Basic pwm sorunu

Başlatan yildizelektronik, 01 Ocak 2012, 19:32:58

justice_for_all

Alıntı yapılan: My75 - 02 Ocak 2012, 07:39:32

Bu yöntem ile çok düşük 0,1,2,3 gibi değerlerde hızdan dolayı ledlerde hafif bir parlama olabilir,bunuda transistör girişine 100n gibi bir kondansatör ilavesi yaparak yok ediyoruz..

aynen hocam o sorun bendede oluyo busorunu halletmek icin transistor beyzi ile sase arasina mi koydunuz 100nf kondansatoru?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

yildizelektronik

ASlında benim ilk gönderdiğim programda da pwm yapıyor ancak şöyle bir durum tespit ettim. Eğer tek bacaktan pwm çıkışı alırsam 0-4.1v arası bir voltaj ölçüyorum bacak çıkışından. Ama eğerki 3 porttan çıkış almak istersem tahminime göre voltajı 3e bölüyor ve bacaklardaki voltaja baktığım zaman 0-1.3v civarı bir voltaj görüyorum. Aslında bu civarlarda tetikleyen bir transistör yada mosfet bulsam daha kolay olucak  :)

aslan_korhan

PWM'i voltmetre ile ölçersen seni yanıltır. PWM'de voltaj ve frekans hep sabittir yani 5V çıkış verir.
Ancak osiloskop ile ölçebilirsin...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

yildizelektronik

Hocam osilaskop ile de ölçüm yaptım. Onda da aynı şeyi tespit ettim. Bacaklara direk direnç üzerinden led bağladığım zamanda tek çıkış verirsem parlak yanıyor ama 3 bacaktan çıkış verirsem biraz daha sönük yanıyor.

justice_for_all

hocam bende kendim pwm uretiyorum ama bende hic bir problem yok yukaridaki algoritmayi kullaniyorum..
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

yildizelektronik

Alıntı yapılan: justice_for_all - 05 Ocak 2012, 23:17:12
hocam bende kendim pwm uretiyorum ama bende hic bir problem yok yukaridaki algoritmayi kullaniyorum..

Anladım hocam, onunda bir denemesini yapıcam en yakın zamanda.

justice_for_all

devre yaninizdami hocam simdi bi kod gondersem deneme yapabilirmisiniz?

yildizelektronik

justice_for_all

tamam hocam birazdan yolliycam hex kodu burda bakalim ayni hata olcakmi mclr kullandinizmi ?kristalmi kullandiniz yoksa dahili osilatormu?

yildizelektronik

Hocam sende pic basic programıyla mı yazıyorsun ?

justice_for_all

yok hocam c ile yazicam senin devredemi sorun var yoksa programdami onu kontrol etmek icin

yildizelektronik

Anladım hocam. Sana da zahmet veriyoruz ama hiç olmazsa sorunun nerde olduğunu bulabiliriz.

justice_for_all

Alıntı yapılan: yildizelektronik - 05 Ocak 2012, 23:41:45
Anladım hocam. Sana da zahmet veriyoruz ama hiç olmazsa sorunun nerde olduğunu bulabiliriz.

onceki msjimda biseler sormustum cvp verirmisin hocam

yildizelektronik

Hocam ben soruyu göremedim ama yanlış yere mi bakıyorum acaba ?

justice_for_all

Alıntı yapılan: justice_for_all - 05 Ocak 2012, 23:37:58
tamam hocam birazdan yolliycam hex kodu burda bakalim ayni hata olcakmi mclr kullandinizmi ?kristalmi kullandiniz yoksa dahili osilatormu?