ADC Girişi Koruma

Başlatan hazad, 22 Aralık 2011, 00:59:53

hazad

Devre 8 tane analog giriş var. Bunlarda 7 tanesinde 0-5 arası ölçüm yapıyorum. Bir tanesinde 75 volta göre ölçüm yapıyorum. Devrede bu girişi diğer 7 tanesinden farklı ayarladım. 0-75 arasını 0-5 volta çektim.

Sorum şu ki, Yanlışlıkla bu 75 volt diğer pinlerden birine bağlanırsa olacaklar pek belli değil.
Bunu önlemek için napabilirim?

hazad

Girişe Direk Ters Olarak 5.1v veya 4.7 volt zener Bağlasam sizce nasıl olur Bütün pinlere. Yüksek gerilim gelse bile zener ters eşik gerilimi geçmeyeceği için herhangi bir zarar olmaz sanırım. Bağlatı şöyle:

o-------[<|zener 5.1V] -----o
                              |                                        |
    75V o---[1.5M]---o-------[100K]----------------o--------oGND
                              |
                              o------->OPAMP------>ADC

Yukardaki Pin 75v Ölçüm için ancak diğer pinlerde 1.5M yok. 75v diğer pinlere bağlanırsa kazayla 100K ve Opamp zarar görür mü?

gokhan1500

İki adet zeneri resimdeki şekilde bağlarsan koruma sağlanabilir.Resimdeki devre kırpma devresi olarak geçer.5v luk zener kullanılırsa +5v'un üstündeki değerler ve -5V'un altındaki değerler sisteme girmeyecektir.Gerilim aralığı 0-4.5 arasına çekmek eğer 4.5'undan yüksek değer gelirse sisteme hata verdirmek daha doğru olacaktır.

z

Böyle yapmak yerine ADC girişine 100 Ohm, 100 ohm un diğer ucundan + ya schotky, gene aynı uçtan Gnd ye benzer bir diyod bağlamalısınız.

Sinyalinizi diyodların ve direncin bağlantılı olduğu noktaya gene bir 100 ohm üzerinden enjekte edebilirsiniz.

Sistemi basitleştirerek diyodları ADC girişine taşıyıp 100 Ohm kârınız da olabilir.

Zener diyod üzerinde yazan değerin daha altından itibaren iletime geçmeye başlar ve ölçüm hatasına neden olur.

Ayrıca TI ın bu amaçla ürettiği çipler var. Girişlere bağlıyorsunuz işi bitiriyorsunuz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Evet zener çok doğru bir seçim değil ADC girişinde...
Çünkü bahsedilen voltajın altında iletime geçmeye başlıyor... bu da gerilimin değişmesine yol açıyor.

hazad

ne gibi bir yöntem önereblirsiniz. Bu arada ölçümlerin tamamı DC gerilim. Negatif ölçüm hiç yok.

haydarpasamikro

belfuse ve bourns ün ürünleri. pptc ile seri akımı ve varistor ile giriş gerilimine sınırlama getirebilirsiniz. İstenen gerilim ve akım seviyeleri için olanları var.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

haydarpasamikro

bir de koruma amaçlı TVS ler var. istenen voltajda devreye girenleri.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

hazad

peki haydar hocam bununla ilgili bir schematic te örnek gösterebilirmisiniz?

haydarpasamikro

varistor girişe paralel, pptc ise seri bağlanır

celebrium

Bu şekilde kenetleme yaparak ADC girişini koruyabilirsin  ;)
http://c1112.hizliresim.com/s/q/18s53.jpg
Bilginlerin aydınlatamadığı toplumu şarlatanlar aydınlatır. Marquis De Condorcet

Erol YILMAZ

Her bir girişe diyotlardan önce, seri 8K2 koyarsa   o zaman korumuş olur.

celebrium

8K2 biraz büyük değil mi (sınıf) arkadaşım :)
75V / 8k2     <  1mA. 
Maksimum sink akım değeri  geçmeyecek bir direnç kullanmalı. neyse artık bir direnç kullanır diyotların önüne olur biter uatmayalım :)
:P
Bilginlerin aydınlatamadığı toplumu şarlatanlar aydınlatır. Marquis De Condorcet

hazad

direnc zaten var Opamp girişinde. 10K.  ama diyotlardan sonra. küçük oynamalar çok önemli değil. zaten hem yazılımla hem Opampın trimpotu ile kalibrasyon yapılacak.

Bilgilerinize çok teşekkürler arkadaşlar.

Herkese kolay gelsiin

hazad

Alıntı yapılan: celebrium - 22 Aralık 2011, 16:43:29
Bu şekilde kenetleme yaparak ADC girişini koruyabilirsin  ;)
http://c1112.hizliresim.com/s/q/18s53.jpg

celebrium aklıma bişey daha takıldı. senin gösterdiğin gibi bağlarsak 5V kaynağa sadece bir diyot aracılığı ile iletime geçiriyiruz. PIC'in beslemesinden ayrı mı tutmalıyım bunu? Eğer tutmam gerekiyorsa nasıl tutmalıyım 5V farklı bir 7805 kullanarak mı halletmeliyim bunu.

Aşağıda son halini vermeye çalıştım ama 75V toprağı ve Opampın Toprağı ve yukarda yazdıklarım hala kafamı karıştırıyor.

Kullanımı halinde bu girişte tehlike arz edicek bir şey var mı?