Hazirana Kadar, CNC Router Alalım mı Yapalım mı ?

Başlatan muhittin_kaplan, 31 Aralık 2011, 15:49:09

muhittin_kaplan

Haziran Ayında gerekli olabilecek (sonrasında da) 50cmx50cm lik iş çıkartacak bir cnc router a ihtiyaç duyacağım.
Kendim mi yapayım ? alayım mı
Bu cihaz hakkında pek bilgim yok. Pcb çıkartıp, Uçak Kanat Sinirleri felan kesilecek. Pek Hassas olması önemli değildir. (diyorum ama Smd prototip çıkartmasıda gerekebilir.)
G kod felan bahsediliyor Solid üretirmi bilmiyorum ? Sürücü Kartı hazır alabilirim. Kullanacağım program vs nedir ? sonuç olarak hiçbir bilgim yok.

Erol YILMAZ

teknikelektronikci

sürücüyü bence kesin alin hatta size cok uygun fiyatli 7 ampere kadar olan sürücler icin link verebilirim sadece gelmesi 1 ayi bulur ama fiyat göz önune alinirsa deger
ikincisi ben 1.5 yildir cnc mi anca bitirebildim mekanigi bir dert elektornik kismi dert yazilimi cözmesi dertt vs ama kendin yapipda calistirmasi paha bicilemez neyse
eger hoby amacli ise ve malzemeleri hizlica temin ederim her allahin günü ugrasirim  derseniz kendiniz yapin malzemelerin cogunu ben chinden siparis ettim eger cinden siparis ederseniz hem ucuza maal eder hemde kalitesi kücümsenmeyecek nitelikde malzemeye sahip olmus olursunuz. kararinizi verirseniz buradan sizlere yardimci olmaya calisiriz birde bütceniz ne kadar bu is icin ? (hazir veya kendiniz yapmaya kalksaniz ) hani sunu belirteyim genelde ayirdiginiz bütcenin üzerine cikabilir
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

frat

Merhaba,

Aslında ben de aynı kararsızlık içindeyim eğer yol gösterebilirseniz sayın "teknikelektronikci" memnun olurum:)
DataCNC ve Robotus Mühendislik Kurucusu // https://www.robotus.net & https://www.datacnc.com

sezgin05

https://www.picproje.org/index.php/topic,34747.0.html
Bu linkte son yaptığım masa üstü cnc projem var.Oldukça kararlı ve yapımı kolay bir proje oldu.Hertürlü yardıma hazırım...

fryrmnd

hocam makinanızla kazıma yapabiliyormusunuz. yapabiliyorsanız ne kadar incelikte yol çıkartılabiliyor.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: frat - 31 Aralık 2011, 21:03:43
Merhaba,

Aslında ben de aynı kararsızlık içindeyim eğer yol gösterebilirseniz sayın "teknikelektronikci" memnun olurum:)

hocam benimde tecrübem tabiyki yok daha yeni ögrenyiorum ama yapim asamasi hakkinda tavsiyelerde bulunabilirim

öncellikle vidalisomunlari rulman yataklarini linear kizakalri hepsini ebay üzerinden chinden ismarlayin basit cnc mekanizmasi adli baslikda bütün linkler mevcuttur hatta bulursam buraya koyayim

cnc nizi yaparken mutlaka iyi saglam bir cnc si olan veya fräzesi olan bir baglantiniz olsun parcalari güzel ve ucuza maal etmek icin bana kalsa önce coreldraw solidworks de cizin sonra dxf cikartip cnc si olan birisine verin parcalarinizi kesiin

cnc mi ben aliminyum profillerden yaptim ucuz ve saglam
motorlarimi ceocnc den aldim nette mevcuttur ceocnc yazarisneiz cikar fiyatlari uygun

en önemli konu sürücü konusu >:

http://www.goodluckbuy.com/cnc-stepper-motor-driver-controller-2ma860h-peak-7-2a.html   (bende bu sürücülerden var)

http://www.goodluckbuy.com/cnc-4-axis-stepper-motor-driver-control-controller-box.html   simdi birde bunu siparis edecem cünkü fiyati cok uygun ve her sey hazir bitmis halde

fräzer ollarak kress marka fräzer ler var alabilirisniz tabi yapacaginiz islere bagli

size tek tavsiyem malzemelerinizi temin etmeden önce ebay goodluckbuy aliexpress gibi adreslerden arastirin derim

birde mach3 ve lazycam programlarini cnc bitmeden önce cözmeye calisin ben su an cok zorluk cekiyorum

bunlar benim görüs ve düsüncelerim forumumuzda bu isin ustasi babasi abilerimiz var kazimugur, sezgin05 gibi kendileri sagolsun cok yardimci olmuslardir kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

iyildirim

@Muhittin hocam,
Eğer çalıştığınız kurum veya herhangi bir yer için ise bence direkt hazır alın.
Kendiniz için düşünüyorsanız da mekanik işlerden hoşlanıp hoşlanmadığınız, bütçeniz gibi şeyleri değerlendirip karar verin. 

Bende aynen sizin gibi, PCB kazıma, karbon plaka dan frame kesmek, balsa işlemek gibi işler için bir cnc yaptım.  Bu tip malzemeler için çok sağlam bir mekaniğe ihtiyaç olmuyor.  Benim makinanın 30x40 gibi bir işleme alanı var. Bazen koyacak yer bulamayıp keşke ufağını yapsaydım bazen de kesilecek parçayı sığdıramayıp büyüğünü yapsaydım diyorum.
Mekanik kısım idare edecek şekilde ve olabildiğince basit oldu.  Asıl eğlenceli kısım, esas hobi alanı elektronik olduğundan sürücüleri kendim yapmayı tercih ettim. Hatta CAM programlarını da yazmaya çalıştım.

Maliyeti de motor elektronik vs. hariç 200-250 gibi birşeydir.   Ki biraz daha ucuz veya daha düzgün, daha  kaliteli ve pahalı da olabilirdi. Ne kadar kullanacaksınız , ne kadar işinize yarayacak gibi şeyleri değerlendirin. Her gün sinir mi keseceksiniz. Hatta modeller için lazer kesim yapan yerler olduğunu da not olarak hatırlatayım. Bazen sahip olmak yerine gerektiğinde kiralamak daha iyi olabiliyor.

SMD PCB kazıma işleri de yapmak istiyorsanız eksenlerin doğruluğu özellikle Z yüksekliğinin her yerde aynı olmasını sağlamak önemli oluyor. Makinayı bitirince tablayı direkt  parmak freze ile frezeleyip düzgün bir tabla elde edilebiliyor. Ama mekanik yeteri kadar rijit değilse zamanla bu işlemi tekrarlamak gerekiyor.

Çok düzgün salınım yapmayan bir pens kullanılması gerekiyor. 
Çok ince işlerle uğraşırken PCB yi ısıtıp vakumlu tabla ile bağlamıyorsanız veya çok sağlam çift taraflı bant kullanmıyorsanız  PCB deki bombe bile sorun oluyor. 

Yoğun büyük PCB lerde CAM işlem süresi,  kazıma süresi uzun oluyor. Birkaç saatten önce bitmiyor. Ufak bordlar , sensörler, işlemciler gibi işler için veya arada sırada ihtiyacınız oluyorsa tamam ama büyük bordlar için artık PCB fiyatları da düştüğü için hazır yaptırmak daha iyi.  Delik için kaplama veya via geçişleri gibi dertleriniz de olmaz.
CNC ye sahip olmanın en önemli, belki de tek avantajı aklınıza esince beklemek zorunda kalmamak.

Açıkçası Delik delme için tamam ama PCB kazıma amaçlı cnc yapmak çok da tavsiye edebileceğim bir şey değil. Ama yapım sürecinde bir keyif de var. İlk PCB yi kazıyıp "vay be, oldu." demek..

PCB kazıma dışında sinir, frame kesme işleri için de teknikekelektronikçi nin dediği gibi biraz CAM programları, NC kodları çalışmak her şartta gerekiyor.

Diğer arkadaşlar gibi bende elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. 

@fryrmnd
Kazınan yol kalınlığı kullandığınız daha doğrusu iki yol arasında en az ne kalınlıkta bakır boşaltılabildiği kullanılan uca göre değişiyor. Düzgün bir uç,  pens ve spindle kullanarak 0.15-0.20 kalınlıkla bakır boşaltmak mümkün. Yani 1mm yolu 3 hatta 4 parçaya bölmek mümkün.

sezgin05

Alıntı yapılan: fryrmnd - 31 Aralık 2011, 23:02:28
hocam makinanızla kazıma yapabiliyormusunuz. yapabiliyorsanız ne kadar incelikte yol çıkartılabiliyor.

Kazıma hassasiyeti makine hassasiyeti yanında kullandığınız çakı ile alakalı. Benim yaptığım sistem de bilyalı somun kullanıldığı için mekanik hassasiyet gayet iyi.Ben çok hassas kazımalar yapmadım ama uygun çakı ile olacağından eminim.. Basit olarak söylemek gerekirse dişçilerin kullandığı kazıma çakılarından almıştım epeyce, onlarla,entegre bacağı arasından 1 adet yol geçecek şekilde rahat kazıyorum..

erkan614

hazır almanızı tavsiye ederim. ama hangi marka?????????
benimde sizin gibi bir cnc ihtiyacım var ve ben hazır alıcam. inşAllah Şubat sonu gibi.

Okan AKÇA

mufitsozen

sayin @muhittin_kaplan sordugunuz soru daha oncede muhendisleri yuzyillardir canini sikan/sinirini bozan bir durum olan NIH (not-invented-here) sendromu ile dogrudan ilgili.

benim nacizane (2 kurusluk fikrim) Yapmayi dusundugunuz cihaz size isinizde (para kazandiracak) bir cihaz ise, isletim ve bakim maaliyetleri
(insan/ yedek parca/ zaman) olarakda dusunmeniz lazim.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Elektroemre

Alıntı yapılan: mufitsozen - 04 Ocak 2012, 15:44:37
sayin @muhittin_kaplan sordugunuz soru daha oncede muhendisleri yuzyillardir canini sikan/sinirini bozan bir durum olan NIH (not-invented-here) sendromu ile dogrudan ilgili.

benim nacizane (2 kurusluk fikrim) Yapmayi dusundugunuz cihaz size isinizde (para kazandiracak) bir cihaz ise, isletim ve bakim maaliyetleri
(insan/ yedek parca/ zaman) olarakda dusunmeniz lazim.

Yıllardır nasıl olmuşta nette denk gelmemişim. Problemin adı vs herşeyi varmış. Bir dönem psikolojimi gerçekten çok bozan birşeydi.
Bir çok kişide görülüyormuş hakkında onlarca akademik makale bile var. İlginç...
Psikolojiyede ilgim olduğu için bu tarz şeyleri araştırmak hoşuma gidiyor. Tavsiye edebileceğiniz kaynaklar var mı?

mufitsozen

Alıntı yapılan: Elektroemre - 04 Ocak 2012, 16:52:11
Yıllardır nasıl olmuşta nette denk gelmemişim. Problemin adı vs herşeyi varmış. Bir dönem psikolojimi gerçekten çok bozan birşeydi.
Bir çok kişide görülüyormuş hakkında onlarca akademik makale bile var. İlginç...
Psikolojiyede ilgim olduğu için bu tarz şeyleri araştırmak hoşuma gidiyor. Tavsiye edebileceğiniz kaynaklar var mı?

algi (kavrama yada idrak) ile ilgili onyargilarin bir listesini burada bakabilirsiniz http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cognitive_biases

buda dilbert gibi NIH uzerine bir eylendirici bir karikatur sitesi http://notinventedhe.re/

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

ayprens

Cnc yapacak arkadaşlar step motor sürücü kızak mil gibi malzemeler için aşağıdaki adresteki fiyatlarıda incelemenizi tavsiye ederim.
Belki çinden yada e-baydan daha uyguna gelebilir ama yurtdışından malzeme getirmeninde risklerini unutmamak lazım.

www.mach3turkiye.com