18F452 tqfp kılıf programlama hakkında

Başlatan BAHAR, 07 Ocak 2012, 22:50:16

elektronikhobi

Bu şema çalışıyor.

İşte eagle şeması:

www.ehobi.org/icsp.sch

Ama üzerinde devre üzerinde seri programlama çıkışı bulunmayan bir kartla bunu yapabilirmisiniz bilmiyorum  ???

BAHAR

Merhaba arkadaşlar,

@elektronikhobi, ilginden dolayı teşekkür ederim.

Kullandığım programlayıcım ile TQFP kılıfını programlayamadığımdan bir ICSP'si olan bir jmd programlayıcı yaptım ve Ares'te çizdiğim pcb dosyasını sizlerle paylaşıyorum. Şuan elimde TQFP'nin bulunduğu kart olmadığından bir 16F628A programladım ve inşallah TQFP kılıfınıda programlarım. :)

Eğer TQFP kılıfı sorunsuz programlanır ise, 8, 16, 28, 40 pin denetleyiciler ile 24CXXX seri eeprom'ları programlayabileceğiniz soket barındıran ek bir kart daha çizer buraya koyarım. Böylece yeni başlayanlarda faydalanmış olur.

16F, 12F ... serisi pic'ler için VPP voltajı 13V, 18F serisi picler için VPP voltajı 12,4V olduğundan kart üzerinde görmüş olduğunuz SIL3 soketini pcb üzerine koydum. Programlama yapacağınız pic serisine göre jumper kullanırsınız.

Yeni başlayanların pcb'yi kolay yapabilmesi açısından kartın yollarını kalın çizdim ve programlama yaparken ise Winpic800 programını tavsiye ediyorum. Ama ICProg ve PICpgm yazılımları ile de kullanabileceğinizi düşünüyorum.

Faydası olması dileği ile, görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Malzeme Listesi:

10K - 1 Adet
1.5K - 1 Adet
1N4148 - 5 Adet
5.1V Zener - 1 Adet
8.2V Zener - 1 Adet
BC547B - 2 Adet
100uF 25V (Elektrolitik kond.) - 1 Adet
22uF 16V (Yüksek hızlı tantal kond.) - 1 Adet
FR9 Dişi soket - 1 Adet
SIL5 ve SIL3 soket - 1 Adet

pcb görünümü:

3D ön görünümü:

3D arka görünümü:

http://s2.dosya.tc/server7/KwvTiQ/jmd.rar.html

elektronikhobi

Alıntı yapılan: BAHAR - 09 Şubat 2012, 23:20:50
Kullandığım programlayıcım ile TQFP kılıfını programlayamadığımdan bir ICSP'si olan bir jmd programlayıcı yaptım ve Ares'te çizdiğim pcb dosyasını sizlerle paylaşıyorum. Şuan elimde TQFP'nin bulunduğu kart olmadığından bir 16F628A programladım ve inşallah TQFP kılıfınıda programlarım. :)

Çok güzel. Umarım yaparsın. Eğer yaparsan devre şemasını da paylaşabilirsin. Ben henüz elime havya almadım ama en azından Eagle ile şemasını çizebilirim.

Alıntı yapılan: BAHAR - 09 Şubat 2012, 23:20:50
Yeni başlayanların pcb'yi kolay yapabilmesi açısından kartın yollarını kalın çizdim ve programlama yaparken ise Winpic800 programını tavsiye ediyorum.

O program Ubuntu altında çalışıyor mu? Ben kodlama açısından çok rahat ettiğim için Emacs kullanıyorum. PIC C projelerini basitçe make komutuyla konsoldan derleyebiliyorum. Ama MPLAB X geliştirme ortamının derleme aşamaları biraz karışık gibi. O yüzden aslında Ubuntu altında kullanışlı ve genelde konsolu kullanan bir Assembly derleyicisi bulsam iyi olacak  ;)