Pwm Decoder Entegresi varmı?

Başlatan gambit1244, 14 Ocak 2012, 20:36:25

SpeedyX

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 26 Ocak 2012, 12:10:25
1 adet mux ı 4 adet (kanal sayısına göre) MCU çıkışı ile kontrol ederek tek bir sinyal e çeviriyor. ve onu ölçüyor.
ölçeceğim herzaman bu kanalları taramam gerek. aslında birde iyi tarafı var istediğimde istediğim kanalı doğrudan okurum.
Konunun başından beri güzel fikirler veriliyor, siz hep kötü fikri benimsiyorsunuz :)

• 7.2MPS hızında 24er girişli 3 ADC
  • Çoğu GPIO da interrupt özelliği (5V tolerant)
  • 17 tane timer
  • 1Mb flash
  • 168Mhz + FPU
Böyle bir işlemciniz varken daha ne mux undan, ek işlemcisinden bahsediyorsunuz ki?

7 kanal PWM ölçme işi 5 farklı şekilde yapılabilir ve işlemci bunu anlamaz bile...

En güzel metodlar:
1 - ADC + filtre
2 - 7 interrupt özellikli GPIO ve 1 Timer.

SERRO EFE

Eğer harici entegre kullanılırsa attiny2313 bence çok ideal bi işlemci. Mux kullanmak yerine bununla 8 kanal tamamen okunabilir. 8 adet pinchange özelliği var iç osc ile çalışabiliyor.

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: SpeedyX - 26 Ocak 2012, 15:33:10
Konunun başından beri güzel fikirler veriliyor, siz hep kötü fikri benimsiyorsunuz :)

• 7.2MPS hızında 24er girişli 3 ADC
  • Çoğu GPIO da interrupt özelliği (5V tolerant)
  • 17 tane timer
  • 1Mb flash
  • 168Mhz + FPU
Böyle bir işlemciniz varken daha ne mux undan, ek işlemcisinden bahsediyorsunuz ki?

7 kanal PWM ölçme işi 5 farklı şekilde yapılabilir ve işlemci bunu anlamaz bile...

En güzel metodlar:
1 - ADC + filtre
2 - 7 interrupt özellikli GPIO ve 1 Timer.
Hocam Ben "Bu iyi" "Bunu Yaptım" demiyorum" Bende CortexM4 ile yapmayı planlıyor ve üzerinde çalışıyorum. Yukarda Bahsettiğim Gambitin Yaptığı ile ilgiliydi. Ben Yapılan İş İçin Yazmıştım.
Özür dilerim. hep Kötüyü Benimsediğim için.  :'(

gambit1244

gerçekten herkes harika fikirler attı ortaya ama vaktim çok sınırlı ve şu şeyi acilen uçurmam lazım.
şuanki kapasitem sadece bunu yapmaya elverdi timer i bile çalıştıramadım mecburen ccs c nin delay_us fonksiyonu ile yaptım ama bişekilde oldu ve süper düzgün çalıştı

hoş ya şimdide i2c ile tırmalıyorum

bi rahata çıksam bende tüm işi tek stf4 e yaptırmanın yolunu arayacağım en kısa zamanda

fikir veren ustalarıma herkese teşekkürler tekrardan
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

SpeedyX

Tamam hangi işlemciyle çalışıyorsun şu anda gel beraber yapalım.

gambit1244

Alıntı yapılan: SpeedyX - 26 Ocak 2012, 19:26:38
Tamam hangi işlemciyle çalışıyorsun şu anda gel beraber yapalım.

pic18f4580 olan canbus kitim var + ccsc u64 debugger programlayıcım var hocam oyle calısıyorum
bitanedaha alıcam

asıl yapmak istediğim şu kısaca anlatayım hocam

kumanda alıcımdan pwm geliyor 7 kanal
bu 7 kanalı okuyup kumandadan hangi yöne gittiğimi bulup
bu bilgi ile accelerometer dan aldığım yeryüzüne olan açı bilgimi karıştırıp
8 tane servo kontrol edeceğim

eğer hiçbir yön vermiyorsam accelerometer aktif olucak
eğer yeryüzüne olan açım 10 derecenin üzerinde ise otomatik düzeltip
10 derecenin altına düştüğünde tekrar kumandaya vereceğim
boylece hem istediğim yone goturebileceğim hemde kontrolüm dışında
hareket ederse otomatik olarak açısını sabit tutacağım
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

gambit1244

hocam siz beraber yapalım derken stmf4 ilemi yapalım demek istediniz??
heycanlandım biran eğer oyle olursa stm üzerinde hazır accelerometer var direk sinyali girer motorları sürerim on numara olur

SpeedyX

Tamam ben muhittin için de söylemiştim bunu. Nasılsa aynı şeyi yapmak istemiyor musunuz...

Bir işlemci seçelim, method belirleyelim ve PWM ölçen kod yazalım, deneyip görelim?

Bunun dışında PWM ölçümünü ikinci işlemciyle yapıyorsanız aradaki haberleşme I2C olmasın, SPI olsun. ChipSelect ile başka SPI birimleriniz de varsa hepsini aynı arayüzle daha hızlı kontrol edersiniz.

gambit1244

Alıntı yapılan: SpeedyX - 27 Ocak 2012, 17:20:20
Tamam ben muhittin için de söylemiştim bunu. Nasılsa aynı şeyi yapmak istemiyor musunuz...

Bir işlemci seçelim, method belirleyelim ve PWM ölçen kod yazalım, deneyip görelim?

Bunun dışında PWM ölçümünü ikinci işlemciyle yapıyorsanız aradaki haberleşme I2C olmasın, SPI olsun. ChipSelect ile başka SPI birimleriniz de varsa hepsini aynı arayüzle daha hızlı kontrol edersiniz.

tamam hocam deneyelim eğer stf4 kiti kullanırsak zaten extra işlemciye gerek kalmıcak diye umuyorum
ama spi ile mevcut üstündeki accelerometer i kontrol edeceğiz
eminim muhittin hocamda accelerometer kullanımını ekleme  konusunda benimle aynı heyecanı paylaşıcaktır..

muhittin_kaplan

gambit bu esnada PID de devreye girecek :)
yani acc den bilgiyi alıp stabil konuma getirme işlemini bir çeşit kotrol algoritmasıyla yapılması gerek.
ben pıd biliyormuyum HAYIR
işime yarayacak kadar öğrenmek istiyormuyum EVET

gambit1244

hocam sizin yine iyi pid ogrenmek istiyorsunuz
ben ozaman once pidin ne oldugunu ve ne işe yaradıgını iyice ogrenmek istiyorum benden bir adım ondesiniz :D
arastırmaya basladım

SpeedyX

O zaman önce şu kitten edinip bunalmis hocanın ders notlarını okumak lazım.

muhittin_kaplan

pid,kalman uzar bu liste.
bir makale okurken yıllar önce kullandığım bir bilgisayarda olan Markov Counter ın aslında söylendiği kadar basit birşey olmadığını anladım. ozamanlar mehteran sayıcı demiştim :)

muhittin_kaplan

gambit1244

gambler dan türemiştir anlamı : kumarbaz
santranç ta bir oyun türü olmasına rağmen ben özel isim olarak yani nick olarak kullanıyorum

buda şahsın bir filmdeki videosu
x-men sevmiyorsunuz heralde