hc908 ,max232 ile pc bağlantısı yardım

Başlatan picmu, 10 Ocak 2012, 16:17:03

picmu

Herkese slm antalyadan murat ben bir problemi çözmemedim capacitorlerden şüpheleniyorum,
şemayı ekliyorum fikri olan paylaşırsa sevinirim.
[IMG]http://img442.imageshack.us/img442/4670/hc908.th.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

Kabil ATICI

Şuraya koyduğun şemaya bakarak bir yorum yapmamızı bekliyorsun sanırım. Ben bir şey göremedim.
Şu problemini biraz açsan daha kolay çözüm bulabiliriz.

Şemadan devreni  bilgisayara rs232 üzerinden bağlamaya çalışıyorsun gibi görünüyor.

Ama burada sadece simülasyon mu yoksa fiziksel bir devre mi?
Bilgisayarını hangi program üzerinden bağlamaya çalışıyorsun?
Şemada işlemcin ne? O bile görünmüyor.

Bu biraz şu telefonda doktora karnı ağrısına soran hastaya benziyor. Sen elindekileri doğru sunarsan sana da o kadar doğru yaklaşımlar ulaşır.

Sence haksız mıyım?
ambar7

Burak B

Motorola HC908 MCU ile ilgili sorunu microchip başlığına Motorola ile ilgili kısım bulamadığın için yazdığını düşünüyorum. Şemayı da düzgün verirsen belki ilgilenen birileri çıkar ne dersin ?
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

coco

Anladığım kadarıyla hc908 eeprom veya flash kısmını okumaya çalışıyorsun.Biraz hasas bir çip bu şekilde amatör bir şekilde çipin içeriğini silebilirsin.Şayet Securty byte aktif ise max 232 ile okuman çok çok zor.

kudretuzuner

Merhaba
PC çıkışı ve max 232 bağlantısında bir sıkıntı olmaması lazım.Bağlantılar doğru.Kapasiteler doğru polaritede bağlanmış.T1IN ve R1OUT bağlantısının pinleri görülmüyor.Resime göre bu yorumu yapabildim.Kolay gelsin.
Amatör

picmu

öncelikle yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ediyorum , HC908 MCU 68HC908 dip 40 dir ,
max232 T1IN ve R1OUT - 68HC908 pin 12 ve 13 rx tx e bağlıdır data alma ve göndermede problem yaşıyorum.
mcu söküp 12 ve 13. pin geri dönüş test  yapıyorum  test başarılı ,kapsitörleri 10mf kullandım port yanıt vermiyor 100nf kutupsuzla değiştirince yanıt veriyor
fakat data alma ve gönderme başarısız.

Alıntı yapılan: ByteMaster - 10 Ocak 2012, 19:51:59
Motorola HC908 MCU ile ilgili sorunu microchip başlığına Motorola ile ilgili kısım bulamadığın için yazdığını düşünüyorum. Şemayı da düzgün verirsen belki ilgilenen birileri çıkar ne dersin ?
Motorola HC908 MCU başlığı bulamadığım için buraya yazdım doğrudur  :) şemayı genişletip daha anlaşılır bir şekilde eklerim

Alıntı yapılan: coco - 10 Ocak 2012, 20:18:02
Anladığım kadarıyla hc908 eeprom veya flash kısmını okumaya çalışıyorsun.Biraz hasas bir çip bu şekilde amatör bir şekilde çipin içeriğini silebilirsin.Şayet Securty byte aktif ise max 232 ile okuman çok çok zor.
bir başka projemde max232 ve hc908 ile çalışıyorum sıfır hata bu şemadakinin neredeyse aynısı

picmu

cümleten slm herkese şemayı yükledim arkadaşlar,
MCU pin 1,20,31 5v mevcut
max232 pin1 de 7,24v mevcut  yani çalışan bunna benzer devredki ile aynı kapasitör direnç hepsi aynı olmasına rağmen,
hala iletisim kuramıyorum
MCU firmware okuyamıyorum  max232 pin1 e voltaj regulatorunden direk 5v verirsem saçma sapan çalışıyor
ekrana ascii karakterler geliyor
[IMG]http://img638.imageshack.us/img638/6882/hc08mcu.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us