Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

RF MODÜLLERİ KAFAM ÇOK KARIŞTI.

Başlatan husam685, 01 Ocak 2012, 18:04:45

husam685

arkadaşlar ccs c yeni başladım ve kendimi geliştirmek istiyorum hobi olarak uğraşıyorum. uzaktan alıcı verici devresi yapacam ama rf modulu kullanacam bu rf modulleri kendilerini yani bir tane verici devresinden gelen bilgiyi alıcı rf odulu nasıl anlıo kanal gibi ayarları var mı bu ayarları biz mi yazılımla tanımlıyoruz kafam karıştı iyice , yardım edersiniz çok sevinirim.

şimdi diyelim ki bir tane verici devremiz var bunun yazılımını yazdık bu vericiye yazılım atılıomu ayrıca bu verici veya alıcı nasıl buluolar birbirini veya bir tane verici modul a markasının ise alıcı modul b markasının olabiliyormu oluyorsa bunlar birbirlerini nasıl görüyorlar kanal ayarı var mı ?

skara1214

rf alıcı vericilerde direk rs232 protokolünü uygulayabilirsin yani vericinin data bacağını bir picin tx ine  alıcının data bacağınıda başka bir picin rx ine bağlayıp sanki 2 pic arası rs232 haberleşmesi yapıyormus gibi yapabilirsin ilk önce araya kablo bağla daha sonra çalıştırıp kabloyu çıkart modülleri tak bu kadar basit.Nerde oturdugunu bilmiyorum ama Ankarada oturuyorsan konya sokaktan rf alıcı verici çifti alabilirsin fiyatıda 15 tl gibi birşey(rcv-transmit toplam)
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

husam685

çok sagol kardeş cevap verdiğin için birsey daha soracam acemiyiz sora sora öğreneceğiz bu rf modullerinde kanal ayarı varmı ne bileyim kimi moduller iki kanallı ya bir birlerini algılasın diye yazılım atılıp kanal seciliyor mu ayrıca proteusta hiç rf modulu var mı simülasyon için ayrıca ankarada oturuyorum 15 tl dediniz ya ikisi toplam 15 tl degil mi yoksa sırf tekimi 15 tl

skara1214

Alıntı yapılan: husam685 - 01 Ocak 2012, 19:02:26
çok sagol kardeş cevap verdiğin için birsey daha soracam acemiyiz sora sora öğreneceğiz bu rf modullerinde kanal ayarı varmı ne bileyim kimi moduller iki kanallı ya bir birlerini algılasın diye yazılım atılıp kanal seciliyor mu ayrıca proteusta hiç rf modulu var mı simülasyon için ayrıca ankarada oturuyorum 15 tl dediniz ya ikisi toplam 15 tl değil mi yoksa sırf tekimi 15 tl
ikisi toplam 15 tl.Basit entegrelerde öyle  yazılım atma falan yok direk dediğim şekilde bağlarsan çalışır ama ileri seviye modullerde olabilir  o konuda yorum yapmayayım.udeanın en basit modulleri nrx v.s sıkıntılı onun yerine başka modüller var onlar direk tak çalıştır hiç sıkıntı yok 2400 baudda
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

husam685