Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Şifre algoritması???

Başlatan Veli B., 15 Temmuz 2004, 23:05:31

Veli B.

Arkadaşlar uğraştığım bir araştırma için şifre algoritması geliştirmek istiyorum.Bazı özel menüler olacak ve sadece şifreyi bilenler bu menülere erişebilecek.Geneli ise açık olacak.İşlemci 877/20.
1-sizce ideal şifre en az kaçbasamaklı olmalı?
2-En az yer kaplaması için önerileriniz.
3-Şifreyi tuş ile değilde en az pin kullanımı ile sağlamak istiyorum.Önerileriniz.
Teşekkürler...

alayli

Dostum;

Malum şifrenin en makbulü çok basamaklı olanı. Ama ben bu tarz uygulamalarımda 6 basamak tercih ediyorum. Genelde şifre 3 kez yanlış girilince cihaz bloke oluyor. Bazen de 8 haneli mastercode kullanıyorum. Bunu da 3 kez doğru girmezsen PIC komple bloke oluyor vb.

Yalnız benim bu dediğim hep tuş kombinasyonu. Sanırım sen pinlerden direkt hardware kullanarak şifrelemeden bahsediyorsun. İyi de bu iş için 6 pin ayırsan 2^6 = 64 ihtimalde bulunur şifren. Yüksek güvenlik gereken yerde sakat...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

ods

Daha önce yaptığım bir uygulamada (16F84 ile) bir takım sayıları girmek gerekiyordu ve malum bir tuş takımı bağlayacak kadar boş pin yoktu, ben de pic basicteki POT komutunu kullanarak bir potansiyometre ve bir buton yardımıyla toplam iki pin kullanarak bu işi halletmiştim. Potu çevirdikçe göstergedeki rakam artıp azalıyor, butonla da seçiliyordu. Bu mantıkla kulandığın displayde kaç basamak gösterebiliyorsan o kadar basamaklı şifre girme imkanın olur, üstelik de sadece iki pin kullanmış olursun. Her bir digit için potu çevirip istediğin rakam displayde göründüğünde butona basıp seçer ve bir sonraki basamağa geçersin. ;)

Veli B.

Sanırım tam olarak anlatamadım.En az pin derken; PC,başka bir devre veya benzeri bir şekilde girilmesini istiyorum.Ana kart kullanıcıya direkt müdahale imkanı vermeyecek.Terminallerden bir tanesi ile müdahale etmesi gerekli.Cihazın blokesi tamam ama işlemci! ıııh.Ama yinede merak ettim bunu.Mastercode olayını biraz açar mısın?
@Ods, bu olayı çok tuttum.Kasa vb uygulamalarda çok hoş olur.Klasik bir görünüm.Ama istediğim bu şekilde değil.
Minimum kod için nasıl bir algoritma önerebilirsiniz.

alayli

Alıntı yapılan: "katana"..............Cihazın blokesi tamam ama işlemci! ıııh.Ama yinede merak ettim bunu.Mastercode olayını biraz açar mısın?

Dostum aynen cep telefonlarındaki PUK numarası mantığı. Masterkod, yanlış girilen kullanıcı şifreleri sonucu kendini bloke eden PIC'i tekrar active etmek için girmek gereken daha üst düzey bir şifre. Hatta bazı uygulamalarımda ben masterkod da yanlış yazıldığında kullandığım sadece benim bildiğim ve programlarken eprom'a yazdığım production code bile var. Bu sayede PIC'i yerinden çıkarıp tekrar programlamak derdinden de kurtuluyorum. Bu dediklerimi rs232 ile de yapabilirsin. Tuş takımı şart değil. PIC asıl işlevini bloke eder. RS232 için gerekli rutinler bu codları sorgular.

@odd
bahsettiğin olayı ben de çok tutttum... :lol:
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

axanc

selam..

bir ay ortalıkta yoktum, çok güsel yazılar çıkmış.. tebrikler.. :)
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

Veli B.

Derdin ne senin :evil:
güzelim tatili bırakıp geliyorsun. :D  :D  :D