Tek hücreli Li-Po pilleri şarj etmek.

Başlatan Sdttn, 26 Aralık 2011, 13:47:34

POWER

hocam değerli açıklamaların için teşekkürler.bahsedilen şarj çiplerini ülkemizde temin etmek biraz sıkıntılı galiba.sizin picli şarj proğramında gerekli değişiklikler yapılarak lion piller içinde şarj devresi yapılabilir kanaatindeyim.
ete hocam;tam sizin klasınıza uygun bir proje olur aslında.
TB6BKG

POWER

@mustafaelektro
özellikle sana ve diğer arkadaşlara sormak istiyorum.mcp73831 entegresini aldım.üzerinde sadece kdy7 diye bir kod yazıyor.bunun anlamınıda bulamadım,yada yanlışmı gönderildi acaba?
TB6BKG

polleme

MCP73831 çipi Expkits'de var, ben oradan 2 TL'ye almıştım.

http://expkits.com/?s=urun_detay&urun=mcp73831t_charge_controller.htm

mesaj birleştirme:: 01 Kasım 2012, 17:10:05

Aşağıdaki linkteki ürünü almıştım. Kurşun-asit akü dahil neredeyse herşeyi şarj ediyor. Kutu bazlı bir çözüm arayanların bakması gereken bir ürün. Biraz pahalı gözükse de bence fiyatını hakeden bir ürün.

http://www.robitshop.com/Lipo-Power-Sarj-Cihazi,PR-1023.html

mustafaelektro

Alıntı yapılan: POWER - 01 Kasım 2012, 12:20:28
@mustafaelektro
özellikle sana ve diğer arkadaşlara sormak istiyorum.mcp73831 entegresini aldım.üzerinde sadece kdy7 diye bir kod yazıyor.bunun anlamınıda bulamadım,yada yanlışmı gönderildi acaba?

Device                                    Code
MCP73831T-2ACI/OT             KDNN

Yani KD ile başlıyor olması ürün kodunun ayrıntısını belirtiyor ayrıntılı bilgi dökümanında var. pdf içinde marking diye arattırırsan ayrıntılı bilgiye ulaşırsın.

mustafaelektro

dokümanında ve ete arkadaşın attığı mesajlarda anlatıldığı gibi tek pin (stat) 3 farklı duruma giriyor. Amacın led yakıp gözlemek ise ete anlattı. biz ise işlemciyi bilgilendirmiştik. sen nasıl kullanmayı düşünüyorsun ve tam olarak takıldığın yer neresidir.

POWER

ben led ile şarj durmunu gözlemlemek istiyorum.misal iki renkli led ile kırmızı renk şarjın devam ettiğini,yeşil renk şarjın bittiğini göstermesini istiyorum.bu söylediğimi bir kaç çevre elemanıyla yapıyorum fakat entegrenin bu özelliği varsa bunu kullanarak pcb en sade hale getirmek.iki renkli ledlerin birleştirilmiş ucu katot.böyle olunca ete hocanın tarif ettiği şekliyle olmuyor.yapmak istediğim bu.
TB6BKG

TA7R

Vhf telsizim için Li-ion batarya aldım , 7.2 Volt , cinden 8.2 volt 1.5 Amper ( öyle yazıyordu)  li-ion şarj cihazı aldım , şarj etmedi .  İmax b6 diye bir lipo şarj kontrolcüsü aldım bu da fayda etmiyor , 3.6 voltluk hücrelere göre programlı sanırım ,sürekli "low voltage" hatası veriyor . Bu batarya için satılan hazır şarj cihazları da dandik , 7.2  volt Nihmi bataryam bozulduktan sonra orijinal şarj aletinin 16 v çıkışı olduğunu ölçtüm.
Piyasada sanırım buna göre iyi bir şarj cihazı yok , yapabileceğim bir şema öneriniz varmıdır ?

mistek

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mustafaelektro

51596a.pdf içerisindeki bilgiler işini görür sanırım. 12 sayfada 2 ledli örnek şema da var.

bazı arkadaşlar da çok hücreli li ion pilleri doldurmanın yolunu arıyor. tabiki hazır ürün almak bir seçenek. kendisi yapmak isteyenler için çok hücreli pillere göre voltajı ayarlanabilen entegreler de var. ama piyasada bulmak zor digi-key , ekom aracılığıyla ulaşılabilir.

POWER

@mustafaelektro
teşekkür ederim şemalar için.fakat dediğim gibi iki renkli ledlerin birleştirilmiş ucu katot.böyle olunca olmuyor.neyse 1 adet transistör ilavesiyle istediğim gibi çalışıyor.
TB6BKG

TA7R

Teşekkür ederim . Verilen  hazırlipo şarj cihazları hemen hemen birbirinin aynısı standart kalıpta (programda) şarj yapmaya çalışıyor benimki gibi
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__5548__IMAX_B6_Charger_Discharger_1_6_Cells_GENUINE_.html
maalesef benim bataryayı şarj etmiyor bunlar .

POWER

senin bataryaya nasıl bir şeyki?standart dışı bir batarya değilse şarj etmesi lazım.
TB6BKG