ESC ile HDD motoru neden çalışmaz.

Başlatan Mucit23, 19 Ocak 2012, 00:39:14

Mucit23

Arkadaşlar Bugün Bi ESC ile oynarken Aklıma harddisk motorları geldi. Elimde bir sürü var. Dedim ESC ile bir deniyeyim ve HDD motorunu ESC ye bağladım fakat bir türlü motor bir doğru düzgün dömedi. Sağa sola acayip şekilde deli gibi titriyor. Belki Kablo sırasındandır diye Farklı kombinasyonlarda denedim ama olmadı. ESC Belli bir süre motoru kaldıramayınca kesiyor enerjiyi.  Anlamadığım Elimdeki Brushless motor da 3 uclu, HDD motoruda üç uclu. Peki neden ESC  o motoru çalıştıramıyor. Acaba sarım şekliyle mi alakalı. Bu motorlarda 3 faz asenkron motorlardaki gibi yıldız, üçgen ve diğer birkaç bağlantı şekli olduğunu biliyorum. Bununla bi alakası olabilirmi?

iyildirim

Muhtemelen elinizdeki ESC 20+ A değeri için üretilmiştir.
HDD motoru ise en fazla 0.5-1A akım çeker. 
Akım çevriminde ESC yeterli akımı okuyamadığı için (tahminimce yüksek akım için hesaplanmış-tasarlanmış küçük sönt dirençleri nedeniyle) Back EMF kullanıp rotor pozisyonunu tespit edemiyor. Komutasyonu da doğru yapamıyor.
Aynı şekilde beklenen akım değerinden çok farklı değerde akım okunduğu için PID vs. algoritmaları da saçmalıyor, osilasyona giriyorda olabilir.  Ama bence temel neden HDD motorunun ESC'nin limitleri dışında bir değerde düşük akım çekmesi.

tekosis

esc ne bilsem yardım edeyim diyeceğim ama !  yok ki yok :)
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

pisayisi

3 faz fırçasız dc motor kontrol devreleri ile harddisk motorlarını her devirde çalıştırıyorum. Ancak bu kontrolculer açıkçevrim geribeslemesiz modda çalışıyor istenirse hall sensor bağlanabiliyor, esc gibi emf geribeslemesi yok. Büyük ihtimalle söylendiği gibi emf geribesleme seviyeleri yetersiz kaldığı için pozisyon belirleme gerçekleşemiyor.
Murat

Mucit23

Anladım demek istediğinizi. Benim aklıma ondan başka bir şey gelmedi zaten. Peki daha küçük güçlü ESC lerle 0-5A arası esc lerle çalıştırılabilirmi bu motorlar.

iyildirim

Çalıştırılabilir. Ancak kesin çalışır demek zor.

Alıntı yapılan: iyildirim - 19 Ocak 2012, 01:49:11
Akım çevriminde ESC yeterli akımı okuyamadığı için (tahminimce yüksek akım için hesaplanmış-tasarlanmış küçük sönt dirençleri nedeniyle) Back EMF kullanıp rotor pozisyonunu tespit edemiyor. Komutasyonu da doğru yapamıyor.

Biraz detaylı düşününce yukarıdaki açıklama çokda doğru olmayabilir gibi birşey çıkıyor.
Back EMF motor uçlarından tespit edilir. Yani akımla pek ilgisi yok. Ancak back-emf ölçümü o anda gerilim verilmeyen motor ucundaki gerilimin sıfır dan (ki sıfır noktası diğer iki uctaki gerilimin yarısı) geçişine bakılarak yapılıyor genellikle. Yani direkt back-emf den dolayı komütasyonun hatalı olması ihtimali zor.  Tabii bir diğer bilinmeyen de ESC içinde akım gerilim ilişkisinin nasıl kurulduğu. 
RC ESC lerin çoğunda kontrol ucundan verdiğimiz PWM ile  motor uçlarına verilen PWM kontrol ediliyor.  Rotor dönüyor. Back-emf ile komutasyon zamanı tespit ediliyor. Devri düşürmek veya arttırmak için de sadece motora verdğimiz gerilim ile oynanıyor. 

Bu durumda geriye kalan düşük akımdan dolayı bir çeşit koruma mekanizması gibi birşey..  ESC motor bağlanmamış zannediyor gibi.

Giriş sinyaline göre gerilim kontrolü değilde, devir kontrolü yapabilen bir ESC de sorun çıkmaz sanırım. Yada akımla, komutasyonun birlikte kontrol edildiği bir ESC de.