h-bridge köprüsünde üstteki mosfetler aşagıdakılerden daha cok ısınıyor(?)

Başlatan zamzam23, 06 Ocak 2012, 12:35:59

zamzam23

Bunun sebebi ne olabilir? sonucta hepsinden aynı akım gecıyor. neden ısınmaları farklı?

Muhittin22

zamzam23 Arkadaşım.

Devre çıkışlarına osilaskop bağlayarak, Genlik ve Akım farklılıklarını tespit etsen anlaşılır umuyorum. Ayrıca devre resimin çok küçük, incelenemiyor.
Biliyorsun ki transistörleri ısıtan neden, üzerindeki gerilim düşümüdür.

Erol YILMAZ

bu devre kesinlikle PWM sinyal ile kontrol edilmelidir.
Aksi halde Üstteki mosfet grubu ısınır.

Neden?
Üstteki N kanal Mosfet grubunun sürülebilmesi için Gate gerilimi Besleme+12v olmak zorunda.
BU yüksek gerilim ise ON-OFF yani PWM sinyaller ile sağlanıyor...

Direkt DC ile sürdüğünüz zaman bu gerilim oluşmuyor ve çok eksik bir şekilde sürülmüş oluyor bu N kanal MOSlar.
Ve sonuçta SICAKLIK artışı olarak yansıyor...

OptimusPrime

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

zamzam23

devreyi 16khz pwm ile sürüyorum. aşırı ısınma yok devre problemsiz calısıyor.yalnız dedıgım gıbı usttekı mosfetler alttakılere nazaran daha fazla ısınıyor. bunun teorik bi sebebi vardır belkı dıye dusundum.

devreyi osiloskopla ıncelemedım ama iş yerinde bakarım. sonuc olarak uzaktan bakınca, hepsinden aynı akım gectıgı ıcın aynı ısınması gerekır diye dusunuyor ınsan. tek tek gerılım dusumlerıne bakmadım hıc.

Erol YILMAZ

Aynı akım geçiyorsa aynı iç dirence sahip ise aynı miktarda ısınmayı bekleyebiliriz.
Belki de High side in sürücüsü Low side kadar keskin değildir.

Bir şekilde kaybı artıran etkiler var, incelemek gerek.

learner

Bendeki sürücü devresindede high mosfetler sınıyor. fakat low mosfetler neredeyse hiç ısınmıyor. Durumu bende çözemedim.  Sorunu nerede acaba?

ankyra

ustteki mosfetler aktif bolgede kaliyorlar... bu yuzden uzerlerinde gerilim tutuyor ve isiniyorlar... alttakiler doyuma gittiginden uzerlerinde gerilim tutmuyorlar. ustteki mosfetleri surmek icin cesitli baglantilar kullanildigini gormustum. keske guzel bir devre tasarlasa bir muhendis arkadas. bu tur devreleri yurtdisindan bikacyuz dolara aliyor robot yarismalarina katilanlar...

pisayisi

Üstteki fetlerde Vgs gerilimi feti iletime ve kesime sokmak için  bootstrap devresi ile sağlandığından, alt koldaki fet gibi g noktası ile ortak toprak arası gerilim vgs ye eşit olmamaktadır. Dolayısı ile akımlar eş olduğu halde üst fetler de rdson iletim direnci olağan değerlerin üstünde seyredecek ısınma artacaktır.
Murat

learner

Hızlı cevaplar için teşekkürederim.

Devremde sürücü olarak IR2101S kullanıyorum. Bu entegre 12Volt ile Moslarda 27Volt ile besleniyor. Datasheet deki devre şemasını kullandım. ek olarak mosfetlerin gate uclarına 10ohm ve paralel olarak 1n4148 diyot bağlı (mosfetlerin desarj süresini azaltmak için) ve Mosfetlere ters bağlı 1n4148 diyorlar.(Sanırım oluşan ters akım için).

Yapmam gereken neler var?

mesaj birleştirme:: 07 Kasım 2012, 09:46:31

Sürücü devresi şöyle.

[IMG]http://img19.imageshack.us/img19/3711/hbridgev1.png[/img]

Anladığıma göre VBoot kondansatörü (resimde C8) dolmuyor. Bu yüzden high mosfetler tam tetiklenmiyor, buda ısınmaya neden oluyor. Peki çözüm nedir?

IR2101 leri şöyle sürüyorum;

1. köprünün high mosfetini ve 2.köprünün low mosfetini aynı 25Khz lik pwm ile diğerlerini sıfıra çekerek bir yönde akım akmasını sağlıyorum. yani 1. köprünün high mosfeti pwm ile, low mosfeti sıfır da sürülüyor. Benim pwm ile sürme mantığım mı yanlış acaba?