Acil yardım Klavye kontrolü

Başlatan platoonn, 08 Ocak 2012, 14:52:42

platoonn

Arkadaşlar bilen birisi yardım etsin.Pic ile klavyeden gelen bilgileri okumam lazım 1-2 gündür klavye nin çalışma mantığını çözmeye çalışıyorum data ucunu anladım ama birde clk ucu var bu clk ucu na bizmi pic den bir sinyal uyguluyoruz yoksa klavyenin kendisimi üretiyor o sinyali.Birde pic basic programı ile data yı nasıl alacağım clk sinyal ele senkronize olarak negatif kenar tetikleme ile ilgili pic basic de bir komut varmı bile birisi bilgi verebilirmi.

since1990

Eğer yeni başlıyorsan sana tavsiyem ccs ile yapmaya çalış internette hazır kütüphaneler bulabilirsin.
http://ccspic.com/driver/ccs-ile-ps2-keyboard-driverdecoder.html
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

platoonn

Öncelikle cevap yazdığın için teşekkür ederim
ama CCS hakkında fazla bir bilgim yok pbp  yi biraz biliyorum  devrede bu kısmı atlatsam gerisini yazarım kayan yazı projesi  Klavyeden bilgileri Doğru bir şekilde almam lazım internette klavye için pbp ile ilgili bir örnek bulamadım asm ile fln varda.data sinyali ile clk sinyalini senkronize almak için ne yapabilirim pbp bilen birisi varsa  yardım edebilirmi.

Kabil ATICI

ps2 klavye ile iletişim;
öncelikle clk sinyalini bir tuşa bastığın veya bıraktığın zaman klavye tarafından üretiliyor. yaklaşık 10 KHz -16.7 Khz arasındadır. Bu clk sinyaline eşlik eden ve  veri sinyali vardır.
veri şekil olarak
başlama biti+8 bitlik veri+hata kontrol biti+sonlandırma biti.

burada başlama biti daima 0 ve sonlandırma biti daima 1'dir.

Klavye hem tuşa basıldığında, hem bırakıldığında veri gönderir. Bu veri ascii tablosu ile uyumlu değildir. Bunları ascii tablosu ile uyumlu hale getirmeniz gerekir.

farklı bir işlemci de olsa fikir vermesi açısından http://www.elektronikvelemciler.blogspot.com/2009/10/atmega8-ile-seri-iletisimli-bilgisayar.html
bağlantısındaki projeyi inceleyebilirsin.
ambar7