Kontak anahtarı problemi

Başlatan Phenomen, 16 Ocak 2012, 22:44:46

Phenomen

Selam arkadaşlar, bir problemim var ve çözüm önerilerinizi bekliyorum. Devremde sabit +12V ve +5V güç kaynaklarım var ve birde devredeki anahtar gibi çalışan kontak anahtarım var. Kontak anahtarı ilk konumdayken devreye sadece +12V' u ikinci konumdayken de +12V ve +5V' yi beraber vermek istiyorum. İki gerilimde sabit ve değerlerinde bir düşüş olmasını istemiyorum, çift kontak röle ile oluyor ama onuda kullanmak istemiyorum :(. Önerilerinizi bekliyorum.

esensoy

iki durumda da 12V veriyorsunuz zaten, illa ki anahtardan geçirmeniz mi gerekiyor?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Kabil ATICI

12 ve 5V seri olarak mı vermek istiyorsun? +12V ve 0V(5V'un) (kontak1) 5V (kontak2)

Hani kış aylarında akü gerilimleri düştüğü için arabayı çalıştırmak için ek gerilimi olarak kullanmak için mi?

Ama ayrı ayrı vermek istiyorsar,yani ikisini de kendi hattında anahtarlamak istiyorsan, o başka. O durumda mutlaka ek anahtarlama elemanı kullanan gerekir. (düşük güçlü ise transistör veya mosfet gibi eleman kullanabilirsin)

Tristör diyeceğim ama onu bir çalıştırdınmı özel eleman kullanmadan kapatamazsın.
ambar7

Phenomen

Alıntı yapılan: emresensoy - 17 Ocak 2012, 09:34:57
iki durumda da 12V veriyorsunuz zaten, illa ki anahtardan geçirmeniz mi gerekiyor?
Aslında kontak anahtarı 3 konumlu isiste bulamadığım için o anahtarı koydum 1. konumda tamamen kapalı, 2. konumda sadece 12V, 3 konumda ise 12 ve 5V olması lazım çıkışta.

Phenomen

Alıntı yapılan: ambar7 - 17 Ocak 2012, 10:45:47
12 ve 5V seri olarak mı vermek istiyorsun? +12V ve 0V(5V'un) (kontak1) 5V (kontak2)

Hani kış aylarında akü gerilimleri düştüğü için arabayı çalıştırmak için ek gerilimi olarak kullanmak için mi?

Ama ayrı ayrı vermek istiyorsar,yani ikisini de kendi hattında anahtarlamak istiyorsan, o başka. O durumda mutlaka ek anahtarlama elemanı kullanan gerekir. (düşük güçlü ise transistör veya mosfet gibi eleman kullanabilirsin)

Tristör diyeceğim ama onu bir çalıştırdınmı özel eleman kullanmadan kapatamazsın.

Yok hayır devrede 12V ve 5V nin yerleri farklı, ayrı bir güç kaynağından (bilgisayar psu' su) 12V ve 5V gerilimi elde ediyorum. Ayrı eleman kullandığım zamanda belli bir kayıp oluyor ben 12V' yi devreye kayıpsız iletmek istiyorum. İlk mesajda da bahsettim aslında çift kontak röle ile oluyor fakat röle kullanmadan yapılabilirmi onu merak ediyorum.

fahri-

Çok bacaklı 2-3 konumlu switchlerle de halledebilirsiniz. 

Kabil ATICI

0.2V'luk bir kaybı göze alırsan,anahtarları gnd bağlantısı için (- uç) kullanırsan 3 tane diyot ile yapılır. yani devrelere 12 ve 5V bağlantıları sürekli var, devrenin GND ucuna seri bir diyot bağlayıp anahtara bağlarız.
Seri diyot schottky. (yeterli akımı taşıyacak şekilde seçilebilir)

(kontak1) boş, (kontak2) 12V+ devresi +diyot+gnd,  (kontak3)12V+devresi+diyot+gnd ve 5V+devresi+gnd (gnd ortak)
ambar7

Phenomen

Alıntı yapılan: fahri- - 17 Ocak 2012, 16:45:28
Çok bacaklı 2-3 konumlu switchlerle de halledebilirsiniz.
Malesef seçtiğim özel tasarımlı bir anahtar, kontak anahtarı biçiminde.  http://www.bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=754194#ara

Phenomen

Alıntı yapılan: ambar7 - 17 Ocak 2012, 17:34:24
0.2V'luk bir kaybı göze alırsan,anahtarları gnd bağlantısı için (- uç) kullanırsan 3 tane diyot ile yapılır. yani devrelere 12 ve 5V bağlantıları sürekli var, devrenin GND ucuna seri bir diyot bağlayıp anahtara bağlarız.
Seri diyot schottky. (yeterli akımı taşıyacak şekilde seçilebilir)

(kontak1) boş, (kontak2) 12V+ devresi +diyot+gnd,  (kontak3)12V+devresi+diyot+gnd ve 5V+devresi+gnd (gnd ortak)

Gerilim kaybı olmaması şart malesef, yoksa bende 5v' u 12v' tan regüle edip tek bir diyot ekleyip işi çözmeyi düşündüm ama onda dagerilim kaybı oluyor. Herhalde röle kullanmaktan başka çare yok.