6A 1000V diyot

Başlatan emrah, 18 Ocak 2012, 17:43:04

emrah

slm,

12V luk ampülü 2 kademede yakmak için en basit yöntem olarak diyotlarla gerilim düşürmeyi yaptım fakat diyotlarda aşırı ısınma oluyor. bu normalmidir?

6 adet 6A lik diyodu seri baglayarak 4,5V luk bir düşüş elde ederek 12Vluk ampulü kısık olarak yakıyorum ve 1.4A kadar akım çekiyor ve bu şekilde diyotlarda ısınma oluyor. 12Vlık lamba 12voltta 1.8A akım çekmektedir.

bu şeklilde diyotların ömru kısalırmı yada cokcabuk bozulabilirmi?

pea

Diyotun 1W güç harcayarak 20-30 derece ısınması normal sayılabilir.
Datasheet'inde de ısındıkça çekilecek akımın azaldığı belirtilmiş.Bir nevi sıcaklık korumalı sayabiliriz.

Çok çabuk bozulacağını sanmıyorum.1 senedir 70-80 derecede çalışan Lm317'me hala bir şey olmadı

emrah

6A lik diyottan 1.5A geçiyor ve elimle dokundugumda yakıcı kadar ısınıyor. ısısını henüz ölçemedim. 6 diyot birbirine degiyorlar. bu nedenle 6W kadar oluyo buda etkilimid bukadar ısı hıssetmeme.  bu şekilde 5A felan geçirsem ne olur cok merak ediyorum.

bundan önce phe 13005 tam hatrlamıyom böyle bir transistörle lambayı kısık yakayım dedim. transıstör 3A lik. bundada feci bir ısınma oluyordu. metal kısmına lehimi degdiriyordum anında eritiyordu :)

emrah

diyotların ısısını ölçtüm 80-85 C arası sıcaklık var. diyot için bu normalmidir ? 6A diyottan 1.5A çekmekle bukadar ısınıyorsa 5Ade kimbilir nekadar ısınır.