USART rs232 pinleri

Başlatan Maxim, 26 Aralık 2011, 17:46:28

Maxim

bir sorun var
kafayı yedim, böyle olmaması lazım

bir işlemci var 16F628A 4MHZ
içinde doğru düzgün program bile olmadığını düşünün
ama usart pinleri aktif edilmiş

pc`ye usb to serial converter bağlı sağlam olduğunu biliyorum
(bir tane daha var onda da aynı)

pc tarafındaki seri portun rx pini işlemcinin tx pinine bağlı
pc tarafındaki seri portun tx pini işlemcinin rx pinine bağlı
5 numaralı pin gnd de işlemcinin gnd sine bağlı

yani
pc <> 16F628A
3-------8
2-------7
5-------gnd

hype terminali açıyorum
ilgili com portunu seçiyorum diyelim com2 9600 baudrate
ayarlar tamam
bağlan diyorum
pc böyle kasılıyor sıkılıyor karıncalanıyor birşeyler oluyor

hyper terminal falan kitleniyor öyle düşünün

nedir bunun kaşıntısı anlamadım bir türlü

acaba bir bacağı pull-up falanmı yapmak lazımdı ?

yamak

Hocam pic tarafında aralıksız olarak veri gönderildiğinde yani sonsuz bi for döngüsünün içinde hiç bekleme koymadan veri gönderildiğinde böyle oluyo.Ondan olabilir mi acaba?

shark27

aralıksı bilgi gönderseniz bile öle kasılmaz....başka pic veya pc :)

yamak

Ben böyle bi olaya şahit oldum ama

LukeSkywalker

hyper terminalde değilde putty'de deneyin bir de.

Erol YILMAZ

bence hyperterminal progu çok optimize bi prog değil...

-Hasan-

Alıntı yapılan: yamak - 26 Aralık 2011, 17:49:07
Hocam pic tarafında aralıksız olarak veri gönderildiğinde yani sonsuz bi for döngüsünün içinde hiç bekleme koymadan veri gönderildiğinde böyle oluyo.Ondan olabilir mi acaba?

Eğer bu sebep olabiliyorsa soruyorum hocam; arada MAX232 var mı?

op125

USB-RS232 çeviricide bir problem olabilir mi? Benim kullandığım ucuz bir model,- iki farklı bilgisayarda denedim- aralıksız devamlı veri geldiğinde Windows 7'nin mavi ekran vermesine sebep oluyordu.

subram

Alıntı yapılan: Maxim - 26 Aralık 2011, 17:46:28

pc <> 16F628A
3-------8
2-------7
5-------gnd

sanırım direk pice giriş yapmışsınız. sorun bunda kaynaklı olabilir. max232 yok anladığım kadarı ile.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

RcALTIN

bu dandik çeviriciler benimde başımı ağrıtmıştı bir aralar, nasılsa ttl seviyesinde çıkış veriyor diye direkt bağlamıştım ama başarılı olamamıştım bende. max232 kullanınca sıkıntıdan kurtulmuştum.
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

kudretuzuner

Merhaba
PC ile PIC arasında Max232 olmalı bu kesindir.PC data çıkışı(tx) -10 volt (eksi on volt) civarıdır.PIC giriş voltajı +5 volttur.Bu sebepten PC ile PIC haberleşmesinde aradaki max 232 bu voltaj dönüşümlerini ayarlar.Not:max232 kondansatör bağlantılarına da çok dikkat etmek lazım.Data şitindeki polarizasyonlara dikkatlice bakıp  ona göre monte etmek lazım.
Amatör

ferdem

Sağlam olduğunu düşündüğünüz serial converter in TX-RX kısa devre yapıp hyper terminal den gönderdiğinizi aynen görün! Hyper terminal'de özelliklerde echo typed char. vs gibi bir ayar olmadan onu da göremiyorsunuz ya! Hyper ı unutup docklight gibi daha pratik bir programla deneyin bu kısa devre testini! Kısa devre testi tamamsa hem çevirici hem bilgisayar aklandı demektir. Sonra max232 nin TX-RX kısa devre testini yapın. En sonunda PIC i bağlayın neymiş derdi bakın :) Sonra da isterseniz emektar hyper terminalle de denemeler yaparsınız. Hyper terminal bana Ctrl+Alt+Delete i hatırlatıyor :) İyi çalışmalar.

Düzenleme: Tekrar okuyunca fark ettim. Hocam arada max232 yok mu :-X

Maxim

arada max232 yok  ;D

ben olmadımı en kötü iletişim kurulmaz gider diye düşünüyorum
böyle kasılma tutulma şişme olurmu ya ?

-Hasan-

Alıntı yapılan: Maxim - 27 Aralık 2011, 09:52:08
arada max232 yok  ;D

ben olmadımı en kötü iletişim kurulmaz gider diye düşünüyorum
böyle kasılma tutulma şişme olurmu ya ?

Hocam bilindiği gibi RS232 ' nin gerilim seviyeleri ile TTL ' nin ki tamamen birbirine ters:

RS232:
Lojik 1 --> -3 V ... -25 V
Lojik 0 --> +3V ... +25 V

TTL:
Lojik 1 --> ~2.5 V ... 5 V
Lojik 0 --> 0 V ... ~ 1 V

Alıntı yapılan: yamak - 26 Aralık 2011, 17:49:07

Bu durumda hocam; yamak arkadaşımızın dediği bu mesele sorun olabiliyorsa sizde bu durumun olması normaldir. Çünkü PIC ' in UART ' ı açıltığında TX pini boşta konumda olacak(Lojik1) RS232 ' de bunu Lojik 0 olarak algılayacaktır. Asenkron seri iletişimde bilindiği gibi hat boşta iken Lojik 1 durumundadır; bu da yamak arkadaşımızın dediği gibi sürekli veri gönderme gibi bir durum oluşturur.

Hocam araya ya MAX232 bağlayın yada seviyeleri terleyin; bu durumda tabi seviye tersleme işlemi yapacaksanız UART ' ı kullanamazsınız, yazılımsal olarak yapmanız gerekir.

Sdttn

Ben de ki usb-seri çevirici de ttl seviyesinde çalışmıyor ama siz de olduğu gibi kasılma yapmıyor.
Veriler bozuk geliyor ne olduğu belirsiz.

Eğer launchpad varsa  usb-seri çevici olarak kullanabilirsiniz ben kullanıyorum. Yalnız hız sınırı vardı şimdi hatırlayamıyorum. (19200 olması lazım)

Kolay gelsin.