16f887 önerir misiniz?

Başlatan HackTroj, 05 Ocak 2012, 20:32:32

HackTroj

merhaba arkadaşlar nette pic araştırırken böyle bi pic e denk geldim sanrım 16f877 nin üst modeli ama üst model olmasına rağmen baya ucuz 6 lira civarı ... deneyeniniz var mı 16f877 nin yerini tutar mı_?

ErsinErce

Önermem, yazdıklarınıza bakılırsa datasheet okumayı bilmiyorsunuz, hazır örnek kod bulmanız sizin için zor olacaktır,
bir problemle karşılaştığınızda sorununuzun çözümünüz uzayacaktır, o yüzden nette bol örneği olan bildiğiniz işlemci üzerinden devam edin

HackTroj

farklarını açıklasanız benim için daha faydalı olurdu ... amacım oturup hobi devresi yaparak vakit harcamak değil 3 senedir profesyonel olarak yazılımcılıkla uğraşıyorum pic e geçiş yaptım ama gördüğüm şey insanların çoğu pic leri ayırdetmeden kullanıyor sadece bacak sayısına bakılıo sanırım .. ama isis te bi çok şey var bilgilendirme kısmında yavaş yavaş öğreniyorum datasheet ler şu aşama için anlamam düşük olan dökümanlar ... ayrıca ingilizcem o kadar iyi değl ama programlama konusunda iyiyimdir ingilizceden daha kolay anlarım yazılan bi kodu ... bi çok örnek uygulamayı farklı picler ile çalıştırdım ... benim merak ettiğim sadece daha ucuz olan bu pic in dezavantajı nedir? tecrübelisiniz diye burda soruyorum datasheet den bilgilenebiliyor olsam gelip burda sormam ... 

esensoy

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

skara1214

ben kullanıyorum çok çok iyi en basit örneği stabil 8 Mhz iç kristali var 1 Mbaudda sekmeden çalışıyor ayrıca reset bacağı yazılımsal olarak kapatılabiliyor yani sadece power bağlayarak sistemi çalıştırabilirsin.Bu konuyu daha öncede söylemiştim adamlar yeni pice ısındırma yapıyorlar 887 geçin diye daha ucuz yapıyorlar.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

t2

Projenizde size ne gerekli? yeteri kadar pin, pwm, adc vs. hafıza vs?
Bunlar hem eski hem yeni picde var mı? 

Varsa ve özellikleri yeterliyse daha ucuz ise ve de bulabiliyorsanız yenisini kullanmak gerek. aksi halde çok pahalıya malolur. 2 liralık pic yerine 4 liralık olandan kullanırsan parayı çöpe atmış olursun. Tabi bu dediklerim 3-5 adet için değil. seri üretim içindir.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: HackTroj - 05 Ocak 2012, 21:00:57
farklarını açıklasanız benim için daha faydalı olurdu ... amacım oturup hobi devresi yaparak vakit harcamak değil 3 senedir profesyonel olarak yazılımcılıkla uğraşıyorum pic e geçiş yaptım ama gördüğüm şey insanların çoğu pic leri ayırdetmeden kullanıyor sadece bacak sayısına bakılıo sanırım .. ama isis te bi çok şey var bilgilendirme kısmında yavaş yavaş öğreniyorum datasheet ler şu aşama için anlamam düşük olan dökümanlar ... ayrıca ingilizcem o kadar iyi değl ama programlama konusunda iyiyimdir ingilizceden daha kolay anlarım yazılan bi kodu ... bi çok örnek uygulamayı farklı picler ile çalıştırdım ... benim merak ettiğim sadece daha ucuz olan bu pic in dezavantajı nedir? tecrübelisiniz diye burda soruyorum datasheet den bilgilenebiliyor olsam gelip burda sormam ...

877 fiyatı sayesinde güncel mcu larla başedebilecek gibi değildi.
Ama 877 nin fiyatını ucuzlatmak ta Microchip in çeşitli sebeplerle işine gelmeyince onun fiyatını ellemeden
nispeten normal fiyattan yeni modelini çıkardı.
Böylece tasarımını değiştiremeyenlere eski 877 yi istediği gibi yüksek fiyattan satma imkanı çıktı,
Bak daha iyisi daha ucuza diyenler için de 887 gibi bir modeli oldu elinde,

ErsinErce

Alıntı yapılan: HackTroj - 05 Ocak 2012, 21:00:57
farklarını açıklayayım ama datasheet te yazanları tekrar etmekten öteye gidemeyeceğim sonuçta bu sefer dediklerimi anlayacak mısınız?
ama istediğiniz cevabıda vereyim 887 de yeni teknoloji kullanılıp daha ucuza üretiliyor ve eski piclerin kullanımı bırakılsın diye eski pic'in fiyatı aynı tutuluyor
887 daha iyi bir işlemci ve 877 yerine kesinlikle kullanılmalı tabi bu dediklerim şu an havada kalıcak ne yönden daha iyi datasheet'i okumadan bilemeyeceksiniz

amacım tartışma çıkması değil, işin düzgün yapılması ile ilgili