Arkadaşlar bu devreye bakar mısınız?

Başlatan zamzam23, 31 Aralık 2011, 15:55:57

zamzam23

bu devrede 1000uf lar erine 2200uf, 22K lar yerine 33K kullandım. girişte de pre amfisiz elektret mikrofon kullandım.

yükseltec soyle calısıyor: mıkrofondan 2 cm yukarıda cıkardıgım hıcbır sesı almıyor. mıkrofonun tam dibinde birsey soyledıgımde hoparlorden duyuyorum yüksek sesli.

bu devrenın bu sekılde calısması normalmıdır? ve girişine, mp3 player kulaklıgını kessem kablo uclarını girişe girsem, diğer uctakı jack i de mp3 playere girsem ses alır mıyım? ya da girişe ne gibi bir ses işareti uygulayabılırım. amac yukseltecın calısması. hangı sesi yukselttıgı onemlı degıl

Sdttn

R5 ile R4 dirençleri amplifikatörün kazancını ayarlar.

R5 artarsa kazanç düşer.
R4 artarsa kazanç artar.

Maxim

TDA2050 anfi entegresi değilmi ?
yani girişi line in, mv seviyesinde bir audio sinyal girişi

kondansatör mikrofon girmeniz için araya preampli yapmanız lazım, o şekilde çalışmaz o

pisayisi

Devredeki in girişi ile mp3 player arasına 1 k direnç ile devreyi sürün. şaselerin ortak olmasına dikkat edin sağ yada sol kanal giriş yapıp mp3 player içinde anfi olarak çalıştırılabilir. mikrofonlu devrenin sesi yakın mesafede kuvvetlendirmesi normal basit mikrofonlardan çok şey beklememek lazım...
Murat

t2

27k direnç fazla gelmiş bunu 8k2 veya 10k ile değiştirin, güzel çalışır

zamzam23

Mikrofondaki 27k yi 10k yaptim devrenin calismasi degismedi. Basit tek transistorlu preamp yaptim acayip gurultu oldu, preamp i farkli kaynaktan besledim sonuc degismedi. Elinde benim yapmak istedigime uygun, calisir bi devresi olan varsa onu deneyebilirim.

zamzam23

Alıntı yapılan: Maxim - 31 Aralık 2011, 16:22:25
TDA2050 anfi entegresi değilmi ?
yani girişi line in, mv seviyesinde bir audio sinyal girişi

kondansatör mikrofon girmeniz için araya preampli yapmanız lazım, o şekilde çalışmaz o

dinamik mikrofonla calısır mı sizce?

fatihinanc

Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

zamzam23

Hocam devre icin tesekkur ederim ama daha watt i buyuk bi devre bakiyordum ben. Yinede saol.

askuzucu

O devre preamplifikator devresidir. Yaptığın amplifikator devresinin önüne mutlaka böyle birşey bağlaman lazım. Yoksa sonuç alamazsın.

zamzam23

Dinamik mikrofonlarda da preamp kullanmak zorunda mıyım?

aslan_korhan

Asıl dinamik Mikrofonlar da preamfi kullanmak zorundasın...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.