen gerilimden kayıp olur mu?

Başlatan hazad, 21 Aralık 2011, 01:17:24

hazad

Bu entegre ile uygulama yapan var mı?

Analog girişleri seçme için kullanıcam ancak burda entegre üzerinde ne kadar gerilim düşer. ADC'ye gelen gerilimden kayıp olur mu? 4.95 mV bir hassasiyetle ölçüm yapmam gerekli ancak PIN yetersizliğinden dolayı bu entegreyi kullanmaya kararverdim. Datasheet inceledim ancak application bulunmuyor. 80 OHM birşeyler yazmış tam anlamadım.

yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

z

HC4051 gayet güzel bir entegre ve pek çok projemde kullandım. Anahtar direncinin sorun olacağını düşünüyorsan anahtarı opamp önüne koyup anahtar direncinin olumsuz etkisinden kurtulabilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

Bu tür bir konu için 4514 ile birlikte 4066 kullandım. (hatta 4067) Bazı markaların gerçekten sorun yaratabileceğini gördüm. İç dirençleri daha yüksek. Ve iç dirençleri besleme gerilimine bağlı. Besleme gerilimi yükseldikçe iç dirençleri düşüyor.
Eğer sinyal hassasiyeti önemli ise entegre şeklinde küçük röle kullanmanı öneririm. Analog anahtarlar gerilim, sıcaklık gibi çevresel şartlardan etkilenebilir.
ambar7

skara1214

Alıntı yapılan: ambar7 - 21 Aralık 2011, 12:39:01
entegre şeklinde küçük röle kullanmanı öneririm.
bu malzemeye örnek verebilirmisiniz?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Kabil ATICI

http://www.serelays.com/library/archive/103_Section6.pdf
Uzan zaman önce bir çoklu direnç ölçümü için kullanmayı düşündüğüm için alıpta bir kenara attığım ürün benzeri olarak 9. sayfadaki tipte bir ürün. (reed röle) Ölçüm için kullanmama gerek kalmadı. Aynı işi 4066 ile yaptığımda yeterli olmuştu. (4066'nın iç direncini ölçme değerine dahil ettim. Bana ölçümün sadece belirli bir aralıkta olması yeterliydi.)
ambar7

hazad

bende sanırım bunu hesaba katarak yapmam gerekicek.