İphone ile Elektro Gitar arası bağlatıda devre elemanı sorunu ( örnek: İrig )

Başlatan danger_snake, 17 Ocak 2012, 10:47:01

danger_snake

merhabalar. benim bir elektro gitarım var ve bunu iphone a bağlamak istiyorum. direk bağladığımda çok yüksek alt gürültü oluyor. bende bunun için irig e benzeyen bir devre buldum. (diyeceksiniz o zaman niye irig almıyorsun? Çünkü irig Türkiye'de 100-150 TL arası satılıyor ama bu devre 10-15 tl ye geliyor bana.) Aslında devrenin orjinalinde mpf102 fet vardı. Ama bunu hiç bir yerde bulamadım. Bana da bunun yerine Bf245 önerdiler (ama ters bağlayacaksın dediler). Benim takıldığım nokta işte burası. Sadece BF245 mi kullanmam lazım yoksa BF245C mi? Bu iki fet arasında fark varmı? Bu arada iphone çıkışına 2.7 volt veriyor. yardımlarınızı bekliyorum.

Ersin

Gitar uV ve mV seviyesinde elektrik sinyali üretir ve empedansı yuksektir, dip gürültü olması normal.Iphone da ki girişler line in dir , senin yapacağın devre preanfi devresidir.Soylediğin fet rf n-channel fet olarak gorunuyo, çok ozel bişey olmamalı BF245 ve benzeri yerini tutması lazım yada BSS serisi bir fet.Devreyi buraya eklersen daha açıklayıcı sonuçlar alacağını inaniyorum.Gitar preanfi devresi olarak  bir sürü devre var ,fakat bu devrede  tahminim iphone dan gelen düşük voltajı kullanmak zorundasın.

danger_snake

Ersin

Tamam şemada BF245C var, piyasada olması lazım , en azından 7-8 sene önce almıştım .Yalnız C olmasına dikkat et A,B alırsan kazanç düşük olacak , gitar volume u düşük olacak.Preanfi decvre olarak 3 kalem pili ile devreler görmuştum daha önce , daha gelişmiş bişey düşünürsen açısından yazıyom , ton kontrol devresi de var.Iphone sahibi ve gitar çalan biri olarak sonucu merak ediyom , yaptığında 1-2 mp3 örnek yuklersin artık :D
Bu resimler gerçek irig pcb resimleri mi , eğer oyle ise 150 lira çok abartı bir rakam.

danger_snake

evet yabancı forum sitelerinden bulmuştum orjinal irig şemalarını. zaten arkasında da yazıyor irig diye. bende açıkcası anladım neden bu kadar pahalı olduğunu içinde aslında bişey yok. neyse yardımın için sağol malzemeleri bulur bulmaz bir araya getirip demo yüklerim buraya. Birde daha öncede sormuştum. bu 4 ün den hangisini yapayım? gerçi aralarında 1-yada 2 parça değişiyor o kadar.

OptimusPrime

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

danger_snake

bf245c li olanı  yaptım. programı indirdim. (tabi full değil. full leri pahalı 10-20$ arası) distortion seste fazla iyi değil. belki yeni pedal - amfi eklentisi yüklesem değişir ama standart ta iyi değil. Clean tonda tatmin edici bir ses veriyor. Kablo+malzemeler en fazla 10 tl tuttu. Bence Değer  ;D

Ersin

Distortion undan fazla bişey bekleme zaten, windowstaki versiyonu da oyle idi , daha çok blues tarzı tonlar çıkarır.Herhangi bir dip gürültü var mı , kayıd edip dinlediğinde ses parazitsiz mi?
O devreye ton kontrol da eklersen çok daha güzel sonuçlar elde edersin.

danger_snake

distortionda sesi çok açınca dip gürültü oluyo ama cleanda fazla olmuyo orta seste gayet temiz çıkyor. özeiikle reverb'ide açınca ses gayet hoş geliyor. gecikme olayı yok. şahsen pc de denemiştim. ses kartı kötü olduğu için baya bir gecikme vardı.