ayni kaynaktan +15 v ve -8 volt almak

Başlatan justice_for_all, 09 Ocak 2012, 20:00:28

justice_for_all

merhaba arkadaslar 24v dc bir kaynagim var ve ben bu kaynaktan +15 v ve -8 volt almak istiyorum bunu yapabilecegim bir switch mode entegresi varnidir veya mc34063 entegresiyle bunu yapabilirmiyim tesekkurler simdiden.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

yamak

gerilim tersleyici entegreleri var onlardan kullanmalısınız negatif volatj almak için.

justice_for_all

hocam benim sormak istedigim tek switch mode entegresiyle yapabilirmiyim bunu?boyle bir entegre varmi veya herhangi bir yontemi?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

CaFFeiNe

çekeceğin akım nekadar olacak? izolasyon gereklimi?

justice_for_all

min 1a olcak akimi hocam evet saseleri ayni olabilir..

ErsinErce

lm2575-76 nın datasheetlerinde negatif voltaj üretimi ile ilgili örnek şemalar bulunuyor ama 2 voltaj birden çıkartmak için bir entegre var mı bilmiyorum

justice_for_all

peki hocam switch mode entegresinden 23 volt elde ettik devamini su sekilde cizip istedigim degerleri elde edebilirmiyim?

[IMG]http://img861.imageshack.us/img861/3686/15799712.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

ErsinErce

tekosis

şemadaki 0 voltu -8 için kullanılacak girişe, +8V yazanı gnd ucuna diğerini de 16 volt yazan yere bağlarsanız sanırım çalışır.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

justice_for_all

cevaplar icin tesekkur ederim arkadaslar..

@teknosis onu bende kullanmayi dusundum ama yuksek akim cekecegim icin dayanmayabilir..