tqfp kılıf 1. bacak karışıklığı, çeltik mi yoksa datasheet mi doğru?

Başlatan BAHAR, 18 Ocak 2012, 02:08:01

BAHAR

Merhaba arkadaşlar, bugün tqfp kılıf pic'i lehimlemeye fırsat buldum ve lihimledikten sonra datasheet'e baktım kafam karıştı.

Pcb çizerken, pic'i lehimlerken yada bu tür işlerde entegrelerin 1. bacağını  belirlerken hep çeltiğe(tqfp üzerindeki beyazımsı yuvarlak) dikkat ederim.Yukarıda ki resimde ki tqfp kılıflı pic'e pcb çizerken 1 yazdığım pini 1. bacak olarak kabul ettim ve pcb'yi buna göre çizdim. Sonra datasheet'te gördüğüm resmi inceledim, aşağıdaki resim, şöyle bir soru var kafamda?

Resimden anladığım kadarı ile pic'in üzerindeki yazıya bakarak 1. pin'e karar veriyoruz. Eğer öyle ise pic'i yanlış lehimledim :( bu resimde 1. bacakta çeltik yok(beyazımsı yuvarlak)

Sizce hangisi doğru, benim belirlediğim pin mi 1. bacak yoksa, datasheet'ten aldığım resimdeki yazıya göre mi 1. pini belirleyecektim?

Bu da ares'te ki kılıf orada da çeltik var...

ErsinErce

Entegrelerin üzerindeki yazının yönü kafanızı karıştırmasın, işaretli (çentikli, boyanmış vs) yer her zaman 1 numaralı pini gösterir
çiziminiz doğru

BAHAR

Alıntı yapılan: ErsinErce - 18 Ocak 2012, 02:34:12
Entegrelerin üzerindeki yazının yönü kafanızı karıştırmasın, işaretli (çentikli, boyanmış vs) yer her zaman 1 numaralı pini gösterir
çiziminiz doğru

teşekkürler, çok rahatladım ya pic'i sökmek bir ölüm olurdu :)

SERRO EFE

Test etmenin basit bi yolu daha var. Voltaj ve gnd iki ayrı yerden çıkıyor ve mcu içersinde birleşiktir bu pinleri karşılıklı ölçüpte test edebilirsin doğru yere gidip gitmediğini.

-Hasan-

Alıntı yapılan: SERRO EFE - 18 Ocak 2012, 08:38:20
Test etmenin basit bi yolu daha var. Voltaj ve gnd iki ayrı yerden çıkıyor ve mcu içersinde birleşiktir bu pinleri karşılıklı ölçüpte test edebilirsin doğru yere gidip gitmediğini.

Bravo hocam. Gerçekten güzel düşünmüşsünüz.

BAHAR

O şekilde ölçmem için pic'in devre üzerinde olmaması gerekli, çünkü pcb üzerinde zaten vcc ve gnd'ler birbirine trace'ler ile birleşik.