State Chart vs RTOS?

Başlatan hazad, 26 Aralık 2011, 00:24:27

hazad

Merhaba arkadaslar,

Forumu kac gundur takip ediyorum. Gerçekten değerli insan bulunmakta. aşama kaydetmek acısından birkaç soru sormak istoyorum.

ben şimd projelerimi gerçekleştirirken, State Chart yöntemini kullanıyorum. TMR interrupt ile olaylar arasında geçiş sağlıyorum ancak bunun karmaşık olaylarda yetersiz kaldığını düşünmeye başladım. örneğin 8 adet örnek alan ve 5 ayrı kullanıcı menusunu gezen bir yazılım yaptım. gayet güzel çalışısıyor. sorun şu ki yazılım da daha fazla kontrol ve butonlara ihtiyacım olduğunda, sistemin yavaş kaldığını bariz bir şekilde farketmeye başlıyorum. bunun için ne kadar kodu optimize etmeye çalıştıysamda daha fazla kontrol eklemek sistemin oldukça geç tepki vereceğini ve milisaniyeler cinsinden kritik uygulamar için bunun uygun olmayacagını dusunuyorum. 18F serisi kullanıyorum. 40Mhz çalışıyorum. ayrıca thread mantıgında ki geri dönüş olayında mantık kurarak bir algoritma gerçekleştiremiyorum. task1 gerçekleşmeden diğerine geçemiyorum yada task1 yarıda bırakıp diğer task2 geçip işlemini bitirdiğinde task1 için kaldığı yerden devam etmesini sağlayamıyorum. aslında sağlıyorum ama daha fazla ram ve işlem yaparak buda yavaşlamaya sebep oluyor. bu konudada kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.

sizce yüksek hızlarda çalışan bir işlemci mi kullanmalıyım? mesela ARM gibi. Okuldan ayrılırken aldığım bir proje hakkında hocama danışmaya gittim. bana dediği tek şey."Şu PIC'ten Kurtul artık". ben picten başkasını bilmiyorum ayrıca bazı insanların neden PIC basite indirgediğini anlamış değilim. kararsız çalışmıyor. enerji tasarufuda oldukça yeterli ve de güzel dökümantasyonu var. Acaba atmel milattan önce kalma bir alışkanlık mı? %5 kafayla:) ve  kafamda bir sürü soru var aslında.

Embedded Linux->ARM->RTOS

fakat bu PIC'te RTOS var ama Linux yok. Yeni baştan başlamak istemiyorum ancak piyasayada daha güvenilir ve daha komplike ürünler sunmak istiyorum.
aklıma tek gelen yazılımda yeni mantıklar, yenilikler ve mikrodenetleyici için yüksek hız.

Teşekkürler, Herkese İyi geceler.

ErsinErce

MMU olmayan hiçbir işlemcide Linux vb OS çalıştıramazsınız zaten, ARM'ın her çekirdeği de Linux'u çalıştırmaz,
işinizin maliyetine göre belli serilerde işlemciler kullanmak yararınıza,
az yük gerektirenleri PIC, orta seviyeleri ARM Cortex-M serisi ve yoğun işleri ARM9-11 Cortex-A8-A9 gibi işlemcilerde çalıştırmak bana göre en mantıklısı

PIC'den kurtul denmesinin sebebi sadece PIC ile çalışmanızdan kaynaklanabilir

hazad

doğru söyluyorsunuz sadece PIC biliyorum. Peki orta seviye ve yüksek işlem gerektiren işlerde devre tasarımınıda aynı PIC gibi biz mi yapıyoruz.

yani aslında bana yol gösterebilirmisiniz? ARM' da öğrenmek istiyorum. bunun için board vs ne gerekirse alıp üzerinde çalışmam gerekli

tavsiyeleriniz bekliyorum hocam.

teşekkürler

Tagli

Alıntı yapılan: ErsinErce - 26 Aralık 2011, 02:27:35
MMU olmayan hiçbir işlemcide Linux vb OS çalıştıramazsınız zaten
İşe yararlığı ve performansı tartışmaya açık olmakla birlikte, MMU'suz işlemcilerde de Linux çalıştırmak mümkündür. Ben denemedim ama internette arama yapınca örnekleri çıkıyor.
Gökçe Tağlıoğlu

ErsinErce

Alıntı yapılan: hazad - 26 Aralık 2011, 19:31:17
doğru söyluyorsunuz sadece PIC biliyorum. Peki orta seviye ve yüksek işlem gerektiren işlerde devre tasarımınıda aynı PIC gibi biz mi yapıyoruz.
yani aslında bana yol gösterebilirmisiniz? ARM' da öğrenmek istiyorum. bunun için board vs ne gerekirse alıp üzerinde çalışmam gerekli
tavsiyeleriniz bekliyorum hocam.
teşekkürler

Cortex-M3 gibi seriler için tasarımını yapabilirsiniz ama işletim sistemi çalıştıracak işlemciler için artık profesyonel donanım mühendislerinin eline bırakmak gerekiyor ya da mini2440 tarzı SBC (Single Board Computer) için giriş çıkış kartı tasarlayarak kullanabilirsiniz.

ARM öğrenmek için Çizgi-Tagem'den STM32F4DISCOVERY kitini alarak şu an @bunalmis hocamızın forumda verdiği eğitime hemen katılabilirsiniz

Alıntı yapılan: Tagli - 26 Aralık 2011, 19:37:25
İşe yararlığı ve performansı tartışmaya açık olmakla birlikte, MMU'suz işlemcilerde de Linux çalıştırmak mümkündür. Ben denemedim ama internette arama yapınca örnekleri çıkıyor.

yanlış biliyormuşum o zaman, teşekkürler.

burak_82

MMU olmayanlar için UcLinux diye bir sürüm var sanırım.

hazad

Alıntı yapılan: ErsinErce - 27 Aralık 2011, 01:24:50

ARM öğrenmek için Çizgi-Tagem'den STM32F4DISCOVERY kitini alarak şu an @bunalmis hocamızın forumda verdiği eğitime hemen katılabilirsiniz

BU kitin Fiyatı Çok ucuz. Pogramlayıcısını ayrıca mı almak gerekiyor. Yoksa ICSP var mı bunda?
ayrıca fiyatıda oldukça uygun 25 TL PIC almaktansa bunu almak gelişmiş uygulamalar için daha uygun. 31 TL.

ErsinErce

kendi üzerinde programlayıcısı var, ayrıca başka st logolu arm işlemcileri de swd çıkışı ile programlayabilirsin
icsp yi bundan sonra unutabilirsin onun yerine jtag,swd ve ya dahili bootloader larını kullanacaksın
her yönden avantajlı yani

hazad

Bu iş çok hosşuma gitti. Hemen bu akşam bir tane sipariş veriyorum.

Herşey için Teşekkürler arkadaşlar.