MAXIM yerine muadil INTERSIL

Başlatan dumansiz, 09 Ocak 2012, 19:21:59

dumansiz

Merhaba;
Kullanmayı düşündüğüm MAXIM'in bir MUX' u yerine alternatif INTERSIL'in MUX' unu buldum. Datasheetlerini inceledim. Özellikleri , sınır değerleri aynı. Ama MAXIM'in MUX'u 2 kat daha pahalı. Forumda INTERSIL'in bir çok ürünü referans olarak gösterilmiş ama ben genede (özellikle MUX) kullanımı için sorayım dedim. Bu kadar fiyat farkının bir sebebi olmalı. Bu işin özü nedir? Siz kullanıyor musunuz? Olumsuz bir özelliğini gördünüz mü?
Teşekkürler.

ErsinErce

Maxim'in entegreleri genelde pahalı oluyor zaten ama 2 kata çıkmaz kolay kolay, mutlaka ufak ama önemli noktalarda farkı vardır
tolerans, hız, yükselme alçalma süresi, voltaj aralığı, pin akımları vs değişiyordur
Intersil'in ürünlerinde şimdiye kadar bir sorun yaşamadım, datasheette yazan koşullarda kullanacaksanız bir sorun çıkartacağını sanmam

dumansiz

Alıntı yapılan: ErsinErce - 09 Ocak 2012, 21:15:15
Maxim'in entegreleri genelde pahalı oluyor zaten ama 2 kata çıkmaz kolay kolay, mutlaka ufak ama önemli noktalarda farkı vardır
tolerans, hız, yükselme alçalma süresi, voltaj aralığı, pin akımları vs değişiyordur

Maxim in entegresi 1.95$
Intersil in entegresi 0.80$

Beni ilgilendiren datasheet değerleri aynıydı. Dediğiniz gibi bazı noktalarda farklılık var.

Alıntı yapılan: gerbay - 09 Ocak 2012, 22:37:45
hocam maxim in entegreleri pahalıdır. hele bir de farnell + maxim bir araya gelirse uzak dur..

gidip diğer üreticilerin sayfalarını da inceleyin, datasheet de ki değerlere bakın.  bazen maxim in IC sinden çok saha iyi parametrelere sahip başka üreticinin IC si maxim in yarı fiyatına oluyor..

dataheet okuyorsanız problem yok.. maxim zorunluluğu yoksa maxim de uzak durun..

Diğer üreticilerin fiyatları Maxim'in fiyatlarına yakın. Intersil'de böyle bir fiyat farkı görünce bir danışayım dedim.
Cevaplar için teşekkürler.