Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

74HC4051?

Başlatan hazad, 02 Ocak 2012, 06:56:34

hazad

Günaydın herkese,

74HC4051 çıkışından analog değer okuyorum. Voltmetre ile bakınca değer sabit ama PIC'in ADC'si bunu 40mV sapma yaparak okuyor. Gerçek değer okuyor ama 40mV bir range aralıgında okuyor. 74HC4051 çıkışında 470nF ve 3.3K ikiside paralel ve 4051'in Vee'si bir yere bğlamak gerekli mi, bu uçtan süreklinegatif gerilim görüyorum. ve uc acıkta teşekkürler.

Kabil ATICI

Eğer 4051'den negatif gerilimleri de ölçmek (geçirmek diyelim) için vee bacağını negatif gerilime bağlanır. Yoksa tek yönlü ise vee=0V yapılabilir. (toprağa bağla).

Entegrenin besleme gerilimini yükseltirsen  iç direnci düşecektir!! Böylece senin ölçmen işlemindeki etkisi azalacaktır.
ambar7

hazad

o zaman PIC'e giden pin'de koruma yapmam gerekli, bir de PIC'in datasheetın Vref+- max değerler yazmıyor yada ben bulamadım. max ne kadar bağlanıyor kş buna, 18f4620 kullanıyorum.

teşekkürler

Kabil ATICI

İşlemci uygulamalarında bacakları işlemci besleme gerilimini aşamaz. En fazla 0.6V kadar aşabilir. Bu gerilim aşımında işlemci içindeki koruma diyotları iletime geçmeye başlar. (özel bir durumu yoksa)
ambar7