Silecek Motoru Redüktör Dişlinin Sıyırması?

Başlatan mir_as82, 09 Ocak 2012, 14:32:30

mir_as82

Arkadaşlar silecek dişlisi ve ona takılan redüktörün dayanma torkunu nasıl arttırabilirim?60 N.m tork a kadar dişlide sıyırma olmuyor fakat 63 Nm de dişli sıyırıyor. Bu sıyrılmayı 80 Nm ye nasıl çekebilirim? Bunun ile ilgili bilgi verebilecek arkadaş var mı?

Erol YILMAZ

Mucit23

Dişli fiziksel olarak max. 60N.M torka dayanıyorsa bunun üzerine yapılacak pek birşey olmaz gibi. Bana kalırsa silecek motorunun çıkışına ayrı bir redüktör bağlanarak tork arttırılabilir ancak. Ama bu seferde çıkış devri dahada düşer.

mir_as82

Evet hocam dişliyi yeniden tasarlamamız gerek. Şunu merak ediyorum redüktör ile motor milinin dişleri arasında 0,8 mm lik bir boşluk var farzedelim. ben delrin dişlinin diş dibini biraz daha alsam ve bu farkı 0,3 e düşürsen dişlinin dayanımı ne kadar artar. Bunun çıkarımını nasıl yaparım?
Birde şunu merak ediyorum sadece bir tane redüktör dişi t anında milden güç  alıyor? yoksa sonsuz dişliye dik olan redüktör dişinin yanındaki dişlerde bu gücü aynı t anında paylaşıyor mu?  mesela gücün %50 sini sonsuz dişliye dik olan diş, diğer %50 sini de dik olan dişin komşusu olan dişler mi üstüne alır? Tekerleme gibi oldu :)) İnşallah anlatabilmişimdir.

Kabil ATICI

Dişliler arasındaki mesafeleri değiştirirken metalin ısıl genleşme üretim hatalarını göz önüne almak lazım. Malum bu araç sabit bir sıcaklıkta çalışacak şekilde ve mükemmel bir yapıda üretilmiyorlar.
ambar7

muhendisbey

Hocam her iki disliye de yuzde yuzu etki eder. Etki tepkiye esit olmali.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mir_as82

Şöyle sorsam. benim elimde 27 mm çapında delrin dişli var ve bu delrin dişlinin bir dişi 2mm kadar motor milindeki sonsuz dişlinin içine giriyor. ama motor milinin diş yüksekliği 2.50 mm. Ben delrin dişliyi ne kadar daha motor miline girdirebilirim? arada 0,1 mm boşluk olsa yeterli olur mu?