Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Comparator Sorunu

Başlatan op125, 28 Aralık 2011, 09:18:50

op125

Arkadaşlar PIC 16f785 üzerinde comparator kullanmaya çalışuıyorum ancak bir problem var.

Comparator  girişlerini A1 ve C0 pin'lerinden alacak, çıkışı da A2 pin'inden verecek şekilde ayarladım.

A1 pin'inden sabit 2 volt veriyorum, C0 pin'ine de potansiyometre gerilim uyguluyorum. A2 pin'ine de comparator çıkışını gözlemlemek üzere led bağladım. A1>C0 olduğunda comparator çıkışı 1 oluyor (led yanıyor) A1<C0 olduğunda ise comparator çıkışı 0 oluyor (led sönüyor)

Potansiyometre ile C0 pinindeki gerilimi değiştirdiğimde,  gerilim değeri 1.8 volt civarına geldiği anda led kırpışmaya başlıyor, 2.2 volt'a kadar bu kırpışma devam ediyor ve 2.2 voltu geçince tam olarak yanmaya başlıyor.   Potansiyometre çıkışına ve referans gerilimine osiloskopta baktığımda gayet stabil görünüyor. Ancak dediğim gibi, 2V civarında comparator çıkışı  0 ve 5V arasında değişip duruyor, sabit bir çıkış alamıyorum. Çıkıştaki kararsız duruma sebep olan durum nedir acaba?

op125

Eğer "black area"dan kastı datasheet'te belirtilen offset gerilimi ise maksimum 10 mV olması gerekiyor. Ben ise 0.2V'tan bahsediyorum bana biraz anormal büyük bir değer gibi geldi.

op125

Comparator girişi ile çıkışı arasına 100 nF yerleştirince sorun düzeldi.