16F877A ile Voltaj ölçüm sorunu

Başlatan ronin_2000, 29 Aralık 2011, 23:15:21

ronin_2000

Herkese merhaba arkadaşlar,
48v luk akünün voltajını harici besleme kullanmadan ölçmek istiyorum.
Fakat ADC ölçüm sonucu hiç stabil değil 1 - 2 V arası sürekli aşağı yukarı oynuyor.
46-47-46-48-47 şeklinde.
Devreyi harici kaynakla beslediğim zaman hiçbir sorun yok. Yani kod sorunsuz çalışıyor.
Nasıl aynı anda hem devreyi besleyip hemde stabil ölçüm yapabilirim?
Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa memnun olurum.

Besleme devresinde LM2576HV kullandım.
http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2007/12/lm2576_5v_3a_switching_supply.jpg

muhittin_kaplan

hatalı ölçümü yaparken bu devreyi kullanıyormusunuz ?

ronin_2000

Evet hocam bu devre bağlıyken hatalı ölçüm yapıyor.
Devrenin girişine uyguladığım 48v dc gerilimi aynı anda gerilim bölücülerle picin analog girişine uyguluyorum.
Pici harici kaynakla beslediğim zaman sorun yok.

muhittin_kaplan

Sorunu Doğru Tespit edelim.
Bu Regule Devresini Ölçmek istediğiniz Kaynağa Bağlayıp ölçüm yaptığınıada yanlışBu Regüle devresini Ölçmek İstediğiniz kaynaktan ayırıp başka bir kaynaktan beslediğinizde (şaseler ortak) doğru ölçüm alıyorsunuz.

ronin_2000

Pici şekilde verdiğim devre ile beslediğimde sonuç yanlış
Şekildeki devrenin çıkışı multimetre ile ölçtüğümde oldukça stabil. En fazla 5.01v okuyorum.
2576lı devrede sorun olmadığı gözüküyor.
Devreyi 7805 ile besleyince 48v ölçüm doğru ve stabil

ronin_2000

muhittin_kaplan

eğer 7805 ile düzgün ölçüm yapıyorsan 2576lı  devrende bir problem (pic ile birlikte kullandığında) olabilir. referans olarak nereyi kullandın başka bir girişi +ref girişi olarak programı değitiriniz öyle deneyiniz

ronin_2000

Hocam picin beslemesini +Ref olarak kullanıyorum.
Daha önce dediğim gibi 2576 lı devre oldukça kararlı çalışıyor.
Çıkış değeri 5.00 ila 5.01 arasında oynuyor.
Sorun sizinde belirttiğiniz gibi bu devreyi pic ile birlikte kullanmam.
ADC girişini nasıl besleme devresinden izole edebilirim bir türlü bulamadım.

Kabil ATICI

Beslemenizi osilaskop ile bakabilme imkanınız var mı?

Buradaki belirtiğinize göre 7805 ile doğru ve kararlı çalışıpta  diğer entegrede sorun çıkıyorsa  regülasyon ile ilgili bir sorun var gibi görünüyor. Yüksek güçlü regülatör düşük güç çekildiğinde aynı regülasyonu sağlama konusunda bir sorunu olabilir. (burada piç çok yüksek güçte bir akım çekmez)

7805 entegresinin yüksek gerilimle beslemesi sorun ve kullanmak isterseniz seri direnç bağlayabilirsiniz.

veya varsa LM2576HV entegresinin daha düşük güçlü bir sürümünü kullanabilirsiniz...

kolay gelsin...
ambar7

K46

lm2575-2576 nın datasheetinde, devrenin bir ripple filtresi olan versiyonu vardı, belki işinize yarayabilir.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

pea

Ölçüm için bir tampon opamp koymayı deneyebilirsin.
Analog ölçüm için önerilen empedans 2.5k ohm.
Yüksek direnç koyunca , mesela 100k pot , saçmalıyordur.

Bende de benzer bir sorun vardı.Sürekli ADC çevrimi yapıyordum , pot çok kaliteli olmadığı için okunacak değer sürekli değişiyormuş , bu da ADC'yi bozup saçma değerler çıkartıyordu.
5k pot koydum sorun çözüldü.

ronin_2000

osilaskop bulabilirsem bakacağım ambar7
LM2576HV entegresinin daha düşük güçlü bir sürümünün girişi 40v olduğu için bunu seçtim.
7805 in önüne direnç atıp denemeyi düşündüm ama malum voltaj yüksek.
En azından 7824 + 7818 + 7812 + 7805 kombinasyonu kullanılabilir ama pratik değil

Evet datasheeti inceledim ama ripple devresini görmemişim. Teşekkürler K46
Çıkışa 20uH bobin ile 100uF kondansatör eklenmiş.
Haftasonu deneyip sonucu yazarım. Zira önce bobin almam lazım  ::)

Öneriniz için teşekkür ederim pea
Filtreden sonra opampı deneyeceğim.

rf

LM2576 gibi simple switcher regulatorler özellikle ADC'lerde referans olarak kullanılmamalıdır. Çıkıştaki voltaj her nekadar regulator voltmetrede sabit görünsede 50khz 100-400mv salınmaktadır.

Çözüm.
1. Ref+ girişine harici bir ref. ic bağlayabilirsiniz.
2. Devreyi lm2576 ile besleyin ama ref+ girişine lm7805 den oluşturduğunuz voltajı girin.
3. LM2576 çıkışına bir bobin ve 2 kapasitorden oluşan bir pi filtre ekleyin.
4. kapasitor ve groundplane kullanımınızı artırabilirsiniz.
5. ADC ölçümünü yavaşlatıp 10-20'li ortalama alabilirsiniz. (Her durumda yapılması önerilir,bazen tek başına bile çözüm olabilir.)

Gerilim bölücü ile voltajı 10'a böldüğünüzü düşünürsek 100mV salınımıda 10la çarparsanız 1V hatanızın kaynağına ulşabiliriz.

İyi çalışmalar dilerim.
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

ronin_2000

Çok teşekkür ederim rf
Önerilerinizi göz önünde bulundurarak haftasonu tekrar çalışma yapacağım.
Umarım sorunum çözülür.
Yardımcı olan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.
Herkese iyi seneler...

ronin_2000

Tekrar merhaba arkadaşlar
Maalesef deneme yaparken bir facia yaşadım ve çalışmayı sonlandırmak zorunda kaldım.
Nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde 5v beslemenin önüne seri bir filtre bobini bağladıktan sonra
voltaj verir vermez lcd ve pic arızalandı.  :(
Yardımcı olmaya çalışan herkese tekrar teşekkür ederim...