RF ALICI VERİCİ

Başlatan garip_c, 04 Ocak 2012, 22:47:39

garip_c

değerli hocalarım bir konuda yardım istiyorum ve danışmak... örnek olarak pic16f628 e kod yukledim led yakmak... seri porttan 1-2-3 şeklinde veri gönderdiğim zaman ledler yanıyor... RF verici kısmına rs232 deki data ucunu bağladım   alıcı kısmına 16f628 in data ucunu bağladım  fakat veri gönderdiğim zaman ledler yanmıyor veri takipi yapım dedim soru işareti şeklinde karöan çorman şeyler gelip gidiyor...... rf alıcı verici yapımında mutlaka her iki tarafta pic16f olmak mı zorunda lazım......

demorgan

Hayır öyle bişey olması gerekmez.Ama 2 picinde aynı frekansta çalışması gerekir.geçenlerde denediğim projemde 12f675 ile 16f628 kullanmıştım.verici kısmında harici osc alıcı kısmında dahili osc kullandığım için devreyle baya cebelleştim ama en sonunda iki tarafada 4mhz  kristal bağladım sorun çözüldü.sende de böye bi sıkıntı olabilir.

hazad

demorgan arkadasımıza katlılıyorum. ayrıca cevreden alınan parazitler ve kullandıgın alıcı verıcı modulun datasheetine bakmalısın preamble vs için.

ama ben gecenlerde yeni bir pic ile tanıstım. Microschip'in rfPIC diye piyasaya sürdüğü bir pic. ASK ve FSK kullanılabiliyor sanırım. 10 tl'ye FSK süper bişey. ben denemedim ama FSK, ASK ya oranla daha güvenlidir. Muhtemelen senin kullandıgın modul de ASK'dır.

SpeedyX

Forumda heryer ask rs232 rf devresi konulariyla dolmus, bukadar insan tesadufen ayni donemde mi bununla ugrasiyor yoksa fake bir durum mu var? Bu sorulari sorabileceginiz 5-6 konu daha var. Bu arkadaslarin IP leri farklidir umarim...

garip_c

spepdyx arkadaşım seni bu kadar şüpheci yapan nedir ayrıntılı yazarmısın.. demekki aynı pic kullanmamız gerek anladığım kadarı ilee.... kullandığım rf son teknoloji ve maliyeti düşük bir rf.....

r sanırım. 10 tl'ye FSK süper bişey. ben denemedi  bu modul ile ilgili tam bilgi vere bilirmisin nerde nasıl buluruz nsıl birşey tr de varmı ne olarak çıktı numarası adı sanı ?

Kabil ATICI

Alıntı yapılan: garip_c - 04 Ocak 2012, 22:47:39
değerli hocalarım bir konuda yardım istiyorum ve danışmak... örnek olarak pic16f628 e kod yukledim led yakmak... seri porttan 1-2-3 şeklinde veri gönderdiğim zaman ledler yanıyor... RF verici kısmına rs232 deki data ucunu bağladım   alıcı kısmına 16f628 in data ucunu bağladım  fakat veri gönderdiğim zaman ledler yanmıyor veri takipi yapım dedim soru işareti şeklinde karöan çorman şeyler gelip gidiyor...... rf alıcı verici yapımında mutlaka her iki tarafta pic16f olmak mı zorunda lazım......
Farklı işlemciler arasında iletişim yapılabilir.
İletişim hızını düşürmek gerekebilir. kullandığınız iletişim hızı rf sisteme göre yüksek geliyor olabilir. (band genişliği)
ambar7

hazad

www.direnc.net sitesinde rfPIC diye bir ürün var. datasheetini biraz baktım. örnek devre şemalarıda var. datasheetine bakabilirsiniz.