micro code studio 18f458 uyumsuzlugu

Başlatan mmavis, 16 Temmuz 2004, 23:11:42

mmavis

merhba arkadaslar;

mcs editorde pic18f458 derlerken sorun cikartiyor. boyle bir sorunla ugrasan oldu mu.

gorusmek uzere.

mmengi

Dostum tam olarak sorununu yazmamışsın. Derleme sırasında bir hatamı veriyor.

mmavis

İlgilendiğin için çok teşekür ederim.
Sorunu söyle anlatayım. pbp da 16F877 için yazılmış basit bir led yakıp söndürme programını 18f458 için doğrudan derlesek çalışırmı.
yaptığım şey b portunu çıkış olarak tanımlamak ve döngüyle 1.bitini 1 - 0 yaptırmak.
  Kusura bakmayın bu pic18 le yeni uğraşıyorum.

mmavis

merhaba.
pic basic pro'nun http://picbasic.com/resources/samples.htm adresinden indirdiğim  PIC18F452 için yazılmış clock452.bas adlı dosyayı derlemye çalıştığımda portların tanımlanmadığı hatasını veriyor.

mmengi

dostum senin sıkıntın mpasm den kaynaklanıyor."Picbasic option" menüsünden "assembler" kısmında "microchip MPASM" i işaretlemen ve find manually den mplab ile birlikte gelen mpasmwin.exe nin olduğu yeri göstermek.Ama yeni sürüm mplab ile denemeni tavsiye ederim ben mplam V6.60 ile denedim bir problem yok.Ama picbasic mpasm olmadan derlemeye çalıştığında bahsettiğin hatalar oluşuyor.

mmavis

Merhaba Mmengi;
Verdiğin bilgiler çok işime yaradı sana içtenlikle teşekkür ediyorum.

Görüşmek üzere.

mmengi

dostum hallolduğuna sevindim. Ama bir sıkıntı var PBP ile 18 seisine geçtiğinizde oluşan hex kodun boyutu yaklaşık ikiye katlanıyor.Bu bana ilginç geldi.

NOT:Burada WORD ve BYTE kavramlarında bir karışıklık olmulş.  :lol: Halbuki iki seride de üretilen kod aşağı yukarı aynı.